Náhoda to určite nebola! Kým sa 96-ročný vojnový veterán, priamy účastník Slovenského národného povstania Vladimír Strmeň, nachádzal na oslavách SNP v Banskej Bystrici, niekto mu vykradol dom. Neznámy páchateľ vzal z domu viaceré cennosti. O prípade informoval web noviny.sk.
Vedeli, že nebude doma
Pán Strmeň patrí k najznámejším veteránom SNP a dá sa preto s istotou tvrdiť, že zlodeji vedeli, koho dom si vyhliadli. Ak by chceli, tak by mohli naživo sledovať priamy prenos z oficiálnych osláv a uistiť sa, že vojnový hrdina stále sedí na svojom čestnom mieste.
Z domu zmizli peniaze a iné predmety, ako napríklad zlatý prsteň. Ten patrí vnučke pána Strmeňa, ktorá u neho bola na dovolenke. Dom prevrátili hore nohami a nechali za sebou veľký neporiadok. Podľa noviny.sk bolo v piatok ráno na mieste mnoho policajtov, ktorí zaisťovali stopy. Plus 7 dní píše, že zločinci na mieste rozsypali korenie, aby skomplikovali prácu policajným psom.
„V Banskej Bystrici sa našli aj hyeny,“ okomentoval hanebný prípad prezident Peter Pellegrini v krátkom videu. „Je to jeden hnusný, naozaj hnusný zločin,“ uviedol prezident s tým, že dúfa, že páchateľov tohto činu stretne spravodlivý trest a odcudzené predmety sa pánovi Strmeňovi vrátia.
Prešiel si vojnovým peklom
Vladimír Strmeň sa narodil 26. augusta 1928 v baníckej osade Richtárová neďaleko obce Staré Hory. Otec mu zomrel, keď bol malé dieťa, a matka ho kvôli zlej finančnej situácii musela odovzdať do opatery mníšok, uvádza web Paměť národa. Ako 14-ročný nastúpil na vojenskú školu k armádnej kapele v Banskej Bystrici.
Keď vypuklo SNP, školu prerušil. Pridal sa k partizánom, prešiel krátkym výcvikom a zúčastnil sa bojov v okolí svojho rodiska. Bol ťažko zranený. Napriek tomu sa neskôr opäť vrátil k partizánom, s ktorými – raz úspešne a druhý raz neúspešne – čelil Nemcom, ktorí prišli vypáliť jeho rodnú Richtárovú.
Ako sa vojna blížila ku koncu, Strmeňovi sa podarilo prejsť front a pridať sa k československým jednotkám, bojujúcim po boku Červenej armády. Po vojne pracoval v rôznych závodoch, kde prispel k modernizácii závodných kapiel. Aj v pokročilom veku vedie besedy, počas ktorých rozpráva o svojich skúsenostiach z vojny. V roku 2023 mu Zuzana Čaputová udelila štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra II. triedy.