Brzdová kvapalina je pre niektorých vodičov celkom neznámym pojmom. Veď keď to auto brzdí, netreba nič riešiť, no nie? Takéto zmýšľanie ti však môže spôsobiť pekne veľké problémy. Pokiaľ totiž brzdovú kvapalinu nevymeníš v intervale, ktorý odporúča výrobca, jedného pekného dňa ťa dokáže tvoje auto pri brzdení veľmi prekvapiť.
Na čo vlastne slúži brzdová kvapalina, ako často ju meniť a na čo si v súvislosti s ňou dávať pozor? Máme pre teba niekoľko praktických tipov.
Význam brzdovej kvapaliny v aute
Úlohou brzdovej kvapaliny je prenášať brzdnú silu z pedála na samotné brzdy. V jednoduchosti to funguje tak, že keď stlačíš brzdový pedál, zatlačíš na piest, ktorý vyvoláva tlak v brzdovej kvapaline. Podobne, ako keď stlačíš piest injekčnej striekačky.
Ak si na fyzike dával aspoň trochu pozor, určite vieš, že kvapalina je nestlačiteľná. Tým, že stlačíš brzdový pedál, začne brzdová kvapalina automaticky prenášať celú silu na brzdové piestiky, ktoré pohnú platničkami, pritlačia ich na brzdové kotúče a auto začne spomaľovať. Jednoduché, však? Z tohto vysvetlenia by sa mohlo zdať, že brzdová kvapalina je vlastne doživotná, keďže sa nachádza v uzatvorených hadičkách, kde sa jej nemá čo stať. Realita je však trochu iná.
Aj brzdová kvapalina sa opotrebúva
Brzdová kvapalina pozostáva z viacerých chemických látok, aby odolávala vysokým tlakom a teplotám. Väčšina brzdových kvapalín je postavená na báze glykolu, jeden typ však pozostáva zo silikónu. Ako to už ale s chemikáliami býva, s postupom času strácajú svoje ideálne vlastnosti, hlavne keď sú vystavované vysokým tlakom aj teplotám.
Problémom je, že brzdový systém, v ktorom prúdi brzdová kvapalina, nie je dokonale tesný. Cez spoje a tesnenia sa doň postupne dostáva vlhkosť spolu s drobnými nečistotami. A práve vlhkosť dokáže spôsobiť veľmi veľké problémy.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane