Výpadok Facebooku odhalil znepokojivú skutočnosť: obrázky obsahujú informácie o našom živote

Špeciálny systém na analyzovanie obrázkov sme mali možnosť vidieť pri včerajšom výpadku.

Zdroj: pxhere.com

Pravdepodobne veľmi dobre vieš, že včera zasiahol sociálnu sieť Facebook (ale aj Messenger, Instagram či Whatsapp) mohutný výpadok. Služby nefungovali prakticky na území celej Európy. Ako poznamenávajú mnohé portály, okrem iných aj The Verge, problém bol s prihlasovaním, a najmä s nahrávaním obrázkov. Tie, ktoré sa nahrať podarilo, sa užívateľom nezobrazovali.

Výpadok celkovo trval niekoľko hodín a podľa oficiálnych zdrojov z Facebooku bola na vine chyba počas údržby serverov.

Výpadok odhalil znepokojivú skutočnosť

Okrem toho si si však mohol povšimnúť, že obrázky sa nedokázali načítať, a tak si namiesto nich videl len nápis s tým, čo sa na obrázkoch nachádza. Čítať sme tak mohli nápisy ako „Na obrázku môže byť: 1 osoba, úsmev, stojaca osoba“, „Jedna osoba alebo viacerí ľudia a text“, „2 ľudia a oblek“, „sediaci ľudia a stôl“ či „jedna osoba alebo viacerí ľudia, tráva a outdoor.“

Ako teda môžeš vidieť, systém dokázal približne vyhodnotiť to, koľko ľudí sa na fotke nachádza, aké predmety na nej vidno, to, či je na nej deň či noc, a dokonca aj to, ako sa osoba/osoby tvária. Facebook totiž využíva špeciálne prístroje, prostredníctvom ktorých dokáže takýmto spôsobom analyzovať každý obrázok, ktorý na sociálnu sieť nahráš.

Sci-Fi Matrix GIF - Find & Share on GIPHY

Informácie v jednej fotke

Takže to, čo sa môže zdať ako úplne nevinná fotka s posedením s priateľmi, je v skutočnosti celá škála informácií, ktorú týmto Facebooku odovzdávaš. Na toto niektorí experti upozorňovali už v roku 2017, avšak teraz mali používatelia možnosť vidieť prácu umelej inteligencie v „akcii“.

Je teda dosť dobre možné, že Facebook môže tvoje fotky spracovať a „vyberať“ z nich rôzne informácie, ktoré sa týkajú tvojho života či záľub a na základe toho prispôsobovať svoje reklamy.

O tom, že na internete to často nie je bezpečné a že musíš dobre zvažovať, čo na sieti zverejníš, sme si už prečítali veľa článkov. Človek by ale nepovedal, že už len nahraním obyčajných obrázkov posielame cudzím ľuďom pomerne nezanedbateľné množstvo informácií o sebe. To, čo bolo kedysi sci-fi, je dnes už bežná prax. Aj keď to pôsobí jemne mrazivo, nemyslíš?

Better Off Dead Paranoia GIF - Find & Share on GIPHY

Zdroj: theverge.com

Reagujte!
Grr Grr
1
Grr
Fuuj Fuuj
4
Fuuj
Fňuk Fňuk
1
Fňuk
Jeej Jeej
2
Jeej
Uups Uups
2
Uups
Haha Haha
3
Haha
Woow Woow
8
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Reštaurácia vymyslela v menu položku pre všetky frajerky, ktoré "nie sú hladné"

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME