Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 22.7.2024
sk
Magdaléna
cz
Magdaléna, Magda
, Magdalena
Zdroj: ©Shutterstock

Vyplazuje na teba tvoj pes jazyk? Chce ti tým povedať túto konkrétnu vec

Vieš odčítať, čo ti tvoj pes chce povedať?

To, že pes je najlepším priateľom človeka, je diskutabilné tvrdenie, no diskutabilné nie je, že každý miláčik má originálnu povahu. Psy vnímajú svet okolo seba rovnako ako ľudia, no keďže nevedia rozprávať, dôležité správy musia svojim pánom sprostredkovať inak.

Najčastejšie sa to deje práve rečou ich tela. Všetci majitelia psov vedia, čo znamená, keď im ich miláčik neustále nosí k nohám hračku, vrtí chvostom alebo vyplazuje jazyk. Čo ale chce naznačiť tým, keď začne zrazu obhrýzať nábytok? Nasledujúci článok ti poslúži ako návod na to, ako lepšie porozumieť svojmu štvornohému priateľovi.

Náklonnosť ti pes vyjadrí rôzne

Keď pes stojí na zadných, môže to znamenať viacero vecí. Ak to robí v tvojej prítomnosti, vtedy sa chce objímať a prejaviť ti náklonnosť. Ak to robí v prítomnosti iných psov, chce sa s nimi hrať. Náklonnosť psy svojim majiteľom prejavujú aj tým, že im prinesú svoju najobľúbenejšiu hračku. Vtedy by si si ju však mal odložiť, pretože ak ju vyhodíš, zraníš mu city.

Svoj lásku ti pes vyjadruje aj vtedy, keď sa o teba obtiera. Pre psa sa takéto opieranie počas pofľakovania rovná objatiu. Lojalitu a lásku pes vyjadruje aj vtedy, keď ti leží na nohách. Nie je to vždy príjemné, no je fajn to vydržať, aby nemal tvoj štvornohý kamarát pocit, že ho od seba odstrkuješ.

pes, správanie, zviera, domáci miláčik, domáce zvieratko
Shutterstock

Behá tvoj pes po kúpaní ako zmyslov zbavený?

Pravdepodobne to bude tým, že sa mu umývanie nepáčilo. Mnoho psov totiž neznáša mokro a energický beh je spôsob, ako sa snažia rýchlejšie uschnúť. Na prechádzke sa často stáva, že pes zožerie kadečo. Pozornosť by si ako majiteľ mal zvýšiť vtedy, keď ho vidíš jesť trávu.

Okrem toho, že sa tak snaží lepšie stráviť jedlo, môže to znamenať, že tvoj miláčik je dehydrovaný, chýba mu vláknina alebo má v sebe červa. Preto by si takéto správanie určite nemal podceňovať.

Fun fact: Psy sa pri hľadaní potravy, potenciálnych nebezpečenstiev a priateľov veľmi spoliehajú na svoj čuch. Zaujímavé však je, že to dokážu robiť súčasne počas toho ako, ako dýchajú. Ich nosy sú totiž vyvinuté tak, že zatiaľ čo vťahujú do pľúc vzduch a vydychujú ho von, vyčuchané pachy im v nose zostávajú. Oblasť čuchových buniek v mozgu psov je asi 40-krát väčšia ako u ľudí. Preto sú schopné zachytiť násobne viac pachov ako my.

pes, správanie, zviera, domáci miláčik, domáce zvieratko
Shutterstock

Čo robí človek, keď mu nie je dobre? Zvykne sa schúliť do klbka a čakať, kým to prejde. Podobne sa správa aj pes. A prečo mu nie je dobre? Lebo je hladný. Schúlenie psom pomáha udržať si viac telesného tepla a tým šetriť výdaj energie.

Telom pes dáva najavo aj to, že sa chce hrať alebo niečo potrebuje. Vtedy okrem nosenia hračiek zvykne aj zdvihnúť labku, napríklad, kedykoľvek chcú šteniatka jesť, zdvihnú labky. Ak teda spozoruješ, že tvoj psík dvíha labky, pravdepodobne potrebuje trochu pozornosti a náklonnosti.

najpopulárnejšie mená psov, mačiek a králikov za rok 2022, rebríček, domáci miláčik

Mohlo by ťa zaujímať:

Najpopulárnejšie mená chlpatých maznákov v roku 2022. Kráľovná bola zosadená

Fun fact: Vedel si, že psy, rovnako ako ľudia, môžu byť pravákmi alebo ľavákmi? Uskutočnených bolo niekoľko štúdií a ukázalo sa, že aj psy majú isté preferencie. Či má tvoj pes radšej ľavú alebo pravú labku, zistíš tak, že mu dáš jeho obľúbenú hračku. Ktorú labku po nej natiahne ako prvú, tá je jeho obľúbená.

Obhryzený nábytok

So šteniatkami sa spája aj hryzenie nábytku. Ak to však robí starší pes, mal by si zbystriť pozornosť. Znamená to totiž, že tvoj pes nemá toľko fyzickej aktivity, koľko jeho telo potrebuje. Častým spôsobom, akým chcú psy na seba upútať pozornosť, je aj štekanie.

Aj keď štekanie majú tieto zvieratá v DNA – robia to často a z rôznych dôvodov – ak si všimneš, že tvoj pes šteká častejšie a hlasnejšie ako obyčajne, pravdepodobne to robí z naliehavého dôvodu. Buď ho niečo bolí, alebo možno v okolí vycítili nejaké nebezpečenstvo a snaží sa ťa o ňom informovať.

pes, správanie, zviera, domáci miláčik, domáce zvieratko
Shutterstock

Za normálnych okolností človek zíva, keď sa nudí alebo je unavený. Pes však bude zívať na znak toho, že sa cíti v bezpečí. Zívanie je u psov znakom podriadenosti, a ak to robia nespočetnekrát, ukazuje to, aké sú uvoľnené.

Na druhej strane, prehnané zívanie môže znamenať aj stres. Napríklad, ak si všimneš, že tvoj pes zíva u veterinára, môže to znamenať, že je nervózny. Nervozitu pes môže dať najavo, podobne ako človek, aj chodením tam a späť.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.