Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 2.6.2023
sk
Xénia
, Oxana
cz
Jarmil
Premium odznak
Zdroj: ©Shutterstock

Vyplazuje na teba tvoj pes jazyk? Toto ti chce svojím správaním povedať

Vieš odčítať, čo ti tvoj pes chce povedať?

To, že pes je najlepším priateľom človeka, je diskutabilné tvrdenie, no diskutabilné nie je, že každý miláčik má originálnu povahu. Psy vnímajú svet okolo seba rovnako ako ľudia, no keďže nevedia rozprávať, dôležité správy musia svojim pánom sprostredkovať inak.

Najčastejšie sa to deje práve rečou ich tela. Všetci majitelia psov vedia, čo znamená, keď im ich miláčik neustále nosí k nohám hračku, vrtí chvostom alebo vyplazuje jazyk. Čo ale chce naznačiť tým, keď začne zrazu obhrýzať nábytok? Nasledujúci článok ti poslúži ako návod na to, ako lepšie porozumieť svojmu štvornohému priateľovi.

Náklonnosť ti pes vyjadrí rôzne

Keď pes stojí na zadných, môže to znamenať viacero vecí. Ak to robí v tvojej prítomnosti, vtedy sa chce objímať a prejaviť ti náklonnosť. Ak to robí v prítomnosti iných psov, chce sa s nimi hrať. Náklonnosť psy svojim majiteľom prejavujú aj tým, že im prinesú svoju najobľúbenejšiu hračku. Vtedy by si si ju však mal odložiť, pretože ak ju vyhodíš, zraníš mu city.

Svoj lásku ti pes vyjadruje aj vtedy, keď sa o teba obtiera. Pre psa sa takéto opieranie počas pofľakovania rovná objatiu. Lojalitu a lásku pes vyjadruje aj vtedy, keď ti leží na nohách. Nie je to vždy príjemné, no je fajn to vydržať, aby nemal tvoj štvornohý kamarát pocit, že ho od seba odstrkuješ.

pes, správanie, zviera, domáci miláčik, domáce zvieratko
Shutterstock

Behá tvoj pes po kúpaní ako zmyslov zbavený?

Pravdepodobne to bude tým, že sa mu umývanie nepáčilo. Mnoho psov totiž neznáša mokro a energický beh je spôsob, ako sa snažia rýchlejšie uschnúť. Na prechádzke sa často stáva, že pes zožerie kadečo. Pozornosť by si ako majiteľ mal zvýšiť vtedy, keď ho vidíš jesť trávu.

Okrem toho, že sa tak snaží lepšie stráviť jedlo, môže to znamenať, že tvoj miláčik je dehydrovaný, chýba mu vláknina alebo má v sebe červa. Preto by si takéto správanie určite nemal podceňovať.

Fun fact: Psy sa pri hľadaní potravy, potenciálnych nebezpečenstiev a priateľov veľmi spoliehajú na svoj čuch. Zaujímavé však je, že to dokážu robiť súčasne počas toho ako, ako dýchajú. Ich nosy sú totiž vyvinuté tak, že zatiaľ čo vťahujú do pľúc vzduch a vydychujú ho von, vyčuchané pachy im v nose zostávajú. Oblasť čuchových buniek v mozgu psov je asi 40-krát väčšia ako u ľudí. Preto sú schopné zachytiť násobne viac pachov ako my.

Tento článok je dostupný členom EMEFKA PREMIUM


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Veronika Kužmová
Som z východu a som na to hrdá. Vyštudovala som editorstvo a vydavateľskú prax a raz by som chcela zeditovať knihu, ktorá vyhrá Nobelovu cenu. Zaujímam sa o zdravý životný štýl a rada cvičím, aby som potom mohla robiť svoju druhú najobľúbenejšiu činnosť - jesť.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje