Hovorí sa, že Soul, hlavné mesto Juhokórejskej republiky, je miestom, kde si každý príde na svoje. Či preferuješ pokojné prechádzky pri rieke, turistiku v lone prírody, rušné uličky plné obchodíkov alebo posedenia pri káve a dobrom koláčiku, v meste, ktoré je domovom takmer desiatich miliónov ľudí, na to určite natrafíš.
Za zmienku nepochybne stojí aj miestna gastro sféra. Ak je totiž Soul niečím známy, tak je to práve chutné jedlo, ktoré ti roztancuje chuťové poháriky a hlavne kompletne nezdevastuje tvoju peňaženku. Štatistiky hovoria, že v roku 2022 bolo v Južnej Kórei v prevádzke takmer milión rôznych stravovacích zariadení a viac ako polovica z nich práve v hlavnom meste. Je si teda rozhodne z čoho vyberať.
Nie je tajomstvom, že Kórejčania sú náruživými fanúšikmi domácej kuchyne, preto si taký bibimbap, kimbap či svetoznáme pikantné tteokbokki môžeš dopriať prakticky na každom kroku. Kórejskými reštauráciami to však v Soule jednoznačne nekončí. Nájdeš tu kuchyne od výmyslu sveta, pričom svoje zastúpenie tu má aj Česko – a s ním aj dobroty, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou slovenských jedálničkov.
Kúsok Slovenska priamo v Itaewone
V Južnej Kórei bývam už nejaký ten piatok, a hoci pikantné mieste dobroty zákonite podávané s miskou kimchi majú čo-to do seba, po čase človeku začne chýbať domov. A najmä strava, na ktorú je zvyknutý. Keď som teda zistila, že sa v turistami obľubovanom Itaewone nachádza česká reštaurácia The Bohemia so skromnou, no o to autentickejšou ponukou našich jedál, musela som ju ísť otestovať.
Viac PREMIUM článkov na podobnú tému:
Musím povedať, že majiteľ ma zaskočil. V Soule (a najmä Itaewone) nie je výnimkou, že si prisťahovalec otvorí reštauráciu s kuchyňou jemu vlastnou, preto som tak akosi automaticky očakávala našinca. Namiesto toho predo mnou stál rodený Kórejčan a po krátkom rozhovore vyplynulo, že tam naozaj nie je len zamestnaný – on túto českú reštauráciu vlastní.
Je zároveň majiteľom, kuchárom, čašníkom, zabávačom hostí a všetkým, čo reštaurácia potrebuje. Skrátka one-man show. Keďže hovorí po japonsky, niekoľko rokov pôsobil v japonskej firme v Českej republike, počas čoho sa zamiloval nielen do ich prémiového pivka, ale aj do krajiny ako takej. Keď sa teda po čase vrátil do rodnej zeme, rozhodol sa kúsok Česka priniesť so sebou.
Od piva až po vyprážaný syr
Menu bolo, minimálne na kórejské pomery, značne útle, no bolo na ňom všetko, čo by tam Čech aj Slovák hľadal. Sviečková na smotane, kurací paprikáš, vyprážaný syr, pečené koleno, bravčový rezeň, guláš, langoš aj zopár sladkých špecialít. V ponuke nechýbalo tmavé pivo Kozel, svetlý Pilsner Urquell a celkovo autentické menu dotvárali dekorácie pripomínajúce typickú pražskú vývarovňu (v tom najlepšom zmysle slova, pochopiteľne).
Ceny boli autentické tiež… a teda čítaj (ne)zdravo premrštené. V bežnej kórejskej reštaurácii ťa obed vyjde na 10 000 wonov (cca 7 eur) aj s miskou ryže, polievkou a neobmedzeným množstvom príloh k tomu. V The Bohemia sa ceny jednotlivých jedál pohybujú v rozmedzí od 20 000 – 36 000 wonov (cca 14 – 24 eur) a za malé pivo zaplatíš približne 7 000 wonov (cca 5 eur).
Ja som chcela, pochopiteľne, ochutnať všetko, preto sme si sem urobili výlet rovno dvakrát. Na prvej návšteve sme hodovali na vyprážanom syre a bravčovom rezni, počas tej druhej sme dali šancu sviečkovej na smotane a langošu s kyslou smotanou. Oba razy sme si neodpustili pohár čapovaného pivka a ako pozornosť podniku sme dostali krajec krémového medovníka na štýl Marlenky.
Ktoré jedlá chutili ako od babičky a ktoré sa, naopak, vôbec nepodarili?
Vyprážaný syr so zemiakovými hranolčekmi
Cena: 20 000 wonov (14 eur)
Hodnotenie: 9/10
Keď si odmyslíme nepomer kúskov syra a hranolčekov, nedostatočné množstvo tatárskej omáčky (ktorú nám však majiteľ zadarmo doplnil) a misku jahodového džemu, ktorú sme trochu nepochopili, vyprážaný syr bol skutočným nebíčkom v papuľke. Moje detské ja, ktoré si v reštaurácii jakživ nič iné neobjednalo, dáva jednotku s hviezdičkou a moje dospelé ja konštatuje, že bol lepší ako niektoré slovenské vyprážané syry. To si ale necháme ako tajomstvo, dobre?
Vyprážaný bravčový rezeň so zemiakovými hranolčekmi
Cena: 22 000 wonov (15 eur)
Hodnotenie: 7/10
V recenziách na Googli sa niektorí zákazníci paprčili, že rezeň sa neje s hranolčekmi, ale s ryžou alebo so zemiakmi. Ja osobne na tejto kombinácii však nevidím nič zlé. Omnoho viac mi prekážalo, že mäso nebolo dosolené (a vlastne nijako dochutené) a strúhanka bola podstatne hrubšia, na akú som zvyknutá. Stále to ale bol solídny výkon.
Sviečková na smotane s domácou knedľou
Cena: 23 000 wonov (15,50 eur)
Hodnotenie: 5.5/10
Keby sme hodnotili len domácu knedľu, bola by to čistá desiatka – za takú nadýchanú parenú knedľu by sa nemusela hanbiť žiadna babina a pán Kórejčan teda už vôbec nie. O čosi horšie to bolo so zvyškom jedla. Mäsa sme síce dostali požehnane, väčšina z neho však bola nekonzumovateľná žuvačka, pri ktorej by väčšinu prešla chuť na jedlo ako taká.
Omáčka mala síce nádhernú hnedastú farbu, no akosi v nej zanikala chuť koreňovej zeleniny a miestami som dokonca pochybovala, či v nej nejaká bola, alebo išlo len o smotanou zahustenú šťavu z mäsa. Nechýbala šľahačka, na ktorej sa namiesto tradičných brusníc vynímali čučoriedky. Mne sa k sladkastej sviečkovej vyslovene pýta kyslosť brusníc, túto obmenu som preto neocenila.
Langoš s kyslou smotanou
Cena: 9 000 wonov (6 eur)
Hodnotenie: 3/10
Zaplatiť za naše „kúpaliskové“ jedlo 6 eur nastavilo latku vysoko, no nielen cena spravila z tohto langoša sklamanie večera. Nezachránila ho ani miska kečupu, ktorú sme k nemu dostali. Cesto bolo príliš tenké a my sme mali pocit, že jeme omastený papier. Žiadne nadýchané cestíčko, len smútok a kvapkajúci olej.
Fun fact: Na konzumáciu tohto langoša sme dostali nožnice, ktorými sme si ho mali krájať. Tie sa väčšinou v Kórei používajú na mäso.
Ako je zjavné, naša druhá návšteva dopadla podstatne menej úspešne ako tá prvá. Napriek tomu neplánujem na The Bohemia zanevrieť. Majiteľ je príjemný, ešte je niekoľko jedál, ktoré som neochutnala vôbec, a predsa len – keď si chcem v Soule dopriať niečo z detstva, nemám zase toľko možností.
Aké jedlá učarovali Kórejčanom?
Počas našej prvej návštevy boli síce rezervované tri stoly, v reštaurácii sme však boli sami. Počas tej druhej sa však začala pomerne rýchlo plniť a na naše veľké počudovanie nie dovolenkujúcimi Európanmi, ale domácimi. Keďže niektorí z nich vyzerali ako pravidelní zákazníci, neodpustila som si letmé nahliadnutie do ich tanierov. Aké naše jedlá si objednávajú oni?
Na stoloch Kórejčanov jednoznačne dominovali klobásy a guláš. Niektorí však prišli len na pivo. „V živote som lepšie pivo nepil,“ povedal mi jeden z nich, ktorý mal pred sebou tmavého Kozla. Majiteľ podniku mu dal za pravdu.
Viac záberov z návštevy The Bohemia si môžeš pozrieť v našej galérii:
Ilustračná fotografia | Autor: Archív EMEFKA