Výroba trailerov či erotické scény. 10 filmových tajomstiev, o ktorých sa príliš nehovorí

Nahliadni s nami za oponu filmového umenia.

Zdroj: Metro-Goldwyn-Mayer / moviestillsdb.com

Ako to chodí pri nakrúcaní filmov a aké triky filmári najčastejšie používajú? Presne na to si trochu viac posvietime v tomto článku. Predstavíme ti výber 10 zaujímavých filmárskych postupov a fígľov, ktoré sú bežnou súčasťou každej hollywoodskej (aj nehollywoodskej) produkcie. Pevne veríme, že sa ti toto nahliadnutie za oponu filmovej výroby bude pozdávať.

1. Kto vyrába trailery?

Na výrobe trailerov nijako neparticipuje režisér filmu (až na vzácne výnimky), ale vytvárajú ich špeciálne marketingové agentúry. Celý proces trvá približne 18 mesiacov. Pokiaľ si sa niekedy rozčuľoval, že trailery lákali na scény, ktoré napokon vo filme neboli, tak je to preto, lebo upútavky sú hotové skôr než samotné filmy.

To znamená, že režisér scénu, ktorá sa objaví v traileri, nemusí do finálneho strihu zaradiť. Na traileri k jednému filmu často maká viac agentúr, pričom štúdio si napokon vyberie trailer, ktorý má schopnosť daný film najvýhodnejšie predať.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/family-mother-father-children-watching-projector-1504958996)

2. Ako filmári zobrazujú sneh či hmlu?

Vzhľadom na to, že filmári niekedy potrebujú pre konkrétnu scénu presne dané počasie, musia si ho vytvoriť priamo na pľaci. Čo sa týka dažďa, tak jeho efekt sa dosahuje vodou, ktorá je z veľkej výšky striekaná z hadíc. Sneh je obyčajne z papiera či plastu. Na hustú hmlu sa zase často používajú rôzne chemikálie, prípadne sa zmieša voda a suchý ľad.

Barracuda Movie/Universal Pictures

3. Zvuk sa pridáva v post-produkcii

Toto je jeden z postupov, ktorý návštevníci kina vôbec neregistrujú (ak je urobený dobre, samozrejme). Žiadny hollywoodsky film nie je totiž nakrúcaný s priamym (teda kontaktným) zvukom. Nepoužíva sa teda zvuková stopa, ktorá bola zachytená priamo pri nakrúcaní.

Po jeho skončení sa tak robia postsynchróny v post-produkcii. Vďaka tomu je zvuk čistý a dialógy sú zrozumiteľné. Ak by sa postsynchróny neurobili, vo filme by sme počuli ruchy z pozadia, rôzne šumy, prípadne by jednotlivé repliky hercov neboli dostatočne hlasné.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/behind-scene-film-crew-team-filming-638289757)

4. Počítačové triky sú aj tam, kde by si ich nečakal

Trikové scény všetci automaticky očakávame v prípade výpravných projektov, sci-fi či v dobrodružných fantasy filmoch. V skutočnosti sa ale počítačové efekty používajú aj v skromnejších produkciách a v žánroch, kde by si to možno netipoval. Pokiaľ tvorcovia potrebujú nakrútiť scénu s mnohými divákmi, proste ich do pozadia umiestnia pomocou počítačov.

Podobným spôsobom sa zvyknú dolaďovať aj prírodné scenérie či mestské prostredie. V post-produkcii sa zvykne meniť aj obloha, do scén sa pridávajú ďalšie drobnejšie efekty (dym, prach či voda).

5. Z čoho je falošná krv?

Vytvoriť realistickú falošnú krv, to je niečo, s čím zápasí aj veľa amatérskych filmárov. Často sa ako alternatíva spomínal kečup, ale čo si budeme hovoriť, ten príliš realisticky nepôsobí. Okrem toho, dnes už na výrobu falošnej krvi existuje viacero overených metód.

V ére čiernobielych filmov sa napríklad osvedčil čokoládový sirup. Pokiaľ ale tvorcovia chcú vytvoriť realisticky vyzerajúcu krv, ktorá bude mať tú správnu farbu, najčastejšie sa používa mix kukuričného sirupu, potravinárskeho farbiva (červeného a modrého) a vody. Maskéri dnes navyše dokážu už bez väčších problémov vytvoriť aj realisticky vyzerajúce otvorené rany.

Forum Film SK/Sony Pictures

6. Zvyšovanie výšky

Niekedy sa stáva, že herci či herečky nemajú „tú správnu“ výšku. Buď sú príliš vysokí, alebo nízki, čo by na plátne (najmä v interakcii s inými postavami) nemuselo vyzerať dobre. Ani to ale dnes už nie je veľký problém. V prípade vyšších ľudí sa zvyknú používať rôzne kamerové fígle, špeciálne kostýmy či počítačové triky. Ak sú herci zase príliš nízki, väčšinou majú špeciálne vyvýšené topánky.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/behind-scenes-tv-commercial-movie-film-1125125453)

7. Falošné sklo

Podobné scény vídame najmä v mnohých akčných filmoch, kde je nejaká postava efektne prehodená cez zasklené okno. Z čoho je ale vyrobené samotné sklo? Aj v tomto prípade existuje niekoľko receptov, ako ho vytvoriť. Na jeho výrobu sa používa termoplast, ale napríklad aj cukor, ktorý sa zmieša s kukuričným sirupom.

Nevýhodou týchto cukrových skiel je, že nevydržia príliš dlho, takže filmári skôr využívajú iné metódy.

Tatrafilm/Warner Bros.

8. Ako je to v prípade erotických scén?

Pravdaže, máme viacero známych celebrít, ktoré sa neboja pred kamerou úplne obnažiť a sexuálne scény si užívajú. Väčšina z nich to ale nemá príliš v láske, takže treba siahnuť po iných alternatívach. Obyčajne majú herci v prípade sexuálnych scén intímne miesta zakryté spodnou bielizňou telovej farby.

V iných prípadoch sa využívajú aj hereckí dabléri. Každý pohyb milujúcej sa dvojice je dôkladne naplánovaný (aj keď pôsobí veľmi spontánne). Žiadna veľká vášeň v tom naozaj nie je.

Barracuda Movie/Universal Pictures

9. Ako je to s horormi, v ktorých hrajú deti?

Už sme si zvykli, že v mrazivých a desivých hororoch sa často objavujú aj deti. Niekedy dokonca patria k hlavným záporákom. Možno si sa už ale zamyslel, ako to v takýchto prípadoch pri natáčaní chodí. Filmy, ktoré deti nakrúcajú, totiž rozhodne nie sú určené pre ich vekovú kategóriu. Pravdou je, že v drvivej väčšine prípadov deti ani nevedia, že nakrúcajú horor.

Tvorcovia im film popíšu úplne inak, aby v nich nevzbudili nejaké úzkostné pocity. Tak napríklad, Danny Lloyd, ktorý si ako 6-ročný zahral v kultovom horore Osvietenie, sa neskôr vyjadril, že si v tom čase myslel, že nakrúca drámu. Podobne na tom boli aj detskí herci z výborného hororu Čarodejnica. Tvorcovia im celý príbeh vykreslili skôr ako disneyovku.

Warner Bros.

10. Samotné nakrúcanie trvá niekoľko mesiacov

Tvorba filmu je časovo veľmi náročný proces, ktorý sa počíta aj na viac ako rok. Existuje niekoľko štádií, v ktorých sa film nachádza. Na úplnom začiatku je oznámenie, že film vznikne. Nasleduje pred-produkcia (približné 146 dní), kde sa štáb pripraví na nakrúcanie.

Ďalším bodom je samotné nakrúcanie. To trvá približne 106 dní. Nasleduje post-produkcia (približne 301 dní), keď sa surový materiál strihá, pridávajú sa postsynchróny, efekty a dáva sa mu adekvátny filmový tvar. No a napokon nasleduje uvedenie v kinách. Jednotlivý počet dní sa môže líšiť v závislosti od žánru či náročnosti celej produkcie (je jasné, že romantická komédia sa natočí rýchlejšie než výpravný sci-fi epos).

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/behind-scene-cameraman-shooting-film-his-638289727)
Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
4
Jeej
Uups Uups
2
Uups
Haha Haha
1
Haha
Woow Woow
72
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
23 vyšúchaných sôch, ktoré presne ukazujú, kde sa ich turisti najčastejšie chytajú

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME