Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 7.2.2023
sk
Vanda
cz
Veronika, Verona

Čoraz viac ľudí siaha pri zariaďovaní interiéru po prírodných a bezúdržbových machových stenách, ktoré priestor krásne doplnia a oživia. Svoju cestu si našli aj na Slovensko a založiť takúto nevšednú firmu sa v roku 2013 rozhodol aj Pavol Gúber so svojím bratom Jozefom.

Pod značkou MOSSdesign navrhujú vlastné dizajnové obrazy a steny, ktoré sú následne ručne vyrábané v ich prevádzke v Bratislave. Bratia sa tiež dlhé roky venujú interiérovému dizajnu, a tak bol nápad vyrábať machové steny akýmsi postupným vyústením ich pracovnej kariéry.

MOSSdesign

Vďaka nadšeným recenziám na ich zelené služby sa medzi ich spokojných klientov zaradili aj popredné medzinárodné firmy ako Mercedes-Benz, Allianz či Henkel. Slovenská firma sa nebojí výziev a zatiaľ sa im podarilo zrealizovať požiadavky aj tých najnáročnejších klientov.

Spolumajiteľ MOSSdesignu Pavol nám prezradil, aké boli ich začiatky, ale aj to, aké benefity prinášajú machové steny, ktoré si čoraz viac nachádzajú cestu do slovenských domácností a kancelárií.

Ako vôbec vznikla myšlienka, že sa idete pustiť do takéhoto biznisu?

Robili sme v interiérovom dizajne a postupne bol dopyt aj po bezúdržbových machových doplnkoch. V zahraničí sme videli viacero realizácií, a tak sme sa do toho pustili aj my, aby sme priniesli prírodné prvky do realizovaných interiérov.

Čo bolo vo vašich začiatkoch s MOSSdesign najnáročnejšie?

Najnáročnejšie bolo nájsť dodávateľov kvalitných machov a lišajníkov. Tieto produkty pochádzajú z rôznych krajín sveta, a tak bolo treba vybrať tých najlepších dodávateľov. Postupne sme pridali do portfólia náš Eshop a to súviselo s vývojom nových produktov. Museli sme vyvinúť procesy na výrobu kompletného a funkčného produktu, napríklad machových hodín.

MOSSdesign
Všetky vaše výrobky sú handmade, čo všetko obnáša výroba samotných produktov?

Výroba začína výberom dodávateľov, kde si dávame záležať na kvalite materiálu. Napríklad výroba machových hodín spočíva v ohýbaní dubového dreva, následne sa musia nainštalovať mechanické časti ako strojček a ručičky. Nakoniec to najnáročnejšie – nalepiť ručne mach na správnu výšku tak, aby hodiny fungovali.

Používate lesný mach, ale aj severský lišajník, prečo je práve tento lišajník ideálny?

Seversky lišajník má niekoľko špecifických vlastností. Jedná sa o hubu, ktorá má rúrkovitú štruktúru a táto štruktúra nám umožňuje severský lišajník zafarbiť do 36 farieb. Má výborné akustické vlastnosti a taktiež ju môžeme považovať za regulátor vlhkosti, nakoľko dokáže absorbovať a následne vylúčiť vzdušnú vlhkosť. Je to veľmi odolná rastlina, ktorá rastie výlučne za polárnym kruhom.

MOSSdesign
Ako je to s tým lesným machom, tiež sa pestuje na farmách alebo sa zbiera v európskych lesoch?

Lesný mach sa pestuje takisto ako všetky ostatné machy na farmách, kde tieto rastliny podliehajú prísnej regulácii zo strany štátu v záujme ochrany životného prostredia.

Mach aj rastliny, ktoré sú použité vo vašich výrobkoch, sú stabilizované. Čo to presne znamená?

Proces stabilizácie znamená, že sa voda v rastlinách nahradí špeciálnym roztokom na báze solí. Na stabilizáciu sa používajú výlučne prírodné látky, ktoré zabezpečujú následnú bezúdržbovosť. To znamená, že všetky rastliny vyzerajú ako živé, ale už v nich neprebieha fotosyntéza, čo znamená, že nepotrebujú ani vodu ani slnko.

MOSSdesign
Ako dlho potom takto stabilizované rastliny a mach vydržia, nie je potrebné ich nejak postupom času obnoviť, alebo dopĺňať či vymieňať?

Výrobcovia machov uvádzajú životnosť 5 až 7 rokov. Ak sú dodržané 3 podmienky, vydržia veľmi dlho. Potrebujú relatívne stálu vlhkosť 40 – 60 %. Nesmú prísť do kontaktu s vodou, ktorá by vyplavila stabilizačné látky a taktiež by na ne nemalo svietiť priame slnko, ktoré môže spôsobiť vyblednutie rastlín.

Okrem svojej estetickej funkcie má mach aj napriek stabilizácii nejaké pozitívne účinky?

Pri tomto procese sa do rastlín dostane soľ, ktorá funguje ako regulátor vlhkosti, ktorá pri vysokej vzdušnej vlhkosti vlhkosť nasáva a následne, ak sa vlhkosť zníži, uvoľní ju do prostredia. Vzhľadom na vyššie uvedené je mach vhodný aj do kúpeľne, kde veľmi dobre reguluje vlhkosť.

MOSSdesign
Je takýto machový prvok ideálny pre niekoho, kto túži po zeleni v domácnosti, ale umrie mu aj kaktus?

To je skupina ľudí, pre ktorých sú tieto krásne doplnky najvhodnejšie. 🙂 Machové obrazy nevyžadujú absolútne žiadnu údržbu, preto sú aj veľmi obľúbené vo firemných priestoroch, kde odpadajú náklady na údržbu.

Čo patrí medzi vaše najpredávanejšie produkty?

Medzi najpredávanejšie produkty patria machové hodiny so všetkými typmi machov. Nasledujú kruhové obrazy a obrazy so stabilizovanými rastlinami, ktoré pôsobia veľmi prírodne.

Aký bol najprestížnejší klient, pre ktorého ste pracovali?

Pracovali sme pre viacero náročných klientov, ako napríklad Mercedes-Benz, Allianz, Henkel a taktiež aj pre Vás – EMEFKA. 🙂

MOSSdesign
A čo vaša najnáročnejšia zákazka? Bola aj nejaká, ktorú ste si netrúfli realizovať?

Momentálne pracujeme na jednom veľkom projekte, kde sa vyrába zhruba 50 m² zelenej džungle. Je to pre nás veľká výzva. Sledujte nás na našom instagramovom účte mossdesignsk, kde vám prinesieme priebeh realizácie v stories. Zatiaľ sa nám podarilo úspešne zrealizovať všetky požiadavky aj tých najnáročnejších klientov.

Kde všade sa hodia takéto machové steny či dekorácie?

Machové steny a obrazy od MOSSdesign sú určené výlučne do interiéru. Dokážu oživiť veľké kancelárie a akúkoľvek miestnosť u vás doma.

Ďakujeme za rozhovor a prajeme všetko dobré 🙂

MOSSdesign

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť