Piatok 3.12.2021
sk
Oldrich
cz
Svatoslav
, Světoslav

Čo s domácim miláčikom po jeho smrti? Na rozdiel od ľudských pohrebov neexistuje žiadna zaužívaná tradícia, ktorou by sa chovatelia riadili. Mnohí preto zostávajú bezradní, a keďže téma smrti je pre väčšinu Slovákov veľmi nepríjemná, nájsť dobrú radu a pomoc je náročné.

V poslednej dobe sa, našťastie, pochovávaniu zvierat venuje oveľa viac pozornosti ako v minulosti a dá sa spoľahnúť na služby profesionálov. Na Slovensku vznikajú zvieracie cintoríny a existuje u nás aj výroba zvieracích rakvičiek, ktoré zaručia domácemu miláčikovi dôstojnú rozlúčku.

Spoločnosť bury.pet – Rakvy pre zvieratá je najväčšia distribučná sieť zvieracích rakiev na Slovensku. Jej majiteľ Peter Lisý nám zodpovedal otázky a vysvetlil, ako to v tejto veľmi úzkoprofilovej sfére funguje. Ako reaguje okolie na túto profesiu? Čo je v tejto robote najťažšie?

EMEFKA

Ktoré služby poskytujete? Podieľate sa aj na príprave zvieracích pohrebov?

Prednostne vyrábam drevené a kartónové rakvičky, mramorové sarkofágy, urny, hrobky, mramorové pomníčky a doplnky s tým spojené. Samozrejme, som v kontakte s cintorínmi pre zvieratá po Slovensku a vieme v spolupráci s nimi zariadiť kompletnú službu dôstojného aj nadštandardného pochovania.

Povedzme, že mi zomrie domáci miláčik a mám záujem o vaše služby. Ako prebieha proces objednávky?

Na začiatku som mal e-shop, aby si ľudia objednávali sami, ale po krátkom čase som zistil, že možnosti a konkrétne požiadavky sú častokrát také individuálne, že si skrátka treba zavolať a dohodnúť detaily.

Teraz to prebieha tak, že si zákazníci pozrú ponuku na webe a na základe toho mi zatelefonujú a dohodneme detaily zdobenia a doručenia. Potom cez SMS pošlú rozmery a adresu, ostatné zariadim ja.

EMEFKA

V akých cenových reláciách sa pohybujú rakvy pre bežných miláčikov, ako psy či mačky?

Celú túto aktivitu beriem ja osobne ako poslanie. Ceny nastavujem vždy s veľkým ohľadom na dostupnosť pre každého, takže mám podľa veľkosti kartónové rakvičky od 10 € do 30 € a lakované drevené od 59 € do 99 €, rakvička s pozlátenými doplnkami a osobným gravírovaním stojí 169 €.

Pri výrobe na mieru pre naozaj veľké psíky je to maximálne v stovkách eur. Samozrejme, viem vyrobiť aj unikáty za tisíce. Všetko vždy vo veľmi krátkom čase, od objednávky po doručenie za 6 hodín po maximálne 48 hodín.

Aké bolo najväčšie zviera, pre ktoré ste vyrobili rakvu?

Zatiaľ najväčšie zviera bola nemecká doga, samozrejme, to je už úplná zákazková výroba a boli s tým spojené aj doplnkové služby, nakoľko to spolu vážilo cca 80 kg, čiže uloženie vyžadovalo 4 ľudí.

Našťastie sa aj legislatíva na Slovensku prispôsobuje a je možné pochovať zvieratko na svojom pozemku. Tým pádom je to všetko jednoduchšie.

Ako ste sa dostali k takému nezvyčajnému povolaniu?

Celý život som mal blízko k zvieratám, veľmi osobne som bral aj mäsový priemysel a jeho dôsledky. Verím, že tento nápad ku mne prišiel práve pre moje rozhodnutie žiť skromne s poslaním, že zviera nie je vec.

EMEFKA

Mali ste niekedy zákazníka, ktorý svojmu miláčikovi prichystal pohreb drahší a honosnejší, ako má väčšina ľudí?

Robil som rakvu vtákovi, pre ktorú priletelo osobné prúdové lietadlo. Ak to lietadlo bolo požičané, tak iba doprava stála cca 20-tisíc. Viete si predstaviť tú rakvičku. Mramor, zlato a zamat. Ale to je veľká výnimka.

Sú hygienické normy na Slovensku prísne? Je možné zviera pochovať kdekoľvek?

Pravidlá pre pochovávanie spoločenských zvierat upravuje už do detailu zákon 148 o odpadoch. Základné pravidlá sú vzdialenosti od okolitých domov, vodných zdrojov, hĺbka a obal, v ktorom sa zvieratko pochováva.

Potom stačí, ak máte povolenie od majiteľa, alebo je to na vašom pozemku. A určite chcete, aby bolo miesto chránené plotom pred zverou.

EMEFKA

Stalo sa niekedy, že by zákazník nebol spokojný s vašimi službami? Čo mu prekážalo?

Párkrát sa menila veľkosť doručenej rakvičky, ale bezplatne sme ju vždy vymenili. Už viem, na čo sa opýtať cez telefón, aby sa výsledok čo najviac priblížil očakávaniam zákazníka. Prípadne posielam aj náhľad, ak čas dovolí.

Ako ľudia vo všeobecnosti reagujú na vašu profesiu?

Všade vo svete ľudia hovoria, že nepoznajú nikoho, kto robí to čo ja. V angličtine sú to coffins for animals a ľudia sa v 90 % opýtajú, že na čo je coffee for animals (káva pre zvieratá).

Samozrejme, každému to príde morbídne, minimálne je to pre nich taká smutná téma, faktom však ostáva, že pochovávanie je odpradávna overená metóda rozlúčky, veľmi dôležitá najmä pre detskú psychiku.

Predstavuje vaša práca záťaž pre psychiku?

Priznám sa, že som empatický človek a vždy cítim časť ich bolesti, ale pomáha mi ich reakcia, keď vidím, že nákupom rakvičky začína proces zmierenia sa so stratou blízkeho priateľa.

Snažím sa v tomto smere rozvíjať tému – zviera nie je vec, a s tým spojené napríklad cintoríny pre zvieratá zriaďované obcami.

EMEFKA

Máte plány rozšíriť svoje podnikanie o nové služby?

Okrem rakvičiek a s tým spojených služieb prinášam na slovenský trh aj konopné CBD/CBG oleje pre zvieratká. Či už pre pokojnú starobu, alebo ako náhradu chemických sedatív.

Silvestrovský ohňostroj je nočnou morou mnohých majiteľov psíkov. Tieto produkty sú čisto prírodné a liečivé. Navyše spolupracujem aj s výrobcami rôznych pamätných predmetov, ako odtlačok labky na prívesok alebo kryštály z popola po kremácii.

Zaujímavá príhoda z praxe?

Možnosti doručenia tovaru sú dnes naozaj pestré, ale pri väčšine produktov človek počká aj dva dni na doručenie. Pri rakvičkách toto neplatí, a tak som musel hľadať často rýchlejšie spôsoby. Ako napríklad bla-bla car alebo cesty kamarátov po Slovensku. Raz však bolo treba z trnavského skladu doručiť rakvičku do Trebišova.

Najrýchlejší spôsob bol podať naslepo o polnoci rakvičku sprievodcovi vo vlaku, aby ju vyložil o siedmej ráno v Trebišove. Tak som čakal o polnoci na nástupišti na sprievodcu s krabicou a peniazmi za ochotu.

EMEFKA

Keď prišiel vlak, ničnetušiacej sprievodkyni som povedal: „Toto je rakvička pre zviera, v Trebišove na to čaká pán, pomôžete nám, prosím vás?” Veľmi milá a ochotná pani ju bez slova zobrala, peniaze odmietla a dala mi číslo.

Keď rakvičku o siedmej ráno nikto na stanici v Trebišove nevyložil, mysleli sme, že ideme odznova, ale na zákazníckom centre ŽSR nás spojili so sprievodcom, ktorý sa vystriedal v Poprade, a rakvičku o 8:11 vyložili na spiatočnej ceste vlaku. Zažil som v živote pár silných medziľudských zázrakov a toto bol jeden z nich.

Keď som dostal SMS s poďakovaním, utvrdil som sa v tom, že moja práca má zmysel a že okrem rodiny mám naozajstné poslanie. Aj keď pre niekoho morbídne.

Ďakujeme za rozhovor a prajeme veľa šťastia v živote a v podnikaní!

Ak sa o rakvách pre zvieratá chceš dozvedieť viac, navštív ich web, Facebook alebo Instagram.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

strhi

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť
  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť
   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť