Vyše 100-tisíc ľudí na Štrbskom Plese? Slovensko v roku 1970 organizovalo obrovskú udalosť

Niečo také sa už možno nikdy nezopakuje.


Vo februári roku 1970 sa na Štrbskom Plese vo Vysokých Tatrách konali Majstrovstvá sveta v severskom lyžovaní. Bol to obrovský sviatok, ktorý sa len tak skoro nezopakuje. Skoky z veľkého mostíka v Areáli snov vtedy sledovalo okolo 140-tisíc divákov, uvádza Sportnet. Autobusy a TEŽka spolu s ozubnicovou železnicou prepravili 270-tisíc osôb.

O možnosti usporiadať svetový šampionát u nás sa začalo uvažovať v roku 1964. Okrem Vysokých Tatrier bol v hre aj Liberec, nakoniec však padla voľba na slovenské stredisko. Preto kompetentní o rok neskôr v Berne požiadali Medzinárodnú lyžiarsku federáciu (FIS) o poverenie hostiť majstrovstvá sveta v roku 1970.

Chýbalo nám športové zázemie

Po schválení v máji roku 1967 na kongrese FIS v Libanone sa začala masívna výstavba. Hotely rástli ako huby po daždi, rekonštruovali sa cesty, železnice a aj popradské letisko. Na samotnej organizácii sa podieľalo 1 316 funkcionárov, technikov a usporiadateľov. Celkovo sa na majstrovstvách sveta zúčastnilo 499 členov reprezentačných družstiev, prítomných bolo 342 oficiálnych hostí.

Obchody boli zásobené tovarom a potravinami v hodnote 50 miliónov korún. Bol najmä sezónneho a športového charakteru, nechýbali ani rôzne darčeky. Na rozličných miestach vystupovali folklórne súbory – SĽUK, Kopaničiar z Myjavy, Čarnica z Košíc, Urpín z Banskej Bystrice, v Štrbe sa uskutočnila „štrbská svadba“ a nechýbala ani tatranská módna prehliadka od Slovakotexu z Trenčína.

Slovensko, Vysoké Tatry, Štrbské Pleso, majstrovstvá sveta, lyžovanie, šport, zima
TASR / Zábery zo športového areálu pred skokmi z mostíka

Medailová žatva Sovietskeho zväzu

Na majstrovstvách sa najlepšie darilo Sovietskemu zväzu, ktorý si odniesol domov až štrnásť medailí, z čoho bola polovica zlatých. Ostatné krajiny výrazne zaostávali. Nemecká demokratická republika získala štyri kovy, Fíni si z každého materiálu ulovili jeden. Pre Československo vybojoval zlato lyžiar Ladislav Rygl a striebro zase skokan Jiři Raška. Z pódiových umiestnení sa tešili aj Švédi, Japonci, Poliaci a Nóri.

Majstrovstvá sveta na Štrbskom Plese videlo vyše 300-tisíc divákov. Predseda FIS Marc Hodler počas záverečného ceremoniálu poďakoval organizátorom a športovcom za skvelé zážitky a športové výkony. Potom vo viacerých jazykoch vyhlásil podujatie za oficiálne skončené.

Slovensko, Vysoké Tatry, Štrbské Pleso, majstrovstvá sveta, lyžovanie, šport, zima
TASR / Český bežec Ladislav Rygl, majster sveta v behu na lyžiach na 15 kilometrov

Nebolo to prvý raz

Majstrovstvá sveta v klasických lyžiarskych disciplínach sa u nás konali už v roku 1935. O usporiadanie tohto šampionátu sa uchádzala aj Banská Bystrica a Špindlerův Mlýn, víťazom však boli Vysoké Tatry. Zdobil ich nielen vychýrený Grandhotel Praha v Tatranskej Lomnici a Grandhotel v Starom Smokovci, ale aj rozvinutý turizmus.

V 30. rokoch sa do Tatier chodilo vlakom až z Francúzska. Organizátori mali v tom čase len veľmi málo času na prípravu, konkrétne niekoľko mesiacov. Všetko im navyše komplikovalo nepriaznivé počasie, silný vietor a husté sneženie. Napriek tomu naplnili celý program podujatia.

Išlo vôbec o prvý svetový šampionát na Slovensku. Prišli naň lyžiari z trinástich krajín, v programe bolo vtedy len päť, výhradne mužských, disciplín. Všetky najcennejšie kovy získali severské štáty. Zahraniční návštevníci pochválili obrovské úsilie organizátorov a tiež vysokú úroveň hotelov, uviedol Sportnet.

Slovensko, Vysoké Tatry, Štrbské Pleso, majstrovstvá sveta, lyžovanie, šport, zima
TASR / Z pravej strany: premiér ČSSR Lubomír Štrougal, predseda FIS Marc Hodler, prvý tajomník ÚV KSČ Gustáv Husák, prezident republiky Ludvik Svoboda

Na videu si môžeš pozrieť, ako to vtedy vyzeralo


Tagy:

Matej Mičík
Hudba, rozhovory, zaujímavosti. Nič z toho mi nie je cudzie. Rovnako som fanúšikom krimi a záhad. Ak sa z mojich článkov dozvieš niečo, čo si nevedel, tak ich pre EMEFKA píšem správne.
Najčítanejšie
Podobné