Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 31.5.2023
sk
Petronela
, Petrana, Nela
cz
Kamila

Vyše miliónu Slovákov príde občiansky preukaz bez fotky. Vieme, na čo ho máš použiť

Čoskoro možno obdržíš zásielku od ministerstva vnútra.


Ministerstvo vnútra začalo znovu doručovať zásielky s občianskym preukazom bez podoby tváre, ktorý slúži ako prihlasovací prostriedok do systému elektronického zdravotníctva eZdravie. Adresátmi sú občania starší ako 65 rokov a deti mladšie ako 15 rokov, ktorí nie sú držiteľmi občianskeho preukazu s čipom, informuje o tom Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky.

Ako ďalej píšu, doklady vydávajú a zasielajú na adresu trvalého pobytu bezplatne na základe údajov z Registra fyzických osôb. Občiansky preukaz bez podoby tváre slúži ako autentifikačný prostriedok na prístup k záznamom elektronickej zdravotnej knižky občana (eZdravie) v ambulancii lekára či v lekárni (slúži ako preukaz poistenca). Nemôžeš ho však používať ako cestovný doklad.

Občiansky preukaz bez fotky je vizuálne identický s dokladmi vydávanými pred decembrom 2022, avšak neobsahuje všetky identifikačné údaje osoby (fotografiu a podpis držiteľa). Pre projekt Zdravie bude potrebné celkovo vydať elektronické doklady pre približne 800-tisíc občanov do 15 rokov a pre 300-tisíc občanov starších ako 65 rokov. Doposiaľ štát vyrobil a poslal 400-tisíc dokladov.

Vyzdvihnutie dokladu

Občianske preukazy doručuje Slovenská pošta. Ak ťa nezastihne na adrese trvalého bydliska, v poštovej schránke zanechá oznámenie o uložení zásielky na najbližšej pošte. Ak si ho neprevezmeš v odbernej lehote na pošte, môžeš tak spraviť na oddelení dokladov OR PZ podľa miesta tvojho trvalého pobytu.

Podľa zákona o občianskych preukazoch sa občiansky preukaz bez fotky automaticky vydáva pri narodení občana, pri udelení štátneho občianstva SR osobe do 15 rokov, a pri prihlásení občana mladšieho ako 15 rokov na trvalý pobyt na území Slovenskej republiky.

podvod, telefonát, neznáme číslo, polícia Slovenskej republiky

Mohlo by ťa zaujímať:

Hovory z týchto telefónnych čísel nedvíhaj. Slovákov chcú oklamať prefíkaným podvodom

Občiansky preukaz bez podoby tváre pre osoby do 15 rokov má platnosť 15 rokov, resp. do vydania štandardného OP s fotografiou pri dovŕšení 15 rokov. Na jeho platnosť nemá vplyv ani vydanie občianskeho preukazu pre dieťa na účely cestovania: maloletý môže byť držiteľom oboch dokladov, na cestovanie však môže používať len doklad s fotografiou.

Pre osoby staršie ako 65 rokov občiansky preukaz bez podoby tváre je vydávaný s platnosťou tiež na 15 rokov. V prípade straty či odcudzenia bude takejto osobe vydaný plnohodnotný občiansky preukaz s fotografiou.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Matej Mičík
Hudba, rozhovory, zaujímavosti. Nič z toho mi nie je cudzie. Rovnako som fanúšikom krimi a záhad. Ak sa z mojich článkov dozvieš niečo, čo si nevedel, tak ich pre EMEFKA píšem správne.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje