Vyšiel rebríček najbohatších krajín sveta. Ako dopadlo Slovensko?

Niektoré z najmenších štátov sveta sú zároveň tými najbohatšími.


Global Finance Magazine zostavil aktuálny rebríček najbohatších krajín sveta. Bohatstvo štátov sa dá merať rôznymi spôsobmi. Tento rebríček využíva paritu kúpnej sily. Tá berie do úvahy nielen ekonomický výkon, ale aj infláciu a ceny produktov a služieb, čo odráža životnú úroveň v krajine oveľa lepšie ako čisté HDP.

Bohatstvo krajín je vyjadrené v „medzinárodných dolároch“, čo je hypotetická mena, ktorej parita kúpnej sily zodpovedá parite kúpnej sily amerického dolára v USA v danom čase. Toto číslo je v zozname uvedené pri názve krajiny.

Toto je päť najbohatších krajín sveta podľa Global Finance Magazine:

5. Katar – 112 283

Arabský štát celému svetu ukázal, že peňazí ma na rozdávanie, keď v roku 2022 hostil majstrovstvá sveta vo futbale. Krajina s 2,6 milióna obyvateľov aj v spojitosti s týmto turnajom výrazne investovala do infraštruktúry. Katar za svoje bohatstvo vďačí predovšetkým obrovským zásobám ropy a zemného plynu, ktorými disponuje. Katarčania si však uvedomujú, že na jeden zdroj príjmov sa neoplatí spoliehať, a preto výrazne diverzifikujú ekonomiku krajiny.

Shutterstock

Mohlo by ťa zaujímať:

Máš poslednú šancu. Vyhraj e-bike v hodnote 3 800 eur, s ktorým si užiješ každú jazdu

4. Singapur – 133 737

Singapur je považovaný za najbohatší mestský štát. Vďačí za to do veľkej miery svojej strategickej polohe a jednému z najväčších prístavných zariadení na svete. Právne a daňové podmienky sú veľmi priaznivé pre podnikanie, čo motivuje domácich aj zahraničné subjekty k zakladaniu firiem v Singapure. Keď v roku 1965 vznikol samostatný Singapur, dve tretiny obyvateľov boli negramotné. Cestu k prosperite si táto dnes 5,7-miliónová krajina odmakala naozaj tvrdou prácou.

Shutterstock

3. Írsko – 133 895

Írsko je krajina počtom obyvateľstva podobná Slovensku. Rovnako ako Slovensko sa nemôže spoľahnúť na žiadne obrovské zásoby nerastných zdrojov. Napriek tomu patrí k najbohatším krajinám sveta. Istý podiel na tom má fakt, že Írsko má nízku korporátnu daň, čo v spojitosti s anglicky hovoriacim obyvateľstvom robí Írsko atraktívnou vstupnou bránou do Európy pre americké firmy. Ako nám v rozhovore prezradil Ír žijúci v Bratislave, má to aj svoju odvrátenú stránku!

Shutterstock

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:
Najčítanejšie
Podobné