2. Macao – 134 141
Macao nie je samostatným štátom, ale špeciálnym administratívnym regiónom Čínskej ľudovej republiky. Niekdajšia portugalská kolónia je kvôli svojim kasínam a zábavnému priemyslu známa ako „Las Vegas Ázie“. Macao so 700 000 obyvateľov prevádzkuje až 40 kasín, ktoré lákajú turistov z celého sveta. Pandémia koronavírusu bola pre ekonomiku Macaa pohromou, avšak keď vírus ustúpil, biznis sa vrátil do starých koľají.
1. Luxembursko – 143 743
Drobná konštitučná monarchia je považovaná za najbohatší štát sveta. So svojimi krásnymi historickými ulicami a bohatým kultúrnym životom niekedy Luxembursko pôsobí ako vystrihnuté z rozprávky. Krajina svojmu bohatstvu vďačí silnému bankovému sektoru a množstvu zahraničných investícií. V posledných rokoch sa však rast ekonomiky spomaľuje a boli aj roky, v ktorých sa ekonomika Luxemburska zmenšila.
Ako dopadlo Slovensko?
Pre Slovensko je hodnota hrubého domáceho produktu v prepočte na jedného obyvateľa v parite kúpnej sily na webe Global Finance Magazine uvedená vo výške 44 081. Je tak najnižšia zo všetkých štátov Vyšehradskej štvorky. Slovensko v rebríčku obsadilo 50. priečku. Mohlo byť aj lepšie, mohlo byť aj horšie.
Služby tvoria 61 % slovenskej ekonomiky, priemysel 26,4 % a poľnohospodárstvo 2,2 %. Podstatný podiel na ekonomickom výkone má export automobilov, strojov a súčiastok.