Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 7.2.2023
sk
Vanda
cz
Veronika, Verona

Organizácia spojených národov (OSN) len nedávno zverejnila rebríček najšťastnejších krajín na svete. Rebríček World Happiness Report je zostavovaný na základe viacerých kritérií. Do úvahy sa berie napríklad hrubý domáci produkt, dĺžka dožitia, zdravotná starostlivosť, sociálne istoty, miera slobody či vnímanie korupcie v politike a iných sférach života. Celkovo sa tiež do hodnotenia zahŕňa aj subjektívny pocit šťastia jednotlivých obyvateľov.

Prvé miesto už po štvrtýkrát obsadilo Fínsko, ktoré je už dlhodobo hodnotené ako jedna z najšťastnejších krajín. Je to najmä vďaka vyspelej občianskej spoločnosti, veľkej miere tolerancie a silnému sociálnemu systému. Druhé miesto obsadilo Dánsko, tretia priečka sa ušla Švajčiarsku a štvrtá Islandu.

Prvú päticu najšťastnejších krajín uzatvára Nórsko. Severské krajiny vôbec dominovali prvej desiatke, a v rebríčku sa objavujú pravidelne. Odborníci ich preto dávajú za príklad výborne fungujúcich štátov, ktoré majú vysokú politickú kultúru, silný sociálny systém, veľkú mieru tolerancie, slobody a z toho vyplývajúci šťastný život.

Iste ťa však zaujíma, ako si viedlo Slovensko. To skončilo na 37. priečke, oproti minulému roku tak poskočilo o jedno priečku nahor. Česká republika sa umiestnila na 19. mieste a tiež si polepšila o jednu priečku. Zvyšné krajiny V4 – Poľsko a Maďarsko sa umiestnili až pod Slovenskom. Poľsku patrí 43. a Maďarsku 53. miesto.

Ak sa na rebríček pozrieme z druhého konca, tak najmenej šťastnou krajinou je Afganistan, ktorý sa umiestnil na poslednej 153. priečke. Tesne nad ním je Južný Sudán (152.), nasleduje Zimbabwe (151.), Rwanda (150.), Stredoafrická republika (149.) a Tanzánia (148.).

10 najšťastnejších krajín

1. Fínsko
2. Dánsko
3. Švajčiarsko
4. Island
5. Nórsko
6. Holandsko
7. Švédsko
8. Nový Zéland
9. Rakúsko
10. Luxembursko

Shutterstock

10 najmenej šťastných krajín

1. Afganistan
2. Južný Sudán
3. Zimbabwe
4. Rwanda
5. Stredoafrická republika
6. Tanzánia
7. Botswana
8. Jemen
9. Malawi
10. India

Shutterstock

V správe World Happiness Report sme ale tento rok mohli nájsť aj rebríček najšťastnejších miest v jednotlivých krajinách. Odborníci zhodnotili celkom 186 miest. Na prvom mieste skončili Helsinki (Fínsko), druhé obsadil Aarhus (Dánsko), tretie Wellington (Nový Zéland), štvrté Zürich (Švajčiarsko) a prvú päticu uzatvára Kodaň (Dánsko). Bratislava sa umiestnila na 54. priečke, Praha skončila na 44. mieste, Budapešť na 103. mieste.

10 najšťastnejších miest

1. Helsinki (Fínsko)
2. Aarhus (Dánsko)
3. Wellington (Nový Zéland)
4. Zürich (Švajčiarsko)
5. Kodaň (Dánsko)
6. Bergen (Nórsko)
7. Oslo (Nórsko)
8. Tel Aviv (Izrael)
9. Štokholm (Švédsko)
10. Brisbane (Austrália)

Shutterstock

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť