Streda 26.1.2022
sk
Tamara
cz
Zora, Jitřenka

Čo si budeme hovoriť, psíky sú poriadne inteligentné. Pokiaľ máš nejakého doma, tak o tom iste vieš svoje. Nezriedka nás svojou bystrosťou dokážu prekvapiť. Ako ale poznamenáva aj článok na stránke Metro, zdá sa, že domáci miláčikovia sa skutočne nedajú len tak ľahko obalamutiť.

Podľa nového výskumu je totiž jasné, že vedia, keď im ich páni klamú. Napríklad o tom, koľko pochúťok ešte skrývajú vo vrecku. Na základe výskumu niekoľkých psov sa vedcom podarilo dokázať, že chlpáči svojím spôsobom dobre zvládajú základnú matematiku.

Vedci pomocou využitia funkčnej magnetickej rezonancie vystavili celkom 11 psíkov rôznych plemien odlišnému počtu bodiek, ktoré sa objavovali na obrazovke prístroja.

Pixabay (https://pixabay.com/sk/photos/pes-smutn%C3%BD-%C4%8Dakanie-podlahy-2785074/)

Psíky a matematika idú ruka v ruke

Výsledkom bolo, že psí mozog dokázal odlíšiť rozdiely medzi bodkami, teda v ich počte. Pokiaľ teda svojmu psíkovi vravíš, že nemáš už žiadne maškrty, ale pritom ťa videl, ako si ich strkáš do vrecka, okamžite vie, že klameš (a bude sa, samozrejme, dožadovať svojich zvyšných pochúťok).

Rovnako, ako keď vidí, že držíš štyri pochúťky a dáš mu len dve, jeho mozog si zapamätá, že dve si mu schoval.

Je tu teda predpoklad, že chlpáči rozumejú číslam, ako aj slovám ako „viac“ či „menej“. Táto schopnosť im v minulosti mohla pomôcť, keď si jedným pohľadom rýchlo spočítali jednotlivé veci v okolí ako aj potenciálnych predátorov.

Pixabay (https://pixabay.com/sk/photos/pes-zlat%C3%BD-retriever-biela-vlasy-2753369/)

„Šli sme priamo ku zdroju a skúmali sme psie mozgy, aby sme lepšie pochopili, čo robia ich neuróny, keď sú vystavené rôznemu množstvu bodiek,“ poznamenala autorka štúdie Lauren Aulet.

„Naša štúdia ukazuje, že nielen, že psy používajú podobnú časť mozgu na spracovanie čísiel ako ľudia – ukazuje tiež, že na to nemusia byť vytrénované,“ dodal Gregory Berns, profesor psychológie na univerzite Emory. Takže, ak budeš chcieť najbližšie svojmu psíkovi zatajiť pravdu, radšej si to dobre premysli. Tvoji miláčikovia ťa totiž majú prečítaného.

Zdroj: metro.co.uk


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť