Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 21.3.2023
sk
Blahoslav
cz
Radek
, Radomil

Výskum odhalil najobľúbenejšiu vôňu na svete. Túto má rád takmer každý

Výsledky novej štúdie odhalili najpríjemnejšiu vôňu.


Dalo by sa vedecky overiť, ktorá vôňa je medzi ľuďmi najobľúbenejšia? Na prvý pohľad to znie nepravdepodobne. Predsa len, každý človek má iné preferencie. Čo je príjemná vôňa pre jedného, to druhý nemôže vystáť. Ako ale píše portál LADbible, vedci v novej štúdii uviedli, že univerzálne obľúbenú vôňu sa im predsa len podarilo nájsť.

Štúdie sa zúčastnilo 235 ľudí, ktorí na prvé miesto umiestnili vôňu vanilky. „Chceli sme preskúmať, či ľudia na celom svete vnímajú pachy rovnako a majú radi ich rovnaké typy, alebo či ide o niečo, čo je kultúrne naučené,“ objasnil doktor Artin Arshamian, ktorý sa na štúdii podieľal. „Tradične sa to vnímalo ako kultúrne, ale môžeme dokázať, že tento faktor s tým má v skutočnosti veľmi málo spoločného.“

Shutterstock

Kultúrne rozdiely podľa neho vysvetľovali len 6 percent rozptylu v rebríčkoch príjemnosti, zato individuálna variabilita či osobný vkus sa vyšplhali až na 54 percent. Z výsledkov štúdie sa tiež zistilo, že mnoho ľudí sa zhodne nielen na príjemných, ale aj na nepríjemných pachoch. Na konci rebríčka sa umiestnil napríklad zápach syrov či spotených nôh.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje