Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 22.5.2024
sk
Júlia
, Juliana
cz
Emil

Výšky dôchodkov sa budú výrazne meniť. Slováci si poriadne prilepšia

Takáto suma iste mnohých poteší.


Veľké množstvo Slovákov sa spolieha na tento dôležitý príspevok od štátu a mnohí sa teraz potešia. Ako informuje web Dnes24, Slováci si výrazne prilepšia, výšky viacerých dôchodkov sa budú totižto meniť smerom nahor. Konkrétne je reč o 13. dôchodku, ktorý bude vyšší. Koľko to teda bude?

Za zmenu môže nová novela zákona o sociálnom poistení, ktorú nedávno schválil parlament a upravil to, ako je vnímaný tento príspevok od štátu. Po novom ide o dôchodkovú dávku. „Nahradí tak doterajší 13. dôchodok, ktorý bol vyplácaný ako štátna sociálna dávka. Dôchodcovia dostanú po novom vyššie sumy 13. dôchodku v závislosti od toho, aký druh dôchodku poberajú, najmenej však 300 eur,” vysvetľuje Sociálna poisťovňa.

Nárok na 13. dôchodok budú mať tieto skupiny

Pozitívnou novinkou je aj to, že oň nebude potrebné žiadať. Nárok naň budú mať na konci tohto roka všetci, ktorí poberajú dôchodok v niektorej z týchto skupín dôchodkov: starobný, predčasný starobný, invalidný, vdovský, vdovecký, sirotský alebo sociálny dôchodok.

Pre mnohých je potešujúcim zistením to, že najnižší 13. dôchodok je 300 eur, ide o garantovanú sumu, vyplácaný bude spolu s dávkou v decembri.

Štát rozdáva dotáciu

Mohlo by ťa zaujímať:

Štát rozdáva Slovákom dotáciu až vo výške viac ako 1300 eur. Máš na ňu nárok aj ty?

„Sumy 13. dôchodku budú predstavovať priemerné mesačné sumy jednotlivých druhov dôchodkov vykázané Sociálnou poisťovňou za kalendárny rok 2023. Ak bude priemerná suma daného druhu dôchodku nižšia ako 300 eur, suma 13. dôchodku bude vo výške 300 eur,“ uvádza Sociálna poisťovňa.

Druh dôchodku13. dôchodok
starobný, invalidný po dovŕšení dôchodkového veku606,30 eur
predčasný starobný635,50 eur
invalidný nad 70%300,00 eur*
invalidný nad 70%, sociálny493,80 eur
vdovský339,00 eur
vdovecký300,00 eur*
sirotský300,00 eur*
*ide o garantovanú minimálnu sumu

V prípade, že by mali niektorí ľudia nárok na dva alebo viaceré 13. dôchodky, tak sa im vyplatí iba jeden, presnejšie ten, ktorého suma je z nich najvyššia.

Shutterstock

Tagy:

Viliam Šuška
Fanúšik popkultúry, predovšetkým kinematografie. Sledujem aktuálne dianie, avšak občas odo mňa nájdeš aj nejaký zaujímavý technologický či herný článok, prípadne zaujímavosti.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.