Akčné filmy berú esenciu kinematografie a vytvárajú z nej svoju hlavnú zbraň. Pohyb, emócie, napätie, boj na život a na smrť, to všetko sa dalo nájsť už v starých akčných filmoch, no dnes sú tieto atribúty ešte posilnené vizuálnymi efektmi a sofistikovanými kaskadérskymi kúskami.
V tomto článku sa pozrieme na filmy, ktoré zmenili žáner akčného filmu, alebo sa jednoducho stali jeho ikonami. Z niektorých sa stali miliardové filmové série, iné zas nepokračovali, no ich ikona naprieč rokmi len rástla a rástla.
Mad Max: Fury Road
Georga Millera a jeho legendárnu post-apokalyptickú sériu Mad Max hádam nemusíme predstavovať. Pustý svet naplnený šialencami a rýchlymi autami sa v kinách moce už od roku 1979, keď titulnú rolu Maxa hral ešte Mel Gibson. V roku 2015 Miller vstal z mŕtvych a predviedol, že stále má čo ponúknuť. Rolu Maxa prevzal Tom Hardy a spolu s Millerom a Charlize Theron sa vydali na poriadne divokú jazdu.
Fury Road nemá hluché miesto. Jeho príbeh je rozprávaný cez akciu, pričom celý dej sa v podstate odohráva počas jednej veľkej jazdy. V nej dochádza k veľkolepým súbojom, výbuchom, výmenám emócií a bombastickým výjavom, ktoré už postarší režisér zvládol s umom génia.

Die Hard
Die Hard z roku 1988 je mnohými divákmi považovaný za tichý vianočný film. Odohráva sa na Vianoce, áno, avšak najväčšou výsadou filmu je to, že je jednoducho perfektný. Bruce Willis na vrchole svojich hviezdnych síl, jedna hláška za druhou a legendárny zloduch v podaní Alana Rickmana. Čo by mohol človek chcieť viac? Film síce nerobí nič extrémne unikátne, no to, čo robí, robí dokonale.
Ľudia za to toto dielo zbožňujú. Aj vďaka tomu patrí John McTriernan medzi najlepších akčných režisérov všetkých čias. Ten muž predsa natočil aj filmy ako Predator a The Hunt for Red October.

Heat
Ďalším z najvýraznejších akčných režisérov všetkých čias je aj Michael Mann. Ten sa postaral o ikonické snímky ako Collateral, The Last of the Mohicans a Heat z roku 1995. Práve Heat je jeho najvýraznejším dielom. Dej sa točí okolo neľútostného súboja ostrieľaného zločinca v podaní Roberta De Nira a skúseného detektíva Ala Pacina. Realistické prestrelky, elegantné rozhovory a scény, ktorých vplyv môžeš cítiť v akčných filmoch dneška.
Vplyv snímky sa dá vystopovať aj do filmu ako The Dark Knight od Christophera Nolana. Stačí sa pozrieť na scény lúpeže banky či pouličnej prestrelky a hlavne si všimnúť to, ako Nolan ozvučuje streľbu tak hlasno a priestorovo, ako to robil Mann.

John Wick
A sme tu. Asi najvýraznejším príspevkom do panteónu akčných filmov sa stal John Wick z roku 2014. Po tejto snímke nasledovali aj pokračovania, ktoré dvíhali latku vyššie a vyššie. Výstredný vizuál sa stretáva s drsnosťou fiktívneho sveta nájomných zabijakov a mafiánov. Čo z toho vzniklo? Dokonalý comeback Keanuho Reevesa a asi jediná svetovo uznávaná moderná akčná hviezda, ktorá je schopná zavraždiť troch chlapov iba ceruzkou.
Režisér Chad Stahelski pôvodne pracoval ako koordinátor akčných sekvencií a kaskadérov. Svoje skúsenosti presunul rovno na plátno, a je to vidno. John Wick akoby využíval všetko, čo kaskadéri majú vo svojom arzenáli, a ešte to k tomu vyzerá božsky. Akčné filmy si už musia plesnúť po vačku, ak sa chcú na Johna Wicka čo i len podobať.

First Blood
Čo by to bol za zoznam výrazných a ikonických akčných filmov, ak by sa tu neobjavil Rambo? Legendárny prvý film z roku 1982 je dodnes oslavovaný vďaka svojej akčnej jazde, jedinečne pojatému zobrazeniu traumy z vietnamskej vojny a hlavne hereckému výkonu Sylvestra Stalona.
Ten vo filme síce nemusel predviesť nejaké oscarové výkony, avšak narušeného blázna zbožňujúceho streľbu a násilie predstavil perfektne. Nabúchaný veterán v džungli sa potom objavoval v ďalších a ďalších filmoch, a Rambo je ten, ktorý tento koncept predstavil svetu vo veľkom.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane