Vysvetlenie 5 filmov, ktorých konce si (možno) nepochopil správne

Závery týchto filmov zamotali hlavy mnohým divákom. Pochopil si ich?

Zdroj: Lava Bear Films / MovieStillsDB

Rád pri filmoch premýšľaš? Potom ti iste nebudú snímky z tohto článku neznáme. Patria totiž k tej sorte diel, ktoré sú pozoruhodné, inteligentné a počítajú s premýšľavými divákmi. Je tiež faktom, že mnohí diváci viacerým z nich neprišli na chuť práve z dôvodu, že ich príbehy nedokázali interpretovať.

V tomto článku sa teda spoločne pozrieme na snímky, resp. ich závery, ktoré divákom zamotali hlavy a ktoré sa pre teba pokúsime v stručnosti vysvetliť. Z logiky veci upozorňujeme, že budú nasledovať spoilery. Poďme na to.

1. matka!

Alegorický horor matka! od Darrena Aronofskyho sa svojho času stretol s veľkou dávkou kontroverzie. Kritici sa rozdelili na dva nezmieriteľné tábory – jeden tvrdil, že Aronofsky natočil majstrovské dielo, druhý film odmietal ako priehľadnú a ťažkopádnu metaforu. Nech je, ako chce, ide o veľmi zaujímavý zážitok a film sa rozhodne oplatí vidieť.

Mnoho divákov však po jeho skončení ostalo zmätených nad tým, čo vlastne videli a ako majú snímku chápať. Pravdou ale je, že pokiaľ sa trochu orientuješ v biblických motívoch, tak je chápanie filmu matka! celkom bezproblémové. Javier Bardem vo filme predstavuje Boha, dom planétu Zem a Jennifer Lawrence prírodu.

Vo filme môžeme vidieť viacero variácií na biblické príbehy. Je to napríklad príbeh Adama a Evy (tých predstavujú postavy Eda Harrisa a Michelle Pfeiffer), Kaina a Ábela (Domhnall Gleeson a Brendan Gleeson), vyhnanie z Raja a čiastočne aj príbeh Ježiša Krista (narodenie dieťaťa, ktoré je oslavované ako Mesiáš a následne ho zabijú).

Aronofsky zároveň predviedol, ako sa ľudia správajú k Zemi a prírode – ako ju devastujú a ničia.

Toto náboženské čítanie celého príbehu potvrdzujú napríklad aj záverečné titulky, kde je Bardemova postava označená ako „Him“ (On) s veľkým začiatočným písmenom (všetky ostatné postavy sú uvedené malými písmenami).

2. Mulholland Drive

Filmy Davida Lyncha vynikajú mysteriózne temnou atmosférou, surreálnymi motívmi a často nejasným riešením. Nie je úplne jednoduché do nich preniknúť, hoci ide o fascinujúce diela. Medzi Lynchove najznámejšie a najoceňovanejšie celovečeráky patrí kultová dráma Mulholland Drive.

Príbeh sa zdá byť po väčšinu času relatívne pochopiteľný (až na niektoré detaily), ale v určitom bode sa zlomí a divák si odrazu nie je istý, čo je realita a čo sen či vízia.

Na to, aby sme mohli vysvetliť podrobne celý film, by sme potrebovali celý samostatný článok. V stručnosti sa dá povedať, že približne celá úvodná polovica filmu je snom Diane Selwyn v podaní Naomi Watts.

Tá v tejto snovej fáze vystupuje pod menom Betty Elms. Udalosti v prvej polovici sa vzťahujú na Dianin život a skutočnosti, o ktorých sa divák dozvie až v druhej polovici filmu.

Ak sa zameriame na príbeh, ktorý sa odohral v realite, Diane sa zamilovala do herečky Camilly Rhodes (Laura Elena Harring), ale tá ju nechala kvôli úspešnému režisérovi Adamovi Kesherovi (Justin Theroux).

Diane si objednala jej vraždu, ale po jej vykonaní ju začali trýzniť výčitky svedomia (v sne je niekoľko náznakov, že si želá, aby Camilla prežila), ktoré ju napokon dovedú k samovražde.

3. Prvý kontakt

Prvý kontakt je mimoriadne pozoruhodná sci-fi dráma od Denisa Villeneuvea, ktorá rozpráva o mimozemšťanoch, ktorí pristanú na Zemi a snažia sa ľudstvu predať správu.

Lingvistka Louise Banks v podaní Amy Adams musí zistiť, ako s kozmickými návštevníkmi komunikovať. Počas filmu je divák uvedený do presvedčenia, že je príbeh rozprávaný v klasickej chronologickej forme.

Ako však zistíme v samotnom závere, nie je to tak. To, čo sme považovali za udalosti z Lousinej minulosti, sú v skutočnosti obrazy z budúcnosti. Je to spojené s tým, ako vo filme komunikujú mimozemšťania a ako vnímajú čas.

V ich ponímaní je to kruh. Akonáhle Louise prenikne do jazyka mimozemšťanov, začne čas vnímať podobne.

Divák si následne uvedomí, že flashbacky o jej mŕtvej dcére a rozvode s manželom sa ešte nestali. Emocionálna sila potom vzniká z faktu, že Louise sa napriek tomu, že vie, aká bude budúcnosť jej dieťaťa a manžela, rozhodne na svojom osude nič nezmeniť.

4. Prekliaty ostrov

Mysteriózny triler Prekliaty ostrov od Martina Scorseseho obsahuje v určitom momente pomerne radikálny príbehový twist. Hlavný hrdina Teddy Daniels alias Andrew Laeddis (Leonardo DiCaprio) nie je žiadnym detektívom, ale pacientom psychiatrickej liečebne.

Všetky udalosti, ktorých bol svedkom, teda boli zinscenované lekármi v rámci jeho terapie. Prostredníctvom nej mal pochopiť svoju vlastnú traumu (teda fakt, že zabil svoju manželku) a vyhnúť sa tak lobotómii.

Najprv sa zdá, že sa to podarilo, ale potom sa Andrew opäť vráti do stavu pred liečbou a lobotómia je tak nevyhnutá. Otázkou ostáva, či to Andrew len hral, alebo bola terapia naozaj neúspešná?

Ak sa zameriaš na jeho posledný dialóg s Sheehanom alias Chuckom (Mark Ruffalo), tak z neho vyplýva, že terapia zabrala, ale Andrew sa sám rozhodol „hrať to“ na psychicky chorého, aby absolvoval lobotómiu.

Život bez jeho manželky a detí preňho totiž nemal zmysel. O správnosti tejto teórie hovoria aj jeho posledné slová: „Je lepšie žiť ako monštrum, alebo zomrieť ako dobrý človek?“

5. Temný rytier povstal

Komiksový triler Temný rytier povstal sa tiež dočkal niekoľkých zaujímavých teórií. Tie sa, pravdaže, týkali samotného záveru filmu. V ňom Bruce Wayne/Batman (Christian Bale) odletí s bombou mimo Gotham City a obetuje sa pre záchranu obyvateľstva.

Všetci ho teda považujú za mŕtveho. Lenže potom sa dozvieme, že v jeho Batwingu bol opravený predtým nefungujúci autopilot. V úplnom závere potom môžeme vidieť Alfreda (Michael Caine) v talianskych Benátkach, ktorý Bruca Wayna uvidí spolu so Selinou Kyle/Catwoman (Anne Hathaway) v malej kaviarni.

Diváci však uvažovali, či Alfred Bruca naozaj videl, alebo išlo skôr o jeho predstavu. Ak sa na scénu a všetko, čo jej predchádzalo, pozrieme pozornejšie, tak zistíme, že najpravdepodobnejšie je, že Bruce Wayne svoju smrť nafingoval.

Svedčí o tom poznámka o opravenom autopilote, ale aj to, že Selina Kyle má v kaviarni náhrdelník, ktorý patril Waynovej matke a ktorý sa Selina pokúšala ukradnúť na začiatku filmu. Táto skutočnosť však bola Alfredovi skrytá, čiže si ju nemohol v žiadnom prípade predstaviť. Jeho stretnutie s Brucom Waynom a Selinou Kyle tak muselo byť skutočné.

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Reagujte!
Grr Grr
4
Grr
Fuuj Fuuj
21
Fuuj
Fňuk Fňuk
8
Fňuk
Jeej Jeej
15
Jeej
Uups Uups
4
Uups
Haha Haha
3
Haha
Woow Woow
49
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Žena sa podelila o otázku, ktorá dokáže odhaliť psychopatické sklony


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME