Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 5.11.2024
sk
Imrich
cz
Miriam
Zdroj: ©High Bridge Productions / MovieStillsDB

Vysvetlenie 5 seriálov, ktorých konce si (pravdepodobne) nepochopil správne

Pochopil si všetky tieto seriály?

Už sme ti na EMEFKA priniesli vysvetlenie rôznych filmov (prvý článok nájdeš tu, druhý tu), tak prečo sa nezamerať aj na seriály? Aj v týchto vodách totiž nájdeme hneď niekoľko titulov, ktoré skončili pomerne nejednoznačne.

Poďme sa teda pozrieť na 5 z nich. Budú nasledovať spoilery.

1. Nezvestní (Lost)

Seriál Nezvestní bol svojho času veľkou senzáciou a našiel si obrovské zástupy fanúšikov. Faktom ale tiež bolo, že s pribúdajúcimi sériami začali byť niektorí diváci otrávení tým, ako tvorcovia len hromadili ďalšie záhady a motívy a len na málo pálčivých otázok odpovedali.

Príbeh ľudí, ktorí sa po havárii lietadla ocitli na (zdanlivo) opustenom ostrove, kde sú aktívne akési nadprirodzené sily, napokon vyvrcholil tak nejako… neuspokojivo. Aspoň v očiach väčšiny fanúšikov.

Očistec?

Záver Nezvestných patrí ku kontroverzným momentom seriálu. Niektorí diváci ho vnímajú ako znak tvorcovskej bezradnosti, iní ako celkom premyslené vyvrcholenie. Ako iste vieš, v poslednej šiestej sérii sme sledovali dve príbehové línie: osudy stroskotancov na ostrove a v realite, kde lietadlo nikdy nehavarovalo.

V poslednej epizóde sa následne dozvieme, že postavy z reality, kde lietadlo nespadlo, sa nachádzajú v posmrtnom živote. Mnohí teda vnímali dianie na ostrove, resp. ostrov samotný ako určitý očistec, ktorým si postavy musia prejsť, aby mohli vstúpiť do novej fázy bytia.

Na druhej strane, tvorca seriálu Damon Lindelof tvrdil, že teória o očistci je mylná, keďže príbehová línia s posmrtným životom sa odohrala až po udalostiach celého seriálu. Zamotané je to v každom prípade dosť a na internete nájdeš mnoho viac či menej pravdepodobných teórií. Ak sa ti teda toto klbko chce rozmotávať, nech sa páči.

2. The Man in the High Castle

Výborný seriál The Man in the High Castle si svoju poslednú sériu odbil v roku 2019 a treba povedať, že aj v tomto prípade väčšinu fanúšikov otrávil.

Seriál sa odohrával v alternatívnej minulosti (konkrétne v 60. rokoch v Amerike), kde nacisti vyhrali druhú svetovú vojnu a Spojené štáty sú rozdelené na Veľkú nacistickú ríšu (ovládanú Nemeckom) a Japonské pacifistické štáty (ovládané Japonskom). Uprostred nich sa nachádza takzvaná Neutrálna zóna.

Medzi Nemeckom a Japonskom panuje napätie a studená vojna, ktorá sa veľmi rýchlo môže zvrhnúť v otvorený konflikt. A potom tu sú záhadné filmy Kobylka zaľahla sťažka. Tie vyrába niekto, kto si hovorí Muž z vysokého zámku, a zobrazuje v nich realitu, v ktorej boli nacisti porazení.

Symbolický záver?

Záver štvrtej série celkom očividne trpel tým, že tvorcovia boli nútení príbeh uzavrieť (hoci ešte evidentne mali materiál na ďalšie série). Napriek tomu je však celkom zaujímavý.

Portál, ktorým mohli nacisti cestovať do iných realít, je objavený odbojom a hlavná hrdinka Juliana (Alexa Davalos) vidí, ako cezeň prichádzajú mnohí ľudia z iných svetov. Ich tváre nevidíme a následne Hawthorne Abendsen/Muž z vysokého zámku (Stephen Root) vojde do portálu a zmizne. Koniec.

Asi niet divu, že podobný nejasný záver mnohých popudil. Čo ale znamenal? Tvorcovia podľa vlastných slov chceli, aby si to každý interpretoval po svojom. Je ale jasné, že portál už je definitívne otvorený a ľudia z iných realít môžu slobode cestovať naprieč rôznymi svetmi. Dva svety, v ktorých sa seriál odohrával (alternatívna realita a naša realita), sa tak konečne spoja do jedného.

To, že sa Abendsen rozhodol vkročiť do portálu, je motivované jeho túžbou znovu sa stretnúť so svojou mŕtvou ženou. Osudy ostatných postáv (Roberta Childana, komunistických partizánov či inšpektora Kida) ostali otvorené a je len na divákovi, ako si ich domyslí.

Niekto to môže považovať za scenáristickú lenivosť, niekto ako zachovanie odkazu románu Philipa K. Dicka (ktorým sa seriál voľne inšpiroval). Ten mal v sebe tiež nemalú dávku nejednoznačnosti.

Mohlo by ťa zaujímať:

10 seriálov, o ktorých si (možno) nevedel, že vznikli na motívy filmov

3. Perníkový tatko (Breaking Bad)

Perníkový tatko je ďalší seriál, ktorý si vyslúžil ovácie kritikov aj divákov, rovnako ako aj množstvo ocenení. Dodnes je mnohými považovaný za to najlepšie, čo na poli seriálov vzniklo. Záverečná epizóda si síce odniesla chválu recenzentov, ale viacerí diváci neboli s koncom úplne spokojní.

Realita či sen?

Videli sme v ňom, ako Walter White (Bryan Cranston) oslobodil Jesseho z područia drogového gangu, rozlúčil sa s manželkou a deťmi a zomrel ešte predtým, než ho dostala polícia. Na prvý pohľad ide o jasný záver, ale viacerí diváci vyrukovali s teóriou, že Walter v skutočnosti zomrel za iných okolností (zamrznutý v zasneženom aute).

Posledná epizóda tak bola celá (alebo takmer celá) len predstavou umierajúceho Waltera, ktorý si ju vysníval tak, ako by mala ideálne prebehnúť. Dokázal by v nej nielen oslobodiť Jesseho, ale aj rozlúčiť sa s blízkymi a zomrieť podľa vlastných pravidiel.

Proti tejto teórii však hovorí fakt, že vo filme El Camino: A Breaking Bad Movie, ktorý bol uvedený na Netflixe v roku 2019, sledujeme osud Jesseho Pinkmana po jeho oslobodení Walterom.

4. Watchmen

Damon Lindelof sa podujal na pomerne odvážny kúsok: pokúsil sa nadviazať na legendárny komiksový román Strážcovia od Alana Moora a doručiť nám jeho seriálové pokračovanie, ktoré by sa odohrávalo v roku 2019, akurát v alternatívnej Amerike.

A čuduj sa svete, ono to vyšlo! Viacerí diváci síce ohŕňali nosom, ale Watchmen sa nepochybne právom zaradil medzi najlepšie seriály roka 2019.

Aj v tomto prípade však bola záverečná pointa skôr naznačená. Keďže ale Lindelof vyhlásil, že pokračovania sa nedočkáme, tak si musíme koniec vyložiť po svojom. V poslednej epizóde sme videli, ako Adrian Veidt/Ozymandias (Jeremy Irons) opäť pomohol zachrániť svet pred skazou.

Rasistická extrémistická organizácia Seventh Kalvary sa pokúšala získať silu Dr. Manhattana (Yahya Abdul-Mateen II), ale napokon sa to nepodarilo, hoci za cenu toho, že Dr. Manhattan skončil rozprášený.

V závere je však naznačené, že ak by ešte pred svojou smrťou dokázal Manhattan vložiť svoje schopnosti do nejakého objektu (v tomto prípade vajíčka), a ak by tento predmet niekto zjedol, stal by sa prakticky druhým Dr. Manhattanom.

Druhý Dr. Manhattan?

Keď sa Angela (Regina King) po všetkom vráti domov, nájde medzi rozbitými vajíčkami, ktoré tam nechal Dr. Manhattan, keď si robil vafle, aj jedno nerozbité. Angela vajíčko zje a následne sa pokúsi otestovať, či dokáže kráčať po vode (a teda naozaj získala superschopnosti) tým, že položí nohu na hladinu v bazéne.

Nasledujú záverečné titulky. Zdalo by sa, že ide o očitý cliffhanger na druhú sériu, ale pokiaľ máme veriť Lindelofovi, tak žiadna ďalšia séria nebude. Otázka teda znie: získala Angela superschopnosti?

Podľa náznakov v celom seriáli sa zdá, že naozaj áno. Vajíčko sa navyše symbolicky objavuje aj vo viacerých ďalších scénach. Postava starého Willa Reevesa (Louis Gossett Jr.) si na uvarených vajíčkach pochutnáva v druhej epizóde, v záverečnej časti zase Angele, svojej vnučke, povie, „že nemôže urobiť omeletu bez toho, aby sa pár vajíčok rozbilo“.

Túto vetu mu už predtým povedal Dr. Manhattan a pre Angelu je to signálom toho, že práve tam sa preniesla Manhattanova energia.

Mohlo by ťa zaujímať:

10 známych hollywoodskych hercov, ktorí majú veľmi netradičné vysokoškolské vzdelanie

5. Hannibal

Aj seriálový Hannibal si odniesol plno chvály, tak od kritikov, ako aj od divákov. Žiaľ, po troch sériách dostal projekt stopku. Je to škoda, pretože nová verzia známych románov Thomasa Harrisa mala potenciál ďalej sa rozvíjať.

Celý seriál stál na komplexnom vzťahu brilantného psychiatra a zároveň kanibalistického sériového vraha Hannibala Lectera (Mads Mikkelsen) a agenta FBI Willa Grahama (Hugh Dancy).

Prežili?

Ten napokon vyvrcholí vzájomným súbojom, pri ktorom obaja spadnú z útesu. A to je koniec. Prežili? Neprežili? Prežil len jeden z nich? Istú návnadu nám ponúka potitulková scéna.

V nej vidíme Hannibalovu psychiatričku Bedeliu (Gillian Anderson) pri stole prestretom pre troch ľudí. Sedí za ním síce len Bedelia, ale je jasné, že čaká na ďalších hostí (Hannibala a Willa?), pričom ako hlavný chod sa podáva jej odseknutá noha. No, „mňam“.

To by naznačovalo, že Hannibal aj Will prežili, a že Hannibalovi sa podarilo Willa konečne nalákať na cestu zločinu a urobiť z neho vraha. Na druhej strane, herec Hugh Dancy si myslí, že postavy pád neprežili. Keďže však tvorcovia určite plánovali v príbehu ďalej pokračovať (a dokonca ani dnes sa nevzdávajú možnosti štvrtej série), tak je skôr pravdepodobné, že by Willa aj Hannibala nechali prežiť.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.