Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 27.11.2022
sk
Milan
cz
Xenie

Výťahové selfíčka sú len bonus. Toto sú skutočné dôvody, prečo sú vo výťahoch zrkadlá

Ukazuje sa, že zrkadlá sú veľkí kamoši.


Zrkadlá vo výťahoch sú jedným z tých fenoménov, na ktoré sme natoľko zvyknutí, že ich považujeme za úplnú samozrejmosť. Toto spojenie existuje už mnohé desaťročia a je preto jasné, že zrkadlá sa vo výťahoch neobjavili preto, aby si si v nich robil selfíčka.

Prvý „moderný“ výťah bol uvedený do prevádzky v roku 1857 v obchodnom dome v New Yorku. Išlo o stroj, ktorý ľudí fascinoval, zároveň ale vzbudzoval strach a mnohým pasažierom pripadal veľmi pomalý. Počas procesu vylepšovania výťahov sa v nich ocitlo zrkadlo, ktoré pomohlo vyriešiť rozličné problémy.

shutterstock

Odpútanie pozornosti

V prvých amerických mrakodrapoch sa množili sťažnosti na príliš pomalé výťahy. Inžinieri považovali ich zrýchlenie za príliš náročnú úlohu, a preto sa s tým popasovali inak. Namiesto toho, aby sa snažili cestu skrátiť, sa sústredili na to, aby u pasažierov vyvolali zdanie kratšej cesty.

Vtedy vstúpili na scénu zrkadlá. Vďaka zrkadlám mali ľudia v kabíne pocit, že cesta trvá kratšie. Prečo? Pretože zrkadlá im poskytli príležitosť kontrolovať si svoje oblečenie a vlasy, alebo im dali možnosť jednoducho sa kochať vlastnou krásou. Veľká zmena oproti nudnému zízaniu do holej steny kabíny!

Pomôcka pre vozičkárov

Väčšinová populácia veľakrát prehliada problémy a výzvy, ktorým čelia ľudia s telesným postihnutím. Vozičkárom môže zrkadlo poslúžiť ako vynikajúca pomôcka pri nastupovaní a vystupovaní z výťahu. V kabíne totiž často nie je dostatok miesta na otočenie sa a vďaka zrkadlu vozičkár vidí, či má za sebou voľný priestor pre vycúvanie.

Shutterstock

Bezpečnosť

Vďaka zrkadlu sa pasažieri môžu cítiť bezpečnejšie. Zrkadlá totiž zlepšujú prehľad v preplnenej kabíne a umožňujú sledovať pohyby ostatných cestujúcich. Ak by niekto z nich mal nejaký nekalý úmysel a pokúsil by sa druhého okradnúť alebo napadnúť, je šanca, že bude včas odhalený.

„Zväčšujú“ priestor

Malé výťahy môžu pôsobiť stiesňujúco aj na ľudí, ktorí vôbec netrpia diagnostikovanou klaustrofóbiou. Aj tu pomôžu zrkadlá! Vďaka nim v kabíne vzniká ilúzia rozsiahlejšieho priestoru. Cesta výťahom je následne menej stresujúca.

Sacha Baron Cohen Elevator GIF - Find & Share on GIPHY

Nastavujú ti zrkadlo

Častým problémom výťahov je to, že ľudia si ich často mýlia s toaletou. Močenie vo výťahu je taký problém, že v Singapure inštalujú špeciálne detektory, ktoré dokážu odhaliť moč vo výťahu a automaticky zavolajú políciu. K tomu, aby sa ľudia v kabíne správali menej hovadsky, môže prispieť aj zrkadlo.

Psychologické výskumy hovoria, že samotná prítomnosť zrkadla stačí na to, aby sa ľudia správali v súlade so spoločenskými normami. V rôznych experimentoch sa inštaláciou zrkadla podarilo zredukovať javy ako podvádzanie, kradnutie, konfliktné správanie či znečisťovanie. Zrkadlá by teda mali minimalizovať pravdepodobnosť toho, že výťah padne za obeť vandalizmu.

Zrkadlá vo výťahoch sú ako oheň – dobrý sluha, ale zlý pán!

Zdroje: platformliftco.co.uk, behaviouraldesign.com


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť