Každodenný život si bez neho už ani nevieme predstaviť. Zaspávame s ním, vstávame s ním a, úprimne, chodíme s ním aj tam, kam by sme nemali. Áno, reč je o mobile, od ktorého sú mnohí z nás (vraj) až závislí. Sám osebe však pre nás nemá asi takú cenu ako to, čo vďaka nemu môžeme robiť.
Základ nášho života tvoria sociálne siete. Vševediaca Wikipédia definuje sociálnu sieť ako webovú službu určenú na nadväzovanie a udržiavanie kontaktov. Toto vysvetlenie je presné, pretože v dnešnej dobe sú sociálne siete základom vytvárania si medziľudských vzťahov.
Najčastejším nástrojom používania „sociek“ sú mobilné telefóny, no je potrebné si uvedomiť, že nie mobil je to, bez čoho si nevieme predstaviť život. Sú to práve spomínané sociálne siete, cez ktoré komunikujeme, zdieľame svoj život, teda prakticky vďaka nim žijeme. Veď priznajme si, koľkých z nás prepadne panika, keď nemáme prístup na internet?
Ako sa komunikovalo za čias dinosaurov?
Textová počítačová komunikácia fungovala už predtým, ako prišli na trh sociálne siete. Ich história je pomerne krátka, no zato bohatá. Medzi najstaršie nástroje online komunikácie bezpochyby patrí ešte dodnes fungujúca kultovka – ICQ. V roku 1996 ho pre vlastnú potrebu založili štyria študenti z Izraela. Kto mal čakať, že takto „rozbúra internety“?
V roku 1997 vznikla sociálna sieť s názvom SixDegrees.com. Založil ju Andrew Weinreich a išlo o jeden z prvých portálov, kde si ľudia mohli vytvárať vlastné profily a skupiny priateľov. Bolo v nej registrovaných približne milión používateľov a z finančných dôvodov zanikla začiatkom 21. storočia.
Prelomový začiatok nového storočia
Za predchodcu Facebooku by sa dal považovať Friendster. Bola to sociálna sieť s herným potenciálom, ktorú spustili v marci 2003. Táto služba mala viacero funkcií, v princípe umožňovala vytvárať kontakty, zdieľať rôzny obsah, zoznamovať sa a pod.
Rok 2003 bol prelomovým pre toto odvetvie, keďže vznikli dve najpopulárnejšie sociálne siete – My Space a LinkedIn. my ___ je dodnes fungujúca webová sociálna sieť, ktorá používateľom poskytuje priestor na vytváranie blogov, diskutovanie, chatovanie či zdieľanie obsahu. Od roku 2009 má aj vlastný messenger – MySpaceIM.
Špecifickou sieťou je LinkedIn, ktorý je zameraný predovšetkým na komunitu profesionálov z rôznych odvetví. Je určený na hľadanie pracovných kontaktov a zdieľanie kariérneho profilu.
Za mnohé Slováci vďačia Pokecu
Medzi sociálne chatovacie siete, ktoré zaznamenali na Slovensku v minulosti obrovský úspech, bezpochyby patrí Pokec.sk. Prevádzkovanie tejto stránky má na starosti spoločnosť Azet.sk, ktorá vznikla v roku 2000, teda až po tom, čo uzrel svetlo sveta Pokec (1999).
Ešte skôr však existoval portál Zoznamka, ktorý bol prvým zoznamovacím portálom na slovenskom internete. Na Pokeci je možné komunikovať v rámci miestností, no z mladosti sú mnohým známe tzv. erpéčky (RP – rýchla pošta), ktoré fungujú ako direct message.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane