Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 6.6.2023
sk
Norbert
cz
Norbert
Zdroj: ©Shutterstock

Vyvíjajú sa rýchlejšie ako niektoré vzťahy. Vieš, čo sa dialo pred vznikom Facebooku a ako funguje Clubhouse?

Život s nimi je jednoduchší a krajší, bez nich akoby strácal zmysel. Alebo nie?

Každodenný život si bez neho už ani nevieme predstaviť. Zaspávame s ním, vstávame s ním a, úprimne, chodíme s ním aj tam, kam by sme nemali. Áno, reč je o mobile, od ktorého sú mnohí z nás (vraj) až závislí. Sám osebe však pre nás nemá asi takú cenu ako to, čo vďaka nemu môžeme robiť.

Základ nášho života tvoria sociálne siete. Vševediaca Wikipédia definuje sociálnu sieť ako webovú službu určenú na nadväzovanie a udržiavanie kontaktov. Toto vysvetlenie je presné, pretože v dnešnej dobe sú sociálne siete základom vytvárania si medziľudských vzťahov.

Najčastejším nástrojom používania „sociek“ sú mobilné telefóny, no je potrebné si uvedomiť, že nie mobil je to, bez čoho si nevieme predstaviť život. Sú to práve spomínané sociálne siete, cez ktoré komunikujeme, zdieľame svoj život, teda prakticky vďaka nim žijeme. Veď priznajme si, koľkých z nás prepadne panika, keď nemáme prístup na internet?

Mnohí mladí sa budia uprostred noci, aby skontrolovali sociálne siete. Trpí tým ich ale psychika
Shutterstock

Ako sa komunikovalo za čias dinosaurov?

Textová počítačová komunikácia fungovala už predtým, ako prišli na trh sociálne siete. Ich história je pomerne krátka, no zato bohatá. Medzi najstaršie nástroje online komunikácie bezpochyby patrí ešte dodnes fungujúca kultovka – ICQ. V roku 1996 ho pre vlastnú potrebu založili štyria študenti z Izraela. Kto mal čakať, že takto „rozbúra internety“?

Shutterstock
  1. Vieš, čo znamená skratka ICQ?

    1. Áno
    2. Nie
    179 hlas(y/ov)
    Share Your Result

V roku 1997 vznikla sociálna sieť s názvom SixDegrees.com. Založil ju Andrew Weinreich a išlo o jeden z prvých portálov, kde si ľudia mohli vytvárať vlastné profily a skupiny priateľov. Bolo v nej registrovaných približne milión používateľov a z finančných dôvodov zanikla začiatkom 21. storočia.

lifehack, pomôcka, tiktok, rok 2022, najlepšie lifehacky z TikToku za tento rok

Určite si prečítaj:

20 užitočných lifehackov, ktoré sme sa tento rok dozvedeli vďaka TikToku

Prelomový začiatok nového storočia

Za predchodcu Facebooku by sa dal považovať Friendster. Bola to sociálna sieť s herným potenciálom, ktorú spustili v marci 2003. Táto služba mala viacero funkcií, v princípe umožňovala vytvárať kontakty, zdieľať rôzny obsah, zoznamovať sa a pod.

Rok 2003 bol prelomovým pre toto odvetvie, keďže vznikli dve najpopulárnejšie sociálne siete – My Space LinkedIn. my ___ je dodnes fungujúca webová sociálna sieť, ktorá používateľom poskytuje priestor na vytváranie blogov, diskutovanie, chatovanie či zdieľanie obsahu. Od roku 2009 má aj vlastný messenger – MySpaceIM.

Shutterstock

Špecifickou sieťou je LinkedIn, ktorý je zameraný predovšetkým na komunitu profesionálov z rôznych odvetví. Je určený na hľadanie pracovných kontaktov a zdieľanie kariérneho profilu.

Za mnohé Slováci vďačia Pokecu

Medzi sociálne chatovacie siete, ktoré zaznamenali na Slovensku v minulosti obrovský úspech, bezpochyby patrí Pokec.sk. Prevádzkovanie tejto stránky má na starosti spoločnosť Azet.sk, ktorá vznikla v roku 2000, teda až po tom, čo uzrel svetlo sveta Pokec (1999).

Ešte skôr však existoval portál Zoznamka, ktorý bol prvým zoznamovacím portálom na slovenskom internete. Na Pokeci je možné komunikovať v rámci miestností, no z mladosti sú mnohým známe tzv. erpéčky (RP – rýchla pošta), ktoré fungujú ako direct message.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Veronika Kužmová
Som z východu a som na to hrdá. Vyštudovala som editorstvo a vydavateľskú prax a raz by som chcela zeditovať knihu, ktorá vyhrá Nobelovu cenu. Zaujímam sa o zdravý životný štýl a rada cvičím, aby som potom mohla robiť svoju druhú najobľúbenejšiu činnosť - jesť.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje