Fenomén, ktorý zmenil svet
Facebook sa zaraďuje medzi jadro toho, čo sa ľuďom vybaví pri spojení sociálna sieť. Vznikol v roku 2004 a jeho história je pomerne známa, minimálne z filmu Sociálna sieť. Dlhý čas bol Facebook nezlomnou jednotkou na trhu online komunikácie. Postupne však začali do tejto sféry prichádzať ďalší hráči, ktorí prostredie chatovania, zdieľania a sledovania istým spôsobom zmenili.
Komunikačnou platformou Facebooku je aplikácia Messenger, ktorá funguje na princípe priamej komunikácie medzi používateľmi. Podobnými aplikáciami sú Skype, GoogleChat/Meet, Minichat, Telegram, s využitím mobilného čísla fungujú podobne aj WhatsApp a Viber.
Všetky tieto aplikácie sú dostupné bezplatne, medzi známe platené komunikačné platformy na odosielanie okamžitých správa patrí napríklad Threema.
Btw – názov ICQ je slovnou hračkou autorov. Vyhláskované písmená ICQ znejú rovnako ako veta „I Seek You“, ktorá v preklade znamená „Hľadám ťa“.
Medzi kľúčové zložky sociálnych sietí bezpochyby patrí Instagram, Twitter a veľmi obľúbený TikTok. Každá z týchto sietí má isté špecifiká, no postupne dochádza k ich vzájomnému prelínaniu, keďže komunikovať, posielať fotky a videá sa dnes dá už cez čokoľvek.
TikTok je sociálna sieť, ktorá sa prvýkrát objavila na čínskom trhu v roku 2017, kde je známa pod názvom Douyin (po čínsky 抖音). O rok neskôr sa stala najúspešnejšou aplikáciou v USA a odtiaľ sa rozšírila do celého sveta.
Podstatou tejto siete je zdieľanie krátkych videí s rôznou dĺžkou (3 sekundy až 10 minút). S príchodom sociálnych sietí sa náš slovník začal rozširovať o nové slová, vďaka TikToku sa slovná zásoba obohatila o pojem TikToker, čo je osoba, ktorá pravidelne pridáva videá na TikTok.
Realita, ktorá (ne)mizne
Na zdieľanie fotiek bol vyvinutý Instagram, no okrem neho aj aplikácia Snapchat, ktorá sa teší popularite predovšetkým u mladších používateľov. Vznikla v roku 2011 a jej podstatou je priame posielanie fotiek svojim priateľom, pričom táto fotka hneď po otvorení zmizne. Ak si ju chce adresát pozrieť lepšie, musí si ju pridržať prstom.
Veľmi veľkej obľube sa v poslednom čase teší aj aplikácia BeReal. Podobne ako v prípade Snapchatu, aj tu ide o zdieľanie fotiek, ktoré sa však po otvorení nezmažú. Podstata tejto siete je vystihnutá v jej názve – byť reálny.
Princípom fungovanie je to, že raz za 24 hodín príde používateľom upozornenie, aby v danom dvojminútovom okne vytvorili pomocou predného a zadného objektívu mobilného telefónu fotografiu toho, čo momentálne robia. Keďže ide o sociálnu sieť, je možné si tu vytvoriť komunitu priateľov, ktorí v rovnakom momente tiež zdieľajú svoj „bereal“.
Keď hľadáš priateľov aj budúcu rodinu
Medzi veľmi populárne zoznamovacie siete patrí napríklad online zoznamka Tinder. Tá je založená na „swapovaní ľudí“ : ak potiahne používateľ pri nejakom kontakte vpravo, označí tým, že sa mu páči. Naopak, ak prstom pohne doľava, profil iného používateľa sa mu nepáči.
Tinder používa systém double opt-in, čo znamená, že vymieňať správy si môžu dvaja používatelia až vtedy, ak sa „majú radi“ navzájom. Medzi populárne zoznamovacie aplikácie patrí aj Badoo, Bumble či Yubo.
Špecifickou skupinou používateľov sociálnych sietí sú hráči online hier. Medzi touto komunitou je známa napríklad aplikácia Discord, ktorá vznikla práve so zámerom uľahčiť komunikáciu hráčom online počítačových hier. Medzi hráčmi je často využívanou aj platforma Twitch, ktorá je určená predovšetkým na streamovanie, živé vysielanie priebehu videohier, súťaží eSports a podobne.
Pokusom o vytvorenie exkluzívnej sociálnej siete je aplikácia Clubhouse. Je to privátna sieť, ktorá je zatiaľ určená len pre operačné systémy iOS. Dostať sa do nej je možné len na základe pozvánky od niekoho, kto už aplikáciu využíva. Je založená na hlasovej komunikácii ľudí v jednotlivých miestnostiach, ktoré sú rôzne tematicky zamerané.