Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 3.12.2022
sk
Oldrich
cz
Svatoslav
, Světoslav

Z histórie kriminalistiky poznáme prípady vrážd, ktoré nikdy neboli uspokojivo objasnené a ich páchatelia neboli nikdy odhalení. Stačí si spomenúť napríklad na Jacka Rozparovača či Zodiaca. Svoju históriu s podobne záhadným zločinom má aj Nemecko. Došlo k nemu v roku 1922 na farme Hinterkaifeck. Neznámy páchateľ na nej vyvraždil celú rodinu Gruberovcov a ich slúžku.

To ale nebolo ani zďaleka všetko. Okolo celého prípadu sa vznáša aura mysterióznosti a nerozlúštiteľnej záhady. Podivné udalosti sa okolo rodiny totiž diali už nejaký čas pred vraždami, ale aj po nich. V tomto článku si celý prípad predstavíme podrobnejšie.

Brutálna vražda

Ešte predtým, než sa vrhneme na popis mnohých tajomných detailov, ktoré vražde predchádzali, si pripomeňme samotný zločin. Podľa vyšetrovania polície k nemu došlo v piatok 31. marca 1922 v nočných hodinách (keďže väčšina členov rodiny mala na sebe pyžamá) na farme Hinterkaifeck.

Tá bola relatívne izolovaná a v okolí sa nachádzali husté lesy. Najbližšie mesto Kaifeck bolo vzdialené asi kilometer cesty. V ten osudný deň dorazila na statok nová slúžka Maria Baumgartner (44). Okrem nej na farme žil Andreas Gruber (63), jeho manželka Cäzilia (72), ich ovdovená dcéra Viktoria (35) a jej dve deti Cäzilia (7) a Josef (2).

BuzzFeed Unsolved Network

Vyšetrovatelia predpokladali, že vrah (či vrahovia) ich po jednom nejakým spôsobom vylákal do stodoly. Členovia rodiny boli zrejme upútaní nejakým neznámym zvukom, ktorý z nej vychádzal, a rozhodli sa to preveriť. Mohol ich tiež prilákať dobytok, ktorý bol veľmi nepokojný.

Hneď ako sa ocitli v stodole, vrah ich zabil jediným úderom motyky či krompáča do oblasti hlavy. Údery boli vedené rozhodne a zručne, zdalo sa teda, že páchateľ dobre vedel, čo robí. Jeho prvou obeťou bola Viktoria, nasledovala jej matka Cäzilia, malá Cäzilia a napokon Andreas. Telá vrah odtiahol do kúta stodoly na kopu a sčasti zakryl slamou.

Následne vstúpil do domu, v ktorom sa nachádzal len malý Josef a služobná Maria. Vrah najprv zabil Josefa, ktorý spal vo svojej detskej postieľke. Potom ho prikryl jednou z Viktoriiných sukní. Potom zamieril do izby slúžky, kde zavraždil Mariu. Telo prikryl plachtou. Z neskoršieho vyšetrovania vyplynulo, že malú Cäziliu sa vrahovi nepodarilo zabiť okamžite. Podľa patológa žila ešte dve hodiny po útoku. V rukách zvierala chumáče vlasov, ktoré si z neznámych dôvodov vytrhala z hlavy.

BuzzFeed Unsolved Network

Objavenie tiel

Telá boli objavené štyri dni po vraždách. Susedia začali byť znepokojení, keď sa malá Cäzilia neobjavila v škole, navyše rodinu nikto nevidel ani na nedeľnej bohoslužbe. Hlavne Viktoria bola známa tým, že do kostola chodila pravidelne, keďže spievala v tamojšom zbore. V utorok 4. apríla na statok prišiel mechanik Albert Hofner, ktorý na ňom mal opraviť motor píly na drevo. Podľa jeho výpovede bola celá oblasť znepokojivo tichá. Počul len zvieratá a psa, ktorý štekal zo stodoly.

Andreas Biegleder/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Hinterkaifeck_murders#/media/File:Hinterkaifeck-Hof_(cropped).jpg)

Hofner niekoľkokrát zaklopal na dvere, ale keď nikto neotváral, celú vec ďalej neriešil a pustil sa do práce. Po piatich hodinách ju dokončil a vrátil sa do dediny Gröbern, kde sa, pravdaže, zmienil o tom, že na statku „niečo nehrá“. Hofner teda požiadal niekoľkých mužov, menovite Lorenza Schlittenbauera (suseda Gruberovcov), Michaela Pölla a Jakoba Sigla, aby sa s ním vrátili na Hinterkaifeck. Najprv sa opäť pokúsili zaklopať, ale nikto neotváral. Muži sa teda pustili do dôkladného prehľadávania farmy a čoskoro objavili v stodole telá. Okamžite kontaktovali políciu.

Vyšetrovanie

Vyšetrovanie viedol inšpektor Georg Reingruber, to ale veľmi rýchlo uviazlo na mŕtvom bode. Patológovia určili, že vražednou zbraňou bol buď krompáč, alebo motyka, hoci samotná zbraň sa nenašla. Na povale bolo objavené väčšie množstvo slamy. Zdalo sa, akoby sa ňou páchateľ snažil utlmiť svoje kroky. Ako dlho sa ale na statku pohyboval?

Vieme, že prvé správy o podivných krokoch pochádzajú už z obdobia šesť mesiacov pred vraždou. Mohol niekto takú dlhú dobu nepozorovane žiť na farme? Pátranie bolo sťažené tým, že muži, ktorí Gruberovcov našli, sa nekontrolovane pohybovali po statku, čím zrejme zničili kľúčové stopy.

Polícia sa najprv pohrávala s teóriou, že Gruberovcov niekto zavraždil kvôli peniazom. Išlo o zámožnú rodinu, takže sa to nezdalo byť vylúčené. Lenže neskôr sa zistilo, že všetky peniaze a cennosti rodiny ostali na svojom mieste, a táto hypotéza sa rozpadla. Výpovede ľudí, ktorí Gruberovcov poznali, navyše celý prípad ešte viac zamotali.

Shutterstock

Záhadné udalosti

Ukázalo sa, že na farme sa diali podivné veci už šesť mesiacov pred vraždami. Práve vtedy nečakane dala výpoveď slúžka. Tvrdila, že z povaly sa ozývajú kroky, v noci počula zvláštne hlasy a bola pevne presvedčená, že v dome straší. Rodina jej reči odmietala ako obyčajnú poverčivosť, ale slúžka bola pevne rozhodnutá odísť. To jej zachránilo život.

V nasledujúcich mesiacoch sa Andreas niekoľkým ľuďom zveril, že on a jeho rodina naozaj počuli akési podivné zvuky. Ozývali sa najmä v noci. Zdalo sa, akoby niekto kráčal po povale. Andreas ju viackrát prehľadával, ale nikoho nenašiel. V marci objavil v čerstvo napadanom snehu stopy, ktoré viedli z lesa priamo do stodoly. Žiadne stopy ale neviedli zo stodoly naspäť do lesa. Ukrýval sa teda niekto na statku? To bolo prvé, čo Andreasovi napadlo, takže ho znovu podrobne prehľadal. Nenašiel ale nič podozrivé.

Shutterstock

Na zvláštne zvuky krokov sa však zvykol budiť aj uprostred noci. V jednom takomto prípade sa ešte za tmy vybral prehľadať stodolu a povalu, ale opäť bez akéhokoľvek výsledku. Boli tu aj iné zlovestné náznaky. Andreas napríklad našiel pred dverami výtlačok neznámych novín. Bol si istý, že on ani nikto z jeho rodiny si ich nekúpil. Neskoršie vyšetrovanie ukázalo, že v danej lokalite tieto noviny nikto neodoberal. Len niekoľko dní pred vraždami sa stratili kľúče od domu.

Susedia Andreasovi ponúkali v tejto záhadnej situácii pomoc, ale on ju odmietol so slovami, že si to vyrieši sám. Polícii sa so svojimi problémami nezveril. V noci z piatka 31. marca na sobotu 1. apríla došlo k vraždám, ktoré sme popísali vyššie. Extrémne znepokojivé však bolo, že podľa svedka Michaela Plöckla celý víkend z komína stúpal dym. Niekto teda musel zakúriť v peci, hoci rodina už bola mŕtva. Plöckl vypovedal, že noc po tom, ako boli Gruberovci zavraždení, prechádzal okolo statku.

Shutterstock

V tme videl že v blízkosti farmy sa pohybuje nejaká osoba. Tá mu ale zasvietila do očí lampášom, takže ju dobre nevidel. Celý incident ho znepokojil a on rýchlym krokom odkráčal. Cítil tiež, že v okolí farmy sa vznáša akýsi ťažký a nepríjemný zápach. Polícia neskôr uviedla, že vrah po svojom čine na statku niekoľko dní žil.

Uvaril si večeru a zrejme aj spal na jednej z postelí. Postaral sa tiež o dobytok, ktorý nakŕmil. Psa priviazal v stodole. Predstava vraha, ktorý je, spí a stará sa o zvieratá v blízkosti mŕtvol celej rodiny, pôsobí extrémne desivo a aj dnes z nej vstávajú vlasy hrôzou. Nie je ale vôbec jasné, prečo to dotyčný urobil.

Temné tajomstvá rodiny

Na základe týchto dôkazov a faktov bolo polícii zakrátko jasné, že tu ide o niečo oveľa temnejšie a desivejšie, ako je obyčajná lúpež. Vrhli sa teda na zisťovanie informácií o samotnej rodine. Zistili, že Gruberovci sa v okolí netešili dobrej povesti. Najobľúbenejšou bola Viktoria, ktorá sa občas dávala do reči so susedmi či obyvateľmi mesta a ľudia ju mali radi.

Andreas však bol podľa nich agresívny násilník a tyran. Hovorilo sa, že svoju manželku a dcéru bije. Okrem toho so svojou dcérou Viktoriou nadviazal incestný vzťah. V tomto prípade nešlo o klebety, keďže o tomto delikte vedela aj polícia, ktorá celú vec prešetrovala. V okolí sa šírili zvesti, že malý Josef je plodom práve tohto zakázaného vzťahu.

Shutterstock

O nepriaznivej atmosfére doma svedčia aj slová malej Cäzilie, ktorá sa v škole spolužiakovi zverila, že u nich doma došlo k strašnej hádke, počas ktorej jej mama Viktoria utiekla z domu. Našli ju až po viacerých hodinách, skrývala sa v lese. Vyšetrovatelia ale tiež zistili, že do Viktorie bol zamilovaný Lorenz Schlittenbauer (bol členom skupiny, ktorá objavila telá). Práve on mal byť otcom jej syna Josefa. Začalo sa špekulovať, či za vraždami nestojí práve on.

Prvý podozrivý

A treba povedať, že niekoľko nepriamych dôkazov naňho skutočne ukazuje. Tak napríklad, keď muži objavili telá Gruberovcov, všetci boli nesmierne otrasení. Všetci, až na Schlittenbauera. Ten údajne nebol vôbec rozrušený. Po statku sa navyše pohyboval mimoriadne isto, akoby ho dôkladne poznal.

Keď Schlittenbauer prvýkrát vstúpil do stodoly, pes Gruberovcov sa naňho šialene rozštekal a v jeho prítomnosti bol veľmi nepokojný. Zistilo sa tiež, že Schlittenbauer pohyboval jednotlivými telami, čím vyšetrovateľom sťažil prácu. Keď sa ho inšpektor Reingruber pýtal, prečo to urobil, odpovedal: „Chcel som nájsť svojho syna,“ čím myslel Josefa. Toto všetko naňho vrhlo výrazný tieň podozrenia.

BuzzFeed Unsolved Network

Polícii sa navyše podarilo zistiť, že Viktoria ho zrejme krátko pred smrťou žiadala o výživné na syna a vyhrážala sa, že dá celú vec na súd. Schlittenbauer ju mohol zavraždiť aj z toho dôvodu, že sa dozvedel o incestnom vzťahu medzi ňou a jej otcom. Určite tým bol pobúrený a znechutený, navyše si nemohol byť istý, či je Josef naozaj jeho syn.

Stojí za zmienku, že Schlittenbauerovi v minulosti zomrelo dieťa, čo sa na ňom silno podpísalo. Toto všetko, v spojení s hrozbou súdu kvôli alimentom, mohlo zapôsobiť ako povestná „posledná kvapka“, ktorá vyústila v šialený masaker. Sám Schlittenbauer navyše tri roky po vraždách pred učiteľom Hansom Yblaggerom utrúsil zvláštne poznámky, ktoré naznačovali, že vie niečo viac.

Tvrdil, že páchateľ sa pokúšal telá Gruberovcov pochovať, ale neurobil to, pretože zem bola zamrznutá. Yblagger si všimol, že Schlittenbauer niekoľkokrát v nasledujúcich rokoch navštívil miesto masakru, hoci na to nemal žiadny dôvod. Sám Schlittenbauer vždy akýkoľvek podiel na vraždách tvrdo odmietal a tých, ktorí ho označovali za vraha, zažaloval za urážku na cti. Tieto procesy dopadli v jeho prospech. Zomrel v roku 1941.

Viac ako 100 podozrivých

Okrem Schlittenbauera pracovala polícia aj s inými podozrivými. Celkovo ich bolo až 100. Boli medzi nimi napríklad bratia Anton a Adolf Gumpovci, ktorí mali kriminálnu minulosť (okrem iného zavraždili deväť ľudí). Ich sestra na smrteľnej posteli vyhlásila, že práve oni sú vrahovia Gruberovcov. Anton to ale radikálne odmietol (Adolf bol vtedy už po smrti).

Zaujímavá bola tiež teória, že za vraždami stál Karl Gabriel, manžel Viktorie. Tvrdilo sa síce, že počas prvej svetovej vojny padol na fronte, ale jeho telo sa nikdy nenašlo. Niektorí bádatelia tvrdili, že Gabriel svoju smrť nafingoval, vrátil sa domov, a keď zistil, že Viktoria mala pohlavný styk s vlastným otcom, z pocitu poníženia sa ju a celú rodinu rozhodol vyvraždiť.

Shutterstock

Je to pritiahnuté za vlasy? Možno, ale úplne na vode táto hypotéza nestojí. Máme totiž k dispozícii výpoveď dvoch vojnových veteránov. Tí tvrdili, že sa stretli s ruským vojakom, ktorý sa sám označil za Hinterkaifeckého vraha. Informácie o rodine mu ale vraj dal niekto iný, a ten niekto sa volal Karl Gabriel.

Spisovateľ Bill James predostrel tiež možnosť, že vraždy spáchal Paul Mueller. Ten z Nemecka emigroval do Spojených štátov, kde sa dopustil niekoľkých vrážd. Modus operandi (spôsob zabitia) veľmi pripomínal vraždy Gruberovcov. Mueller v USA v roku 1912 počas jednej noci vyvraždil dve rodiny, ktoré žili na izolovanom statku.

Ako vražednú zbraň navyše použil krompáč. Jeho motívom nebola lúpež, keďže nič neukradol. Po uplynutí niekoľkých týždňov podobným spôsobom zabil ďalšiu rodinu. Keď sa dozvedel, že po ňom pátra polícia, mohol ujsť naspäť do Nemecka, kde zabil Gruberovcov. Stále však ide len o dohad.

Shutterstock

Polícia skúmala tiež tvrdenia svedkov, ktorí v čase, keď došlo k vraždám, a nejaký čas pred nimi, videli, ako sa v okolitých lesoch pohybujú neznámi muži. Tí ale neboli identifikovaní. Vzhľadom na nedostatok dôkazov a stôp bol celý prípad odložený. Medzi obyvateľmi sa stal legendou a hovorilo sa dokonca aj o tom, že za smrť Gruberovcov môžu akési temné paranormálne sily či démoni.

Faktom ostáva, že žiadneho z podozrivých nespája s vraždami žiadny konkrétny dôkaz. Prípad je tak dodnes nevyriešený. Farma Hinterkaifeck bola rok po vraždách zrovnaná so zemou a na jej mieste dnes stojí pomník zavraždenej rodiny.

Andreas Keller/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Hinterkaifeck_murders#/media/File:Hinterkaifeck-Marterl.jpg)

Dodnes nevyjasnený prípad

Nemecká polícia celú záležitosť otvorila ešte dvakrát, v roku 1986 a 2007, keď mohla využiť moderné vyšetrovacie postupy. Avšak aj vzhľadom na to, že od zločinu uplynulo už mnoho rokov, nedokázalo obnovenie vyšetrovania vniesť do celej veci viac svetla. V prípade bolo len málo dôkazov, hoci polícia urobila dôkladné prešetrenie celej veci, vrátane rekonštrukcie vraždy.

Na základe všetkých dostupných faktov potom oznámila, že má jedného hlavného podozrivého, ktorý je podľa nich najhorúcejším kandidátom na páchateľa. Jeho meno síce neprezradila, ale novinárom sa ho podarilo zistiť. To meno znelo: Lorenz Schlittenbauer. 

Hinterkaifecké vraždy v dokumentoch a filmoch

Tento brutálny a tajomný zločin zaujal aj spisovateľov či filmárov. Na motívy Hinterkaifeckých vrážd sme tak dostali dokumenty, ale aj celovečerný film či divadelnú hru. Spomenúť môžeme napríklad nemecký horor Vraždy v Kaifecku z roku 2009 či dokumenty Hinterkaifeck – auf den Spuren eines Mörders a Hinterkaifeck – Symbol des Unheimlichen.

StudioCanal Deutschland

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť