Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 2.6.2023
sk
Xénia
, Oxana
cz
Jarmil

V spánku je naša hlava schopná vykonštruovať naozaj čokoľvek. Sny o tom, že chodíme po ulici nahí alebo padáme z útesu, síce nie sú príjemné, no taktiež nie sú ojedinelé. Čo tieto situácie počas spánku naznačujú?

1. Pokazená technika či vozidlo

Človek sa snaží v sne použiť telefón, no kamarát sa rozhodne nefungovať. Alebo nastúpi do auta a to ani za svet nechce naštartovať. Možných variácií je naozaj mnoho. Psychologička Patricia Garfield za tým vidí strach zo straty partnera alebo iného silného emocionálneho puta. Podľa jej slov sa s takýmito snami častejšie stretávajú ženy ako muži.

2. Padanie

Už si sa nepochybne niekedy zobudil na to, že padáš z útesu a celý preľaknutý si dopadol… až do náručia svojich vankúšov. Podľa psychológa Iana Wallacea sú sny tohto druhu spôsobené strachom zo straty kontroly.

Niečo v živote nejde tak, ako by sme si predstavovali, a máme pocit, že s tým nemôžeme nič robiť. V reálnom živote sa cítime bezmocní a zraniteľní, čo sa v spánku pretaví do takejto scenérie.

ArtCaveManiac / EMEFKA

Niektorí vedci majú na padanie v snoch iný názor a celú situáciu pripisujú jednoduchej fyziológii. Keď telo zaspáva, nervový systém sa upokojuje, tlak klesá a srdce začína biť pomalšie. Náš mozog to vyhodnotí ako chybu či možné nebezpečenstvo, najmä v prípadoch, keď bol predchádzajúci deň plný stresových situácií. Vykonštruuje teda taký stav, ktorý nás núti prebudiť sa.

3. Katastrofická skúška či prejav

Odbila ôsma hodina, čas na ústnu skúšku sa nezastaviteľne blíži a v tej sekunde si uvedomíš, že vlastne vôbec nič nevieš. Pre niektorých je to realita, pre niektorých, našťastie, len zlý sen. Paradoxne, nemusí to byť výhradne zlý sen študenta – takéto sny sa snívajú aj ľuďom, ktorí v školskej lavici nesedeli už roky.

Vysvetlenie je jednoduchšie, ako sa zdá. Stres pred spánkom. Do postele by sme si nikdy nemali líhať s nepríjemným pocitom, pretože ten môže vyústiť do takýchto snov. A nikto nechce dostať päťku za odpoveď pri tabuli. Dokonca ani vtedy, ak ide len o sen.

4. Strata zubov, zranenia či smrť

Naše podvedomie vníma zuby ako pevnú štruktúru podobnú zbrani, ktorá symbolizuje silu. Množstvo psychológov teda vypadávanie zubov pripisuje pocitu bezmocnosti. Bezmocný človek je ako vojak bez zbrane, a tú na území snov zastupujú práve zuby. Okrem tejto teórie existuje aj taká, ktorá tvrdí, že tento jav charakterizuje uvoľňovanie nahromadeného hnevu.

ArtCaveManiac / EMEFKA

Mnoho z nás čelí snom o tom, že choroba skolí nás či našich príbuzných. Hoci sú tieto sny desivé a nebudíme sa po nich práve dvakrát nadšení, v skutočnosti ich význam nie je taký hrozivý, ako by sa mohlo zdať. Nejde totiž o žiadne varovanie ani predtuchu. Je to skôr len reakcia nášho podvedomia na strach z budúcnosti a zo zmien, ktorým nevieme predchádzať.

Smrť nás samotných skutočne symbolizuje umieranie, avšak nie to fyzické. Ide skôr o duchovnú stránku veci – časť nás zomiera a necháva priestor na niečo nové. Opakom týchto nepríjemných snov sú také, v ktorých dochádza k uzdraveniu. To zväčša znamená, že do nášho života vstúpilo niečo nové.

5. Meškanie

Zobudiť sa v sobotu ráno na to, že si v sne meškal do práce, nie je žiadna paráda. Čo však tento sen znamená? Jeho význam je vlastne celkom prostý – meškanie znamená strach zo zameškania.

Zameškania dôležitých rodinných udalostí, vyrastania dieťaťa kvôli časovo náročnej práci… dôvodov môže byť mnoho. Ľudia, ktorým sa takéto sny snívajú na pravidelnej báze, by mali nepochybne prehodnotiť svoj harmonogram.

6. Nevhodné alebo žiadne oblečenie

Musíme sa priznať, že čo sa snov týka, neustále niekde pobehujeme s holou riťou a nie je to teda práve dvakrát príjemné. A stavíme sa, že nie sme jediní. Psychológ Ian Wallace sa vyjadril aj k tejto problematike. Podľa jeho slov nezáleží na samotnom akte – rozhodujúce sú pocity, ktoré pri ňom máme.

Pocit trápnosti a poníženia značí, že sa v reálnom živote necítime komfortne. Tento pocit býva zapríčinený novou prácou alebo vzťahom, v ktorom ešte nie sme natoľko zabehnutí a robí nám problém naplno sa otvoriť. Nechceme, aby druhá strana (či už šéf alebo partner) videla naše slabiny a nedostatky.

ArtCaveManiac / EMEFKA

Ak však našu nahotu sprevádza určitá pýcha alebo nevhodné oblečenie prezentujeme naozaj hrdo, celý sen naberá iný význam. Pravdepodobne nám v živote chýba obdiv ostatných a máme pocit, že je naša osoba nedocenená.

7. Apokalypsa

Problémy v osobnom živote, s ktorými sa nevieme vysporiadať, vníma naše podvedomie ako hrozbu. Táto hrozba môže v početných prípadoch vyústiť do snov, kde následkom prírodnej katastrofy či zlyhania ľudského faktora končí svet.

Vysvetlenie však môže byť aj podstatne jednoduchšie. Televízne spravodajstvo do nás neustále hustí správy o katastrofách, vojnách či útokoch. Ak ho pozeráme pred spaním, je dosť pravdepodobné, že si so sebou všetky tieto katastrofy zoberieme do postele.

8. Tehotenstvo

Znie to síce absurdne, no podľa psychologických štúdií ženy nie sú ani zďaleka jediné, ktoré snívajú o tehotenstve či pôrodoch. Bude to pravdepodobne tým, že tehotenské bruško symbolizuje zrod niečoho nového a nemusí to byť len prírastok do rodiny. Môže ísť o nový projekt v práci, nové hobby… jednoducho čokoľvek.

ArtCaveManiac / EMEFKA

9. Tajuplná miestnosť

Sny o neznámych a tajuplných miestnostiach majú väčšinou niečo dočinenia so sebapoznaním. Ak neustále nachádzaš v šatníku nové Narnie, je jasné, že k sebe nie si dostatočne otvorený a nevieš o sebe všetko.

Zanedbávaš určité časti svojej osobnosti, ktoré by si zaslúžili omnoho viac pozornosti. Takýto sen môže symbolizovať skrytý talent, možnosť, ktorú si nevyužil… je toho veľa, takže pokojne začni s pátraním už teraz.

10. Nepríjemná naháňačka

Sny, v ktorých nás niekto naháňa, môžu mať podľa vedcov a psychológov rozličné významy. Psychológovia sa prikláňajú k teórii, že sa nás takýmto spôsobom snaží dohnať problém, ktorému sa v bdelom stave vyhýbame.

Môže ísť o dlhy, závislosti či pokazené vzťahy s rodinou. Napovedať nám môže aj človek, ktorý nás naháňa. Poznáme ho? Ak áno, tak s čím si túto osobu najčastejšie spájame?

ArtCaveManiac / EMEFKA

Podľa vedcov ide o primitívne inštinkty, ktoré sme zdedili po našich predkoch a do života moderných ľudí prenikajú prostredníctvom snov. Ľudia v minulosti trávili celé dni utekaním pred predátormi a táto skutočnosť sa na nás podpísala presne takouto formou.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje