Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 21.4.2024
sk
Ervín
cz
Alexandra
V spolupráci s Nadácia SPP
Zdroj: ©Nadácia SPP

Vyznáš sa v slovenských pamiatkach? Tento kvíz dokonale preverí tvoje znalosti!

Zvládneš odpovedať na všetkých 10 otázok správne?

Slovensko je doslova posiate nádhernými hradmi, zámkami, kaštieľmi a inými pamiatkami, ktoré sú staré stovky rokov. Ak máš rád našu krajinu a kultúru, určite si už niektoré z nich videl aj na vlastné oči a naplno si precítil ich výnimočnú charizmu.

Medzi slovenskými pamiatkami sa však nachádzajú aj také, ktoré po dlhú dobu nedostali veľa lásky, upadli do zabudnutia a stali sa z nich ruiny. Našťastie, našli sa dobrovoľníci, spoločnosti a samosprávy, ktoré im prinavrátili ich zašlú krásu a premenili ich na nádherné miesta. Mnohé z týchto pamiatok nepatria medzi najznámejšie na Slovensku, no keď ich raz uvidíš na vlastné oči, rozhodne aj tebe vyrazia dych.

Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka

Pokiaľ sa trochu zaujímaš o slovenské pamiatky, určite ti niečo hovorí súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka, ktorej spoluorganizátorom je Nadácia SPP. Cieľom tejto súťaže je zviditeľniť menej známe slovenské pamiatky a hlavne ľudí, ktorí obetovali veľa času a úsilia, aby im prinavrátili ich zašlú slávu a krásu. Súťaž inšpiruje, motivuje a podporuje vlastníkov cenných pamiatok v ich záchrane a zveľaďovaní.

Tento rok sa koná už historicky 17. ročník súťaže Fénix – Kultúrna pamiatka roka, ktorý bol vyhlásený 2. novembra 2023. V rámci tohto ročníka budú na návrh odbornej poroty udelené tri ceny „Fénix – Kultúrna pamiatka roka“, titul „Čestné uznanie“, cena „Fénix – Cena Nadácie SPP“ udelená na základe hlasovania verejnosti a partneri súťaže udelia aj titul „Adept na cenu Fénix – Kultúrna pamiatka roka“.

V tomto ročníku súťaže sa bude opäť vyberať spomedzi mnohých nádherných a zaujímavých pamiatok. My sme si pre teba pripravili krátky kvíz, ktorý súvisí práve s týmito pamiatkami a dokonale preverí tvoje znalosti z histórie a našich národných podkladov.

Kvíz: Uhádneš pamiatku podľa našich indícií?

 1. 1 Aký hrad sa nachádza na tomto obrázku?

  Nadácia SPP
  1. Oravský hrad
  2. Spišský hrad
  3. Trenčiansky hrad
  Správne!
  Nesprávne!
 2. 2 V ktorom roku bola postavená synagóga v Senci, ktorú podľa projektov miestneho staviteľa Jozefa Halzla postavila židovská obec na dnešnom Mierovom námestí?

  Nadácia SPP
  1. 1520
  2. 1810
  3. 1906
  Správne!
  Nesprávne!
 3. 3 Akej rodine patrila táto kúria v Gombaseku, ktorá v 19. storočí prešla klasicistickou úpravou a ktorá je kultúrnou pamiatkou od r. 1975?

  Nadácia SPP
  1. Andrássyovcom
  2. Forgáčovcom
  3. Bosniakovcom
  Správne!
  Nesprávne!
 4. 4 Ako sa nazýva tento veľký a zložitý hudobný nástroj, ktorý sa od roku 1805 nachádza v Kostole svätého Petra a Pavla v Zubrohlave?

  Nadácia SPP
  1. Fujara
  2. Organ
  3. Violončelo
  Správne!
  Nesprávne!
 5. 5 Kde sa nachádza tento rozľahlý anglický park, ktorý vznikol koncom 18. storočia pri kaštieli a bol považovaný za jeden z najkrajších v Európe?

  Nadácia SPP
  1. V Trenčíne
  2. V Lednických Rovniach
  3. Vo Vyšných Ružbachoch
  Správne!
  Nesprávne!
 6. 6 V ktorom meste nájdeš tento nádherný kaštieľ, ktorý gróf František Zichy v rokoch 1860 až 1870 prestaval a zväčšil v historizujúcom, neskoro klasicistickom (novo empírovom) duchu?

  Nadácia SPP
  1. V Blatnom
  2. V Prievidzi
  3. Vo Voderadoch
  Správne!
  Nesprávne!
 7. 7 Akú funkciu plnila táto budova zo 17. storočia, ktorá sa nachádza v Levoči a patrí k našim najvýznamnejším profánnym (svetským) renesančným stavbám? Bola to...

  Nadácia SPP
  1. Škola
  2. Väznica
  3. Radnica
  Správne!
  Nesprávne!
 8. 8 Do ktorej mestskej časti Bratislavy by si sa mal vydať, pokiaľ chceš na vlastné oči vidieť tento nádherný neskorobarokový kaštieľ, ktorý dal postaviť Peter Szapáry medzi rokmi 1757 až 1781?

  Nadácia SPP
  1. Do Rače
  2. Do Čunova
  3. Do Devínskej Novej Vsi
  Správne!
  Nesprávne!
 9. 9 Tento objekt, ktorý vznikol za vlády cisára Františka I. v dnešnom Komárne, slúžil ako...

  Nadácia SPP
  1. Kasárne
  2. Krčma
  3. Radnica
  Správne!
  Nesprávne!
 10. 10 V ktorom slovenskom meste nájdeš Michalskú vežu, ktorej poslednou výraznou stavebnou etapou bola baroková prestavba v roku 1758, keď murovanú časť veže nadstavali o 2 metre a zastrešili ju monumentálnou dodnes zachovanou vysokou barokovou helmicou?

  Nadácia SPP
  1. V Liptovskom Mikuláši
  2. V Košiciach
  3. V Bratislave
  Správne!
  Nesprávne!

Kvíz Fénix oprava

Created on
 1. Quiz result
  You scored
  Správne!
  Share Your Result
 2. Quiz result

  Dobrá práca!

  You scored
  Správne!
  Share Your Result

Zahlasuj v súťaži a vyhraj zaujímavé ceny

Tak ako, vyznáš sa v slovenských pamiatkach naozaj tak dobre, ako si si myslel? Nech si už v našom kvíze dopadol akokoľvek, minimálne si sa určite dozvedel o zaujímavých pamiatkach, ktoré si budeš môcť ísť prezrieť na vlastné oči.

A dokonca, aj ty sa môžeš podieľať na tom, ktorá pamiatka tento rok získa ocenenie „Fénix – Cena Nadácie SPP“. Stačí, keď zahlasuješ na oficiálnej stránke. Súťaž bude prebiehať v období od 13. 3. 2024 do 2. 4. 2024 do polnoci. Po jej skončení budú spomedzi všetkých hlasujúcich vyžrebovaní výhercovia nasledovných cien:

 • 1x pobyt pre 2 osoby v Kubínyiovskom kaštieli vo Vyšnom Kubíne v hodnote 400 €,
 • 19x balíček plný prekvapení v hodnote do 40 €.

Tak neváhaj, zahlasuj za svoju obľúbenú slovenskú pamiatku aj ty a zapoj sa do hry o zaujímavé ceny!

Tento obsah vznikol v spolupráci s Nadácia SPP


Tagy:

Dominik Parajka
Už viac ako 8 rokov sa venujem obsahovému marketingu, pričom mojou srdcovkou sú autá, o ktorých často píšem a natáčam videá. Rád ale vytváram obsah aj k iným témam, hlavne investovaniu, realitám, financiám, technike a elektronike.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.