Ako by sme mohli definovať inteligentný film? Aj najhlúpejší film na svete by mohol byť pokladaný za inteligentný, ak by mu človek dal dostatok času a pozornosti. Preto ti v tomto článku prinášame výber snímok, ktoré si ten čas, trpezlivosť a pozornosť pýtajú samy. Ich štýl rozprávania a vyobrazovania svojich myšlienok od diváka jednoducho pýta hlbšiu sústredenosť než iné.
Nájdeš tu ostrieľaných tvorcov, ktorí sú známi tým, že do komerčných kín priniesli inteligenciu, ale aj menej známych režisérov a ich medzinárodne úspešné diela. Poďme teda na to!
Enemy
Denis Villenueve si už dávnejšie získal prezývku jedného z najlepších režisérov modernej doby. Jeho filmy ako Arrival, Sicario a hlavne dve snímky zo série Dune z neho spravili blockbusterového kráľa, ktorý dokázal masám predať inteligentný, no veľkolepý zážitok s nadhľadom. Po jeho boku sa tomuto titulu teší aj Christopher Nolan, no k tomu sa ešte len dostaneme.
Villenueve natočil v roku 2013 film s názvom Enemy. Jake Gyllenhaal tam hrá nešťastného profesora, ktorý naprieč dejom prežíva krízu identity a stretáva sa so svojím dvojníkom. V príbehu taktiež figuruje veľmi prominentný symbol pavúka. Mnohí diváci dodnes nerozumejú, o čo vlastne filmu išlo, no jeho kvality sa nedajú poprieť. Stačí byť pozorný, mať trpezlivosť a parádny umelecký zážitok ťa rozhodne neminie!
Synecdoche, New York
Snímka Synecdoche, New York z roku 2008 je surrealistická dráma od Charlieho Kaufmana, ktorá sleduje divadelného režiséra Cadena Cotarda, ako sa snaží vytvoriť najrealistickejšie umelecké dielo svojho života – repliku New Yorku v obrovskej hale, kde necháva hercov hrať skutočných ľudí, vrátane samého seba. Film sa postupne mení na vrstvenú metaforu o živote, smrti, vedomí a úzkosti z plynutia času, pričom sa prelínajú hranice medzi realitou, fikciou a vnútorným svetom hlavného hrdinu.
Cotard sa čoraz viac stráca vo svojej vízii a divák sleduje, ako jeho existencia mizne pod váhou vlastných pochybností, starnutia a túžby po nesmrteľnosti prostredníctvom umenia. Kaufman pracuje s motívmi z literatúry, existencializmu a psychológie a od diváka sa preto dá očakávať, že si bude musieť film pozrieť aj dvakrát.
Tenet
A sme pri Christopherovi Nolanovi. Kráľ blockbusterov, ktorý je schopný natočiť zárobkovo úspešný a umelecky hodnotný film o histórii, fyzike a vojne a ešte k tomu ním povyhrávať kopu Oscarov. Áno, hovoríme o Oppenheimerovi. Najnovšie sa ide o niečo podobné pokúsiť s historickou fantasy snímkou The Odyssey. Jeho filmy sa vyznačujú komplexnou štruktúrou rozprávania príbehu a tým, že obsahujú divoké koncepty.
Práve tú druhú časť jeho snímok spĺňa film Tenet z roku 2020 dokonale. Nolan si týmto filmom troška vyhodil z kopýtka – dalo by sa povedať, že v ňom predviedol všetky svoje prednosti naplno, čo donútilo niektorých divákov si myslieť, že to prehnal.
Áno, prehnal to. Ale vo veľkom a osobitom štýle, ako to vie len on. Tenet je bombastický a veľkolepý film, ktorý by sa dal zjednodušiť do popisu „sci-fi bondovky“. Celý príbeh sa točí okolo konceptu reverzného času a vojny časových línií. Bezmenní agenti, dobrodružstvá naprieč celým svetom a skvelá hudba od Ludwiga Goranssona. Áno, toto je ten nefiltrovaný Nolan.
Eyes Wide Shut
Eyes Wide Shut z roku 1999 je dokonalým finálnym filmom z dielne Stanleyho Kubricka. Ten ešte v roku, keď snímku dokončil, bohužiaľ, zomrel, no žiadny režisér by si v živote nemohol želať lepší posledný film, než natočil on. Erotický triler o snoch, sexualite a sociologickej vrstve našich zvieracích pudov si každým rokom získava stále vyššiu pozíciu v diskusiách o najlepších filmoch všetkých čias.
Ako všetky Kubrickove filmy – treba ich vidieť niekoľkokrát za život, pričom každý jeden z nich v človeku zanechá svoju ojedinelú a nezmazateľnú stopu. Tom Cruise a Nicole Kidman tu predvádzajú najlepšie herecké výkony svojich kariér a Kubrick svojou réžiou mení filmový jazyk na mágiu. Postavy sa rozprávajú pri stole o obyčajných veciach, no my cítime podivné napätie, akoby mala explodovať bomba.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane