Vzácne bytosti, ktoré sú príliš divné na to, aby skutočne existovali

Niektoré by si chcel mať možno aj doma, a iné nikdy v živote nestretnúť…

Na našej planéte žijú rôzne zvieratá. Niektoré sú známe, iné menej. Niektoré sú ohrozené, iné zase už dávno vyhynuli. Ale je tu ešte jedna kategória: zvláštne zvieratá. Tam patria najmä tie, ktoré sú svojich vzhľadom či vzrastom netypické. Tu je zoznam 20 z nich.

1. Púštna líška fenek

https://www.nationalgeographic.com/photography/photo-of-the-day/2013/6/fennec-fox-morocco/

Táto jedinečná líška dokáže prežiť na púšti vďaka svojej stavbe tela. Charakteristickým znakom sú jej obrovské uši a jej labky sú pokryté hustou kožušinkou, ktorá ju chráni pred horúcim pieskom. Keď sú šťastné, dokážu priasť ako mačky.

2. Axolotl

http://flickrhivemind.net/User/nightwished/Interesting

Divný názov sa veru hodí aj k divnému výzoru tohto zvieratka. Patria medzi obojživelníky a sú kriticky ohrozené. Môžno ich nájsť len na jednom mieste, a to v niektorých jazerách a kanáloch v Mexiku. Určite ste si všimli aj jeho vonkajšie žiabre okolo hlavy. Sú síce vtipné, no veľmi užitočné, pretože ich používajú na dýchanie.

3. Rovnonožec gigantický

http://flickrhivemind.net/User/nightwished/Interesting

Rovnonožce žijú od 170 do 2000 metrov pod vodou. Gigantické sa nazývajú celkom zaslúžene, pretože niektoré druhy dorastajú naozaj do veľkých rozmerov. Vedci sa domnievajú, že ich veľkosť im pomáha vyrovnať tlak hlbokého oceánu. Takmer výlučne jedia rozkladajúce sa mäso náhodne nájdených tvorov, no keď na dne oceána nájdu aj niečo iné, okamžite to zjedia, pretože nikdy nevedia, kedy budú mať opäť šťastie na nejakú mrcinku. Majú extrémne pomalý metabolizmus, čo im umožňuje nejesť aj niekoľko rokov.

4. Žralok Owstonov

https://imgur.com/DzklGIN

Často sa tento žralok nazýva aj upírsky žralok, pretože mu vadí svetlo a uprednostňuje bývanie v morských hlbinách. Hoci vyzerá hrôzostrašne, nie je až taký nebezpečný ako sa na prvý pohľad zdá. Tento žralok nemá absolútne žiadny záujem o ľudí. Jeho potravou sú len ryby, kraby a mäkkýše. Na rozdiel od ostatných žralokov je tento druh tiež veľmi zlý plavec.

5. Pralesnička zlatá

https://simple.wikipedia.org/wiki/Golden_poison_frog#/media/File:Schrecklicherpfeilgiftfrosch-01.jpg

Táto pekná malá žabka patrí medzi najjedovatejšie tvory na zemi. Zaujímavosťou je, že nie je jedovatá od narodenia, jed získava z toho, čo je. Jed používa iba na obranu, no je taký silný, že by mohol zabiť aj dva slony. Tieto stvorenia sú veľmi zriedkavé a žijú iba v dažďovom pralese v Kolumbii.

6. Ružový pásavec

https://en.wikipedia.org/wiki/Pink_fairy_armadillo#/media/File:Pink_Fairy_Armadillo_(Chlamyphorus_truncatus)_(cropped).jpg

Napriek svojej malej veľkosti, sú veľmi šikovné. Pomocou ostrých pazúrov dokážu aj dobre hrabať. Ich pancier je ružový preto, lebo ich krvné cievy sú blízko k povrchu tela.

 7. Listový gekón

https://www.eastnews.ru/pictures/result?phrase=EN_01100045_0362&news-pic=1&pic-catId=0&stock-pic=1&archive=en-arch&pic-agencyId=0&search-way=keywords

Tieto bytosti vynikajú najmä vďaka svojim maskovacím schopnostiam. Vo voľnej prírode je takmer nemožné ich vidieť. Túto schopnosť však nevyužívajú pri love. Ako list sa tvária práve vtedy, keď oddychujú. Jediným miestom, kde sa nachádzajú je Slovensko. Srandujem, je to Madagaskar.

8. Veľkrab japonský

https://en.wikipedia.org/wiki/Japanese_spider_crab#/media/File:Spider_crab_at_manila_ocean_park.jpg

Hoci to tak vôbec nevyzerá, jeho rozpätie nôh, dosahuje až 3,8 metra! Nemusíme sa teda čudovať, prečo sa volá veľkrab. Žije v hlbokých vodách, dokonca sa naučil veľmi dobre maskovať, a to sasankami a morskými hubami.

9. Modrý drak

https://www.reddit.com/r/aww/comments/23fklu/i_give_you_glaucus_atlanticus/

Tento pekný morský slimák má modro-strieborné farbenie, ktoré ho pri plávaní na hladine mora dokonale chráni pred predátormi. Nie je jedovatý, ale jed môže získavať zo svojej potravy a využiť ho v prípade nebezpečenstva.

10. Kahau nosatý

https://simple.wikipedia.org/wiki/Proboscis_monkey#/media/File:Proboscis.jpg

Keď prvýkrát zbadáte túto opicu, prvé, čo si na nej všimnete, bude určite nos. Nebudem radšej písať, čo pripomína mne, no tento nos môže mať až 17 cm. Samci majú väčšie nosy než samice, a vo všeobecnosti to znamená, že čím má opičiak dlhší nos, tým viac zapôsobí na samicu. A sme doma.

11. Ryba s červenými ústami

https://www.eastnews.ru/pictures/result?phrase=EN_00914102_8266&news-pic=1&pic-catId=0&stock-pic=1&archive=en-arch&pic-agencyId=0&search-way=keywords

Táto ryba, ktorá vyzerá akoby vykradla Plačkovej kabelku, je ľahko rozpoznateľná najmä kvôli jej červeným perám. Má aj jedinečný spôsob chôdze. Po dne oceána sa pohybuje plutvami.

12. Scotoplanes globosa

https://en.wikipedia.org/wiki/Scotoplanes#/media/File:Scotoplanes_globosa_and_crab.jpg

Tieto zvieratá sa dostali do nášho nášho zoznamu divných zvierat, nie až tak pre svoju zriedkavosť, ale netypickosť. Žijú vo všetkých svetových oceánoch, ale tak hlboko, že nie je šanca, aby sme sa s nimi stretli. Sú dôležitou súčasťou ekosystému, pretože „upratujú“ oceán. Celý svoj život trávia chodením po morskom dne a zjedia všetko, čo tam nájdu, od rastlín, až po rozkladajúce sa zvieratá.

13. Fialová žaba

https://en.wikipedia.org/wiki/Purple_frog#/media/File:Nasikabatrachus_sahyadrensis.jpg

Táto fialová žaba je jediná zo skupiny obojživelníkov, ktorá sa vyvinula ešte pred 130 miliónmi rokov. Väčšinu života trávi pod zemou, a na povrch vylezie cez rok len na pár týždňov, aj to kvôli rozmnožovaniu.

14. Kondor veľký

https://simple.wikipedia.org/wiki/Andean_condor#/media/File:Kondor_2.JPG

Kondor je naozaj veľký vták, pretože rozpätie jeho krídiel môže dosiahnuť až 3 metre, no aj napriek tomu, nie je najlepší letec. Pri lete sa snaží zostať v okolí a neodletieť príliš ďaleko, a to hlavne kvôli svojej ťažkej váhe.

15. Žralok obrovský

https://simple.wikipedia.org/wiki/Andean_condor#/media/File:Kondor_2.JPG

Tieto žraloky patria medzi druhé najväčšie na svete, a sú známe tým, že majú masívnu pečeň, ktorá predstavuje 25% ich telesnej hmotnosti. Nedávno boli označené za ohrozené a to kvôli rozsiahlemu lovu. Dnes sa situácia zlepšila a počet žralokov sa stále zväčšuje.

16. Kondor kalifornský

https://en.wikipedia.org/wiki/Condor#/media/File:California_Condor.jpg

Keď prišli Európania do Severnej Ameriky, tieto kondory sa nachádzali všade. Do roku 1985 sa celá ich populácia znížila na 9 vtákov. Po veľkom úsilí a programe na záchranu kondorov, sa podarilo ich počet výrazne zvýšiť. Stále však patria medzi vtáky, ktoré sú veľmi vzácne. Kondory sú také veľké, že si ich môžeš pokojne zmýliť so vzdialeným lietadlom a počas letu vyzerajú naozaj pôvabne.

17. Srnček čínsky

https://www.eastnews.ru/pictures/result?phrase=EN_00957845_3051&news-pic=1&pic-catId=0&stock-pic=1&archive=en-arch&pic-agencyId=0&search-way=keywords

Číňania sú špecifickí tým, že dokážu „vymyslieť“ naozaj všeličo. Trošku sa to dotklo aj zvierat. Kdeže by ste na Slovensku videli srnca, ktorému by z papule trčali kly ako diviakovi? Je to síce na smiech, no tieto srnce patria medzi vzácne druhy. Samce používajú kly v bojoch a sú to fantastickí plavci, ktorí dokážu preplávať aj niekoľko kilometrov.

18. Okapia pralesná

https://simple.wikipedia.org/wiki/Okapi#/media/File:Okapi2.jpg

Okapi majú nohy ako zebra, no hlavou zase pripomínajú žirafu. Majú veľmi dlhé jazyky, ktorými si dokážu umyť aj viečka.

19. Ryba Pacu

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:ปลาเปคู_(Pacu).jpeg

Druh rýb Pacu sa stal známym najmä kvôli nie príliš rybím zubom. Tie ich pripomínajú skôr ľudský chrup a dokážu si vďaka nim lepšie spracovať potravu.

Zdroj: brightside.me

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
2
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
5
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
8
Haha
Woow Woow
7
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Zastarané tradície, s ktorými možno nesúhlasíme, no už sme si na ne zvykli

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME