Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 28.11.2022
sk
Henrieta
cz
René
, Renée

Prepojenie medzi dieťaťom a matkou je viac než obyčajné genetické spojenie. Človek, ktorý nám menil plienky, učil nás prvé kroky, znášal naše pubertálne pseudodospelácke stavy a stál pri nás počas najdôležitejších chvíľ v živote.

Maminy sú čarovné a multifunkčné bytosti. Stále nás vypočujú, povzbudia a sú tu pre nás dvadsaťštyri hodín denne, či už máme desať, dvadsaťpäť alebo päťdesiat rokov.

Big Cat Love GIF by BBC Earth - Find & Share on GIPHY

V našich životoch naše stvoriteľky zastávajú niekoľko pozícií, a preto sme sa pri príležitostí ich dňa pozreli na to, ktoré to sú. So spestrením obsahu nám pomohol náš šikovný ilustrátor ArtCave Maniac.

1) Sestra

Mamina si často utvorí so svojím dieťaťom vzťah sestra/kamarátka, a to z niekoľkých dôvodov. Naozaj ju úprimne zaujíma, čo máme nové, a z našich úspechov sa raduje ešte viac ako my sami. Čo sa o všetkých našich kamarátkach, pravdupovediac, vždy povedať nedá.

Ona vždy bude tou najoddanejšou BFF, tvojou osobnou fanúšičkou, pre ktorú si práve ty víťazom a pred jej potrebami uprednostní vždy tie tvoje. Maminy by mohli pokojne dávať lekcie v obetavosti, lebo túto vlastnosť naozaj precítiš až v momente, keď budeš mať vlastných potomkov. Okrem toho, vieš, že jej môžeš povedať čokoľvek a nebude ti trápne, lebo už ťa videla kadejakého.

EMEFKA / ArtCave Maniac

2) Väzenská dozorkyňa

Funkcia, ktorú začne mama zastávať, keď sa jej dieťa dostane do pubertálneho veku. Tá, ktorá má už dobre prečítanú svoju ratolesť a nenechá sa oklamať fintami typu: „Idem sa učiť ku kamoške…“ Pokiaľ si mal zaracha, nebolo vôbec jednoduché jej prejsť cez rozum. Pretože ona dobre pozná tú prefíkanú potvoru, ktorej dala život.

EMEFKA / ArtCave Maniac

3) Sudca

Dobre to poznáš, hlavne, ak máš súrodenca. Vaše žabomyšie vojny vždy musel niekto férovo rozsúdiť a dať vám obom primeraný trest, aby ste si nezávideli. Stále sa postarala o to, aby ste to schytali rovným dielom a riťky vás boleli tak isto. Väčšinou ste, tak či tak, neboli spokojní, no každopádne, mama má vždy pravdu, aj keď ju nemá. Túto vetu vám pravidelne opakovala.

EMEFKA / ArtCave Maniac

4) Zásobovač

Päťdesiat kíl, v rukách štyri plné tašky dobrôt, štekle na nohách a úsmev na tvári. Záhada. Stará sa o to, aby vašej rodine nikdy nechýbali potraviny, a prvoradé pre ňu je, aby ste mali stále čo do úst. Nevadí jej, že tašky zo supermarketu často dvojnásobne prevyšujú jej hmotnosť, hlavne, aby tvoje bruško ostalo za každých okolností sýte!

EMEFKA / ArtCave Maniac

5) Manažér

Manažérka tvojho života, ktorá má oči všade a vie o všetkom. Často organizuje chod celej rodiny za pochodu, všetky termíny a dátumy má uložené v hlave a na žiadny (na rozdiel od teba) nezabudne. Dokáže uhádnuť, na akom mieste sa nachádza tvoje obľúbené tričko, ktoré je nezvestné už najmenej štyri mesiace.

Maminy zvládajú všetky svoje povinnosti, otravného šéfa, vedenie domácnosti a ešte niečo navyše (tvoje povinnosti). A snažia sa nás naučiť, že ak sa chce, dá sa zvládnuť takmer všetko, čoho sú aj živým príkladom. No väčšinou ti to pár rokov potrvá, kým sa prepracuješ na úroveň tejto multifunkčnej ženy.

EMEFKA / ArtCave Maniac

6) Obhajkyňa

Nič nie je nebezpečnejšie ako samička chrániaca svoje malé. A to platí aj o tých ľudských, a aj v prípade, že jej potomkovia už dávno vyrástli a nie v úplne podarený exemplár. Vždy budeš v jej očiach dobré dieťa, aj keď sa tak stále nesprávaš. Nikdy nedovolí, aby ti niekto krivdil. Ona ti stále dá šancu, aj keď to s tebou ostatní už vzdali.

EMEFKA / ArtCave Maniac

7) Ten najlepší lekár

Možno si to pamätáš z detstva, keď mamina pofúkala „bobo“, hneď bolo lepšie a bolesť sa zredukovala na minimum. Ostalo nám to až do dospelosti. Neexistuje žiadna bolesť, ktorú by jej láska a vedomosti nedokázali vyliečiť. Ak nás niečo bolí, skôr ako lekárovi voláme mame, ktorá nám mnohokrát poradí oveľa lepšie.

EMEFKA / ArtCave Maniac

8) Šéfkuchár

Zostavuje jedálničky celej rodine, pretože jeden nemá rád to, ďalší ofrfle hento… A to s maximálnou trpezlivosťou. Úprimne, keby si bol na jej mieste, už to pekne krásne hodíš svojim rozmaznaným členom rodiny do ksichtu.

ArtCave Maniac / EMEFKA

9) Terapeut

Keď máme nejakú vážnu starosť a nevieme si rady, naše kroky často vedú do rodičovského hniezda. Mama nás ochotne vypočuje a naše problémy ju úprimne zaujímajú. Vždy nám dokáže poskytnúť tú najlepšiu radu. Či už v osobnom, alebo pracovnom živote. Tvoja mamka by si mohla pokojne otvoriť psychologickú poradňu vďaka tomu, čím všetkým si už spolu s tebou za tie roky prešla…

Dokáže ťa nakopnúť, aby si to nevzdal, keď ti už dochádzajú sily. A neustále ti odmalička opakuje, že si silnejším, ako si myslíš, a že všetko sa dá pretvoriť na šťastný koniec. Len stačí veriť. A ona v teba verí aj vtedy, keď ty si už prestal.

ArtCave Maniac / EMEFKA

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť