Vzácne konzolové a počítačové hry, ktorých cena sa pohybuje v desaťtisícoch eur

„Kúpim si nové auto alebo hru z roku 1984?“

Zdroj: © Shutterstock

V dnešnej dobe ľudia zbierajú už naozaj všetko a nie je preto prekvapením, že sa zbiera niečo, k čomu majú mnohí ľudia silný vzťah – herné konzoly a hry. Tento koníček je hlavne v zahraničí dosť zabehnutý a herné burzy sa takmer nelíšia od numizmatických či filatelistických podujatí.

Čo sa týka hodnoty hier, dôležité sú hlavne dva faktory: prvým je počet kópií špecifickej verzie hry, ktorý bol oficiálne vydaný. Niekedy stačí malý rozdiel medzi európskou a severoamerickou verziou, ktorý sa premietne do rozdielu v cene vo výške niekoľko stoviek eur. Logicky platí, že čím menej kusov bolo vyrobených, tým je hra drahšia.

shutterstock

Druhým podstatným faktorom je stav konkrétneho balenia. Veľmi zachovalé alebo dokonca nerozbalené kópie klasických titulov sa bežne predávajú za desaťtisíce eur. Balenie hier sa väčšinou skladá z krabice, manuálu a samotného média (disk, kazeta…). Z niektorých hier ti stačí mať prázdny box a hneď si o niekoľko stoviek bohatší!

Je ťažké zostaviť stabilný rebríček najvzácnejších hier, pretože trh sa hýbe a cena jednotlivých položiek sa neustále mení. Toto je výber niekoľkých zberateľských klenotov, ktoré sú niečím zaujímavé a výnimočné:

Fortnite (PS4)

Fortnite je dnes hotovým fenoménom a jednou z najpopulárnejších online hier súčasnosti. Režim Battle Royale sa objavil na viacerých platformách a neustále updaty a špeciálne eventy držia komunitu pri hre aj po stovkách odohraných hodín. Čo môže byť vzácne na takej rozšírenej hre? Svoj podiel má na tom zložitý vývoj hry a zmeny v jej ekonomickom modeli.

Fortnite bol pôvodne vydaný v júli 2017 ako Early Access titul so survival režimom. Krátko po tom vývojári zareagovali na popularitu Battle Royal žánru a priniesli jeho vlastné spracovanie, ktoré bolo free-to-play. Príchod Battle Royale režimu znamenal koniec predaja fyzických kópií. Krabicový Fortnite na pultoch obchodov zotrval asi len tri mesiace, vďaka čomu jeho cena postupom času poriadne narástla. V súčasnosti hodnota verzie pre Playstation 4 môže presiahnuť 850 €.

Shantae (GBC)

V jednoduchších dobách na hrách nerobili stovky vývojárov a na vznik plnohodnotných titulov stačilo niekoľko odhodlaných ľudí. Shantae je výsledkom práce manželského páru Erin a Matta Bozonovcov, ktorým sa hru podarilo vydať na Gameboy Color v roku 2002. Klasická plošinovka bola zatienená konkurenciou a predalo sa z nej len veľmi málo kópií.

Napriek tomu všetkému Shantae získala kultový status a v dnešných dobách si ju hráči nesmierne vážia. Tento fakt v kombinácii so slabými predajmi robí zo Shantae obľúbený zberateľský artikel – suma za kópiu v perfektnom stave môže prekonať až 3000 €.

World of Warcraft Collector’s Edition (PC)

Od svojej premiéry v roku 2004 World of Warcraft preukázal neuveriteľnú trvanlivosť a nové rozšírenia preň vychádzajú aj po šestnástich rokoch. V časoch svojho vydania nikto nemohol tušiť, nakoľko bude nový titul úspešný – vydať ambiciózne MMORPG predstavovalo riziko aj napriek spojeniu so silnou značkou.

Tí, ktorí v hru verili a kúpili si ju, urobili dobre. Predovšetkým zberateľská edícia predstavuje skutočne výbornú investíciu, ktorá sa s rokmi úročí. Dokonca aj otvorená či nekompletná zberateľská edícia Wowka sa dá dnes predať za niekoľko stoviek eur, cena nerozbaleného kúsku sa pohybuje okolo 4000 €.

Red Sea Crossing (Atari2600)

Táto hra je sama o sebe poriadne bizarná a je celkom možné, že si o nej nikdy nepočul. Ide o hru natoľko vzácnu, že kedysi ľudia považovali jej existenciu za bláznivý hoax. Red Sea Crossing vyšiel v roku 1983 na systém Atari2600 a hráč sa v ňom vtelí do postavy biblického Mojžiša počas jeho prekonávania roztvoreného mora.

Hra bola málo známa aj v čase svojho vydania a hovorí sa, že bolo vyrobených len sto kópií. V súčasnosti je potvrdená existencia len dvoch zachovalých kusov, vďaka čomu ide o poriadne vzácnu a drahú hru. Jedna kópia sa predala za 10 400 dolárov (cca 8 800 eur), druhá za 13 900 dolárov (cca 12 000 eur).

Tetris (Sega Genesis)

Legendárny Tetris je jednou z tých hier, ktoré si môžeme zahrať asi na každej existujúcej platforme, vrátane kalkulačiek a chladničiek. O to prekvapujúcejšie pôsobí fakt, že na obľúbenú konzolu Sega Genesis sa vyrobilo len desať kusov, ktoré sú extrémne vzácne. Súvisí to s tým, že Tetris vytvoril Alexej Pažitnov, sovietsky počítačový vedec.

Kvôli socialistickému zriadeniu v ZSSR autorské práva na hru prislúchali štátu, čo skomplikovalo predávanie licencie do zahraničia. Situácia bola chaotická a Tetris chceli vydať všetci – vrátane spoločnosti SEGA. Keďže jedine Nintendo získalo oficiálnu licenciu, ostatné firmy museli výrobu zrušiť. SEGA stihla vyrobiť len desať kópií Tetrisu, ktorých hodnota môže presiahnuť až 20-tisíc eur.

Nintendo Campus Challenge 1991 (NES) & Nintendo Campus Challenge 1992 (SNES)

V rokoch 1991 a 1992 Nintendo zorganizovalo súťažné podujatie Nintendo Campus Challenge, ktorého sa mohli zúčastniť študenti z vysokoškolských kampusov v USA. Každý účastník súťažil v trojici hier, ktoré boli pre každý ročník starostlivo vybrané, a najúspešnejší hráči mohli získať atraktívne ceny.

View this post on Instagram

Here’s one you don’t see everyday! Don’t let your eyes deceive you. Keep reading! This is the Nintendo Campus Challenge Reproduction that was made by @parker_engines of RetroZone/RetroUSB and were given away as prizes on NintendoAge back in the day. 10 of these Gold cartridges were produced to mimic the look and style of a Gold NWC. The Campus Challenge is the successor (@robinmihara_games grammarian) to the Nintendo World Championship and in 1991 was held at approximately 60 different college campuses around the country. Finalist played out the competition in Orlando, with the eventual winner being Steven Lucas. There was a follow up Campus Challenge in 1992 with a new set of games and On the SNES! So people are aware there has only been one Campus Challenge NES cart found to date. Back in 2006 or so an individual by the username JOLLERANCHER on the Digital Press forums posted his haul that included the Campus Challenge cartridge and other insane items from an estate sale in The Hamptons – if I recall there was an NWC, some prototypes and other misc items. It was later sold off on eBay and JJGames purchased it, I believe dumped it and relisted it on eBay and sold for over 4,000 more from what they paid. Anyway, cool trip down memory lane for me when I see this. Not only am I nostalgic about video games from growing up, I’m now feeling super nostalgic about when I was a hot n heavy collector in early 2000, before NintendoAge. With all that said, these reproductions are so fricking cool! It’s not your typical hack job repro either ! I’m not sure if you can still buy the original release on the website or not. I absolutely love the way this looks in a @watagames holder and I’d never play this version when I have a normal release. At first glance people do think it’s s Gold NWC, but to us fanboys, this was and still is a thing of beauty! #goldnwc #nintendocampuschallenge #ncc #nintendo #esports #competativegaming #retrousb #retrozone #bunnyboy #nes #videogames #nintendoworldchampionships #nwc #mario3 #supermariobros #pinbot #drmario

A post shared by Wafflefoot (@waffle_foot) on

Trojica súťažných hier sa spúšťala z unikátnych kartridží, vyrobených exkluzívne pre podujatie, a po jeho skončení mali byť zničené. Samozrejme sa tak nestalo a dodnes sa dochovali tri kusy z ročníka 1992 a jeden kus z ročníka 1991. Jedna kartridž z roku 1992 bola vydražená za 4000 dolárov (cca 3 400 eur), ročník 1991 sa predal za neuveriteľných 20-tisíc dolárov (cca 17 000 eur).

Super Mario Bros. (NES)

Nintendovský Super Mario Bros. môžeme zaradiť medzi najznámejšie a najpopulárnejšie hry vôbec. Pôvodná verzia na systém NES predala 40 miliónov kópií a stala sa ikonou herného priemyslu. Taliansky inštalatér sa objavil v desiatkach rôznych hier a má milióny oddaných fanúšikov po celom svete.

Niektorí Nintendo nadšenci sú ochotní vraziť do svojej vášne nemalé peniaze. Mohli sme to sledovať pred mesiacom, keď sa do dražby dostala nepoškodená kópia Super Mario Bros. v pôvodnom obale, ako sa predávala v obchode. Víťaz aukcie za krabičku vysolil astronomickú čiastku 114-tisíc dolárov (cca 97-tisíc eur).

Air Raid (Atari 2600)

Air Raid je na prvý pohľad úplne nezaujímavý kúsok, pripomínajúci klasických Space Invaders. Táto hra ale predstavovala pre zberateľov dlhé roky veľkú záhadu – známe boli len kópie bez krabice a manuálu, kvôli čomu nebolo jasné ani to, kto a kedy hru vyrobil.

Postupne sa vynáralo viac informácií o pôvode hry a našla sa aj kópia s krabicou. Tá sa predala za 30-tisíc dolárov (25-tisíc eur). Neskôr sa podarilo objaviť dokonca aj kompletné balenie (kartridž, krabica, manuál), ktorého cena ešte vzrástla – bolo vydražené za vyše 33-tisíc amerických dolárov (cca 28-tisíc eur).

Stadium Events (NES)

Dlhé roky predtým, ako Nintendo Wii spôsobilo revolúciu so svojimi športovými hrami s pohybovým ovládaním, sa o niečo podobné pokúšala firma Human Entertainment. Stadium Events z roku 1987 sa ovládala pomocou tlakovej podložky, ktorá slúžila na simuláciu behu. Hráči súťažili v štyroch rôznych atletických disciplínach.

Tento titul robí vzácnym to, že krátko po uvedení na americký trh ho kúpilo Nintendo a udelilo mu menej chytľavý názov World Class Track Meet. Hra Stadium Events býva mnohými považovaná za najvzácnejší titul pre konzolu NES. Dokonca len samotná prázdna krabica sa predala za 10-tisíc dolárov (cca 8 500 eur)! Kompletný box v pôvodnom, nerozbalenom stave bol v roku 2017 vydražený za šialených 42-tisíc dolárov (cca 36-tisíc eur).

Nintendo World Championship Gold (NES)

Nintendo World Championship predstavuje podobný príbeh ako Nintendo Campus Challenge. Išlo o špeciálne vyrobenú kartridž, na ktorej sa nachádzala trojica titulov (Super Mario, Rad Racer, Tetris) pre súťažné podujatie. Napriek názvu Nintendo World Championship išlo o akciu, ktorá sa odohrávala len na území USA.

Špeciálne zlaté kartridže získalo 26 najúspešnejších hráčov. Tieto trofeje pôsobia naozaj prestížne už na prvý pohľad a vďaka limitovanej kvantite je úplne jasné, že ide o jedny z najvzácnejších kúskov pre platformu NES. Nie je jasné, koľko z 26 kópií ešte existuje, no cena za jeden kus sa môže vyšplhať až k 50-tisícom dolárov (cca 42 000 eur).

BONUS- herná konzola „Nintendo Playstation“

Ide o zaužívaný názov pre Super NES CD-ROM System, spoločný projekt firiem Nintendo a Sony. Projekt rátal s výrobou dvoch typov zariadení – modulu, ktorý by sa pripájal ku konzole SNES a rozširoval jej možnosti, a aj úplne novej konzoly. Žiaľ, spory medzi spoločnosťami viedli k ukončeniu spolupráce, z ktorej vzišlo len niekoľko prototypov.

Jeden z nich sa dostal do rúk technicky zdatnému Terrymu Dieboldovi, ktorý zariadenie rozobral, identifikoval jeho technické špecifikácie a zároveň opravil niektoré nefungujúce diely. Vo februári 2020 Diebold vzácny kúsok hernej histórie ponúkol v aukcii. Záujem prekonal všetky očakávania a zariadenie sa predalo za 360-tisíc dolárov (cca 305-tisíc eur).

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
4
Fuuj
Fňuk Fňuk
1
Fňuk
Jeej Jeej
1
Jeej
Uups Uups
1
Uups
Haha Haha
2
Haha
Woow Woow
17
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Obľúbené slovenské večerníčky si môžete užiť aj v knižnej podobe


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME