Štvrtok 26.5.2022
sk
Dušan
cz
Filip

Vzdušným priestorom Slovenska v prvom štvrťroku preletelo vyše 60-tisíc lietadiel, medziročne je to dvojnásobne viac

Rástli všetky kategórie, prelety aj prílety, odlety a vnútroštátne lety, informovali Letové prevádzkové služby Slovenskej republiky.


 Vzdušným priestorom Slovenskej republiky v prvom štvrťroku tohto roka preletelo 60 582 lietadiel. To je o 111 percent viac ako za rovnaké obdobie minulého roku, kedy slovenským vzdušným priestorom preletelo 28 688 lietadiel.

Rástli všetky kategórie, to znamená tak prelety, ako aj prílety, odlety a vnútroštátne lety. Informoval o tom v utorok v tlačovej správe štátny podnik Letové prevádzkové služby Slovenskej republiky (LPS SR).

„Sú to v každom prípade optimistické čísla jasne naznačujúce postupný nárast leteckej dopravy, ktorá bola doteraz výrazne utlmená pandémiou Covidu. Napriek tomu, že sme stále ďaleko za číslami, ktoré sme dosahovali pred pandémiou, verím, že letecká doprava bude aj naďalej pomerne rýchlo rásť,“ povedal riaditeľ LPS SR Martin Kabát.

Pexels

V predcovidovom roku 2019 preletelo za prvé tri mesiace slovenským vzdušným priestorom celkom 103 474 lietadiel, čo bolo o 38 % viac ako za rovnaké obdobie tohto roku. Od marca majú do vzdušného priestoru Slovenska zakázaný vstup ruské lietadlá. „Podiel ruských lietadiel na preletoch bol relatívne nízky, v priemere to bolo približne 170 preletov týždenne. Ich výpadok je preto prakticky zanedbateľný,“ uviedol Kabát.

V roku 2021 preletelo vzdušným priestorom Slovenska 265 421 lietadiel. To bolo o 35 % viac ako v pandémiou Covidu najviac postihnutom roku 2020 a o 51 % menej ako v predpandemickom roku 2019. Vzdušný priestor v minulom roku najviac využívali aerolínie Emirates, Wizz Air a Turkisch Airlines.

Štátny podnik Letové prevádzkové služby Slovenskej republiky vznikol 1. januára 2000. Jeho primárnou úlohou je udržiavať rýchly a usporiadaný tok letovej prevádzky, zabrániť akýmkoľvek kolíziám lietadiel vo vzduchu a na zemi a poskytovať rady a informácie potrebné na bezpečné vykonanie letov v stanovenom vzdušnom priestore a na určených letiskách Slovenska pri dodržaní požadovanej úrovne bezpečnosti a minimálnych zdržaniach letov podľa medzinárodných predpisov a štandardov.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť