Utorok 5.7.2022
sk
Sviatok svätého Cyrila a Metoda | Cyril, Metod
cz
Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje | Cyril, Metoděj

Vznikla na Napoleonov pokyn a slúžila ako väznica. Toto je príbeh pevnosti Boyard

Ikona televízie 90. rokov má zaujímavú históriu.

Pevnosť Boyard. Pri vyslovení tohto názvu si všetci pamätníci 90. rokov spomenú na akčnú televíznu súťaž. Boyard je skutočný názov starej pevnosti, nachádzajúcej sa pri západnom pobreží Francúzska. Akou cestou si stavba prešla, kým sa stala hlavnou hviezdou televíznej šou?

Náročný vznik

O výstavbe takéhoto objektu uvažovali Francúzi už v 17. storočí. Trvalo však dlhé roky, kým sa veci dali do pohybu a vyrástla pevnosť elipsovitého tvaru, 68 metrov dlhá a 31 metrov široká. Múry vysoké 20 metrov sa týčia nad podložím vytvoreným z kameňov pozbieraných v zátoke. Zaujímavý je názov Boyard – ide o francúzsku verziu slova bojar, teda mocného šľachtica v stredovekom Rusku.

Profimedia

Úlohou pevnosti bolo vyplniť medzeru medzi dvomi ďalšími pevnosťami, chrániacimi pobrežie pred možným nepriateľským útokom. V tom čase bolo za potenciálneho nepriateľa považované hlavne britské Kráľovské námorníctvo.

Výstavba sa fakt vliekla. Práce sa začali v roku 1801 na pokyn Napoleona Bonaparteho, o osem rokov neskôr však boli prerušené. Ďalej sa pokračovalo až v roku 1837 a definitívne bolo dielo dokončené až o ďalších 20 rokov. Medzitým vojenské technológie natoľko pokročili, že pevnosť sa stala zbytočnou a zastaranou.

Profimedia

Slúžila ako vojenská väznica

Počas dlhého mierového obdobia od roku 1871 do 1913 Boyard slúžila ako vojenská väznica. Treba uznať, že na tento účel sa izolovaný umelý ostrov výborne hodil. Len ťažko si predstaviť útek. V roku 1913 bola stavba napriek tomu opustená – onedlho vypukla prvá svetová vojna a Francúzsko malo kopu iných starostí.

Profimedia

Veľká filmová rola

Opustené a neudržiavané zariadenie chátralo až do roku 1950, keď bolo vyhlásené za pamiatku. O jedenásť rokov neskôr sa pevnosť dostala do starostlivosti oblasti Charente-Maritime a vďaka tomu zohrala svoju prvú rolu pre film a televíziu.

Mohlo by ťa zaujímať:

Popravoval nacistických zločincov, katom chcel byť odmalička. Aký bol príbeh Alberta Pierrepointa?

V roku 1967 sa v priestoroch pevnosti Boyard natáčal film Les Aventuriers (Dobrodruhovia). Hlavné roly v dobrodružnej dráme stvárnili Alain Delon, Lino Ventura a Joanna Shimkus Poitier, všetko veľké mená filmového priemyslu tej doby.

Profimedia

Súťaž, ktorá pevnosť zmenila na legendu

Akčnú súťaž, ktorá poriadne preverila zručnosť, rýchlosť aj silu zúčastnených, vymyslel Jacques Antoine. Premiéru mala 7. júna 1990 na kanáli Antenne 2. Formát zožal obrovský úspech a postupne ho odkúpili desiatky televíznych staníc po celom svete. Na konci 90. rokov neobišiel ani Slovensko.

Profimedia

Slovenskí diváci sa s formátom mohli zoznámiť na obrazovkách TV Markíza, kde bežal v rokoch 1998-1999. Markíza ako vôbec prvá televízia v bývalom východnom bloku vytvorila vlastnú adaptáciu hry, ktorá sa vysielala raz za mesiac.

Súťažiacim v múroch pevnosti robila spoločnosť drobná dvojica Pakľúč a Pačes, mocný Gebuľa a múdry Otec Furas. Postavičky, na ktoré je ťažko zabudnúť. Kým prví traja boli súčasťou francúzskeho tímu (to vôbec nevadilo, pretože nerozprávali), Furasa stvárnil dnes už nebohý Ľubo Gregor.

V roku 2017 bol program obnovený, avšak nepodarilo sa mu nadviazať na popularitu starých dielov. Tí, ktorí túžia po nostalgii, by mali sledovať program kanálu Dajto, kde sa raz za čas objavia staré epizódy. Posledná epizóda prvej série sa dá celá pozrieť na YouTube.

Dlhých 220 rokov od svojho vzniku a 30 rokov po premiére súťaže Boyard stále žije svojím životom. Kým my, Slováci, ju považujeme za spomienku na 90. roky, v iných krajinách je súťaž stále populárna. Dánsko a Švédsko odvysielali najnovšie diely v roku 2020.

Zdroje: wikipedia.org, profimedia.sk


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť