Vznikol Harry Potter na základe Kníh mágie od Neila Gaimana?

Okuliarnatý čarodejník so sovou znie troška povedome, že?

Zdroj: Warner Bros / moviestilldb.com

Harry Potter je fenomén, ktorý nikdy nezostarne. Napriek tomu, že to nie je žiadna novinka, fanúšikov stále pribúda. J. K. Rowling ani netušila, aký ošiaľ spôsobí svojou sériou. Aj keď sa z tejto autorky stal zo dňa na deň posmech sveta a určite zopár prívržencov stratila, Harry Potter je rovnako úspešný, ako bol.

Ako tento príbeh vznikol? J. K. prišla s nápadom na knihu vo vlaku z Manchestra do Londýna v roku 1990. Vďaka tomu, že vlak meškal, mala kopec času premýšľať o fantastickom príbehu. Prvýkrát sme sa s chlapcom, ktorý prežil, streli v roku 1997/1998, keď boli vydané prvé výtlačky Harryho Pottera. To boli prvé začiatky príbehu chlapca s okuliarmi, ktorý sa učil o mágii, a jeho sovou. Toto ale nie je jediné dielo s takýmto príbehom. Do tohto opisu patrí aj séria Knihy mágie od Neila Gaimana.

Warner Bros / moviestilldb.com

Čo bolo skôr?

Neil Gaiman je autor, ktorý je vo svete veľmi obľúbený. Napísal knihy ako Coraline, Dobré znamenia, Nórsku mytológiu, no podstatnú časť svojho života venoval aj komiksom. Medzi najznámejšie patrí Sandman. Ďalším, pre nás veľmi podstatným komiksom, sú Knihy mágie, ktoré patria pod DC comics. Gaiman vytvoril 4 časti komiksu o 12-ročnom chlapcovi Timovi Hunterovi, ktorý sa zoznamuje s mágiou. Áno, aj nám sa to zdá byť príliš podobné nášmu obľúbenému čarodejníkovi.

Výzorom pripomína Harryho takmer všetkým. Avšak podobností medzi týmito dielami naozaj nie je až tak veľa. Tim sa spoznáva s mágiou vďaka štyrom mentorom, ktorí ho vedú po mystických cestách a zoznamujú s chýrečnými postavami zo sveta DC. Gaimanove Knihy mágie vyšli prvýkrát v roku 1990/1991. Existuje preto reálna možnosť, že sa Rowlingová inšpirovala Timom, na základe ktorého vytvorila postavu Harryho.

Shutterstock

Prečo ju Gaiman nežaloval?

Vyzerá to tak, že ak by sa Gaiman s Rowlingovou súdil, určite by sa mu podarilo nejaký ten peniaz vyhrať. J. K. predsa vytvorila sériu, ktorá pohltila a uchvátila celý svet, zatiaľ čo väčšina z nás počuje o Knihách mágie prvýkrát.

Gaimanov fanúšik mal na Twitteri poznámku, že Rowlingová by mu mala platiť licenčné poplatky, na ktorú odpovedal samotný autor. Tvrdil, že Tim Hunter a Harry Potter sú dvaja výzorovo podobní chlapci, z ktorých sa stanú veľkolepí čarodejníci, no okrem toho nemajú nič spoločné. Príbehy a svety si vôbec nie sú podobné.

Kníh a nápadov nie je nikdy dosť a je pekné vidieť, keď sa medzi sebou autori podporujú. Toto určite nie sú jediné diela o nejakom mladom čarodejníkovi, ktoré doteraz vznikli a určite ich vznikne ešte oveľa viac.

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
2
Fuuj
Fňuk Fňuk
1
Fňuk
Jeej Jeej
7
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
12
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Prosby fanúšikov boli vypočuté. Legendárny sitcom Frasier sa vráti v nových častiach


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME