Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 1.6.2023
sk
Žaneta
cz
Laura
Premium odznak
Zdroj: ©Shutterstock

Vzorka DNA policajtom nepomôže. Ako to vyzerá, keď sa z jednovaječných dvojčiat stanú kriminálnici?

Štvorica prípadov, z ktorých len jeden sa dočkal uspokojivého konca.

Pokiaľ páchateľ na mieste činu zanechá vyšetrovateľom darček v podobe vzorky DNA, prípad možno považovať prakticky za uzavretý. Lenže, čo ak sa táto vzorka nezhoduje s jedným človekom, ale rovno s dvomi?

Dnes sme si pre teba pripravili štvoricu vskutku netradičných kriminálnych prípadov, na ktorých sa polícia teda riadne natrápila. Potenciálni páchatelia totiž neboli len takí obyčajní ľudia – boli to ľudia, ktorí mali, zhodou okolností, jednovaječné dvojča.

Rovnaká tvár, rovnaká DNA… ako usvedčiť toho správneho?! Nuž, ako sa presvedčíš v nasledujúcich riadkoch, nie je to vôbec jednoduché. Možno práve preto sa to podarilo len v jednom z nasledujúcich prípadov.

1. Mohammed a Aftab Asgharovci

17-ročná obeť zo Spojeného kráľovstva spoznala Mohameda pod falošným menom. Predstavil sa jej ako Karim a vykľul sa z neho muž, ktorý ju 5. novembra 2011 uprostred noci vylákal do parku Purley, aby ju mohol so svojimi kamarátmi pohlavne zneužiť.

Dvojica si dohadovala schôdzku cez telefón, padlo slovo aj o určitých aktivitách pre dospelých, tie však mali zahŕňať výhradne ich dvoch. Karim spomenul, že so sebou vezme kamaráta, preto so sebou aj obeť zobrala ešte jedno dievča. Po príchode na miesto však obe veľmi rýchlo pochopili, že sa práve namočili do obrovských problémov.

V parku ich čakala pätica mužov. Traja z nich odtiahli obeť od kamarátky, dovliekli ju do odľahlej časti parku, podkopli jej nohy, aby padla na kolená, a následne ju donútili orálne ich uspokojiť. Keď bolo dokonané, roztrasená, šokovaná a znechutená obeť chcela zavolať políciu, čo mužom, pochopiteľne, vôbec nehralo do karát. Karim sa jej to snažil vyhovoriť. Bez úspechu.

jednovaječné dvojičky, identické dvojčatá, kriminálny prípad, krimi, zločin, park, noc
Shutterstock

Vyriešil to ručne-stručne – ukradol jej telefón, spolu s kumpánmi nasadol do auta a znásilnené maloleté dievča nechali napospas osudu. Tomu sa napokon predsa podarilo skontaktovať políciu. Muži zákona odobrali obeti z úst a oblečenia vzorky DNA, čo im malo pátranie po páchateľovi výrazne uľahčiť. Stal sa však presný opak.

Namiesto jednej zhody vyskočili dve

Namiesto jednej zhody DNA našli policajní vyšetrovatelia rovno dve. Karim, z ktorého sa napokon vykľul (v tom čase) 22-ročný Mohammed Asghar, mal totiž brata Aftaba. Boli to jednovaječné dvojčatá. Podľa Úradu forenzných vied v Spojenom kráľovstve majú jednovaječné dvojčatá zhodujúcu sa DNA. Usvedčiť jedného z mužov len na základe nej bolo teda prakticky nemožné.

Kvôli tejto skutočnosti čelili spočiatku obvineniu obaja bratia. „Je to vskutku netradičný prípad,“ vyjadrila sa na margo dvojitého obvinenia prokurátorka Sandra Beck, ktorá zároveň požiadala súd o viac času na podrobné prešetrenie všetkých okolností. Na základe toho sa podarilo zistiť, že v čase incidentu sa na mieste nachádzal len jeden z bratov, Mohammed.

Desať rokov za mrežami

V decembri 2013 polícia definitívne zbavila Aftaba obvinení a zamerala sa na jeho brata. Súdne pojednávanie sa začalo vo februári nasledujúceho roka. Trvalo deväť dní a sudca uznal Mohammeda, rovnako ako jedného z jeho kumpánov Toseefa Mahmooda, vinným. Podľa jeho slov neprejavili počas pojednávania ani štipku ľútosti. Muži boli odsúdení na trest odňatia slobody na dobu desiatich rokov.

Tento článok je dostupný členom EMEFKA PREMIUM


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje