Deti ich milovali, učitelia nenávideli. Reč je o pogoch, hre, ktorá na prelome storočí ovládala všetky detské ihriská a školské dvory. Pogy boli pre deti drsnou hazardnou hrou, ktorá viedla k mnohým ihriskovým sporom a neustálemu rozptyľovaniu. Toto boli dôvody, prečo školy zvykli pogy zakazovať, čím nakoniec hru ešte viac zatraktívnili.
Málokto vie, že korene hry siahajú na exotický Havaj. Už v dvadsiatych rokoch minulého storočia miestna mládež vymyslela hru, v ktorej sa súťažilo o krúžky z fliaš od mlieka alebo džúsov. Odkiaľ pochádza samotné slovíčko pog? Je odvodené od názvu džúsu „passionfruit, orange and guava“, ktorý bol očividne toho času riadne populárny na Havaji. Komerčne vyrábané pogy sa objavili v 90. rokoch v USA, odkiaľ sa trend postupne preniesol aj k nám.
Pravidlá pogov sú jednoduché – každý zúčastnený hráč vloží do hry rovnaký počet krúžkov. Tie sú následne uložené na seba tvárou nadol. Hráči sa striedajú v triafaní kôpky pomocou vyrážadiel. Vyrážadlá sú ťažšie a hrubšie pogy, vyrobené najčastejšie z plastu, gumy alebo kovu. Kovové kúsky boli vždy považované za skutočné beštie – každý ich úder predstavoval obrovskú silu, ktorá biedne papierové krúžky neraz dokázala poškodiť. Všetky pogy, ktoré sa hráčovi podarí zásahom vyrážadla otočiť, si môže nechať. Víťazom sa stáva ten, kto vyhrá najviac pogov.
Veľký podiel na úspechu pogov mali nepochybne atraktívne obrázky. Spoločnosť World Pog Federation, najväčší výrobca pogov a držiteľ práv na výraz pog, veľmi ochotne rozdávala licencie rôznym populárnym značkám. Samozrejme sa pridali aj iní výrobcovia a vďaka tomu nebola núdza o rozmanité pogy s obľúbenými motívmi ako napríklad Batman, Power Rangers, Animaniacs, Looney Tunes, Mortal Kombat alebo Marvel Comics.
Na pogoch bolo krásne to, že každý sa s nimi vedel baviť po svojom. Tí, ktorým súperenie s druhými hráčmi nevyhovovalo, mohli pogy jednoducho zbierať. Pri takmer nekonečnom množstve rôznych populárnych motívov by sa len ťažko hľadal niekto, kto by nemal nejakú svoju obľúbenú sériu. Na organizovanie plastových „Tazos“ s obrázkami Star Wars bol určený takýto štýlový zberateľský album:
Niekedy okolo roku 2006 pogy zmizli. Prečo sa tak stalo? Možno za to mohla práve ich extrémna popularita. Trend kraľoval dlhú dobu a trh bol jednoducho presýtený. Detská pozornosť je obmedzená a všetko sa po nejakej dobe okuká a zovšednie. Navyše na mládež neustále číhajú výrobcovia hračiek s novými a novými pokušeniami, ktorými by starú mániu nahradili…
Dnes je pogy nesmierne ťažké zohnať a bazáre často predstavujú jediný spôsob, ako ich získať. Pogy udržiava pri živote asi už jedine americká armáda, a to tiež veľmi bizarným spôsobom. Papierové krúžky slúžia ako platidlo vo vojenských obchodoch, nachádzajúcich sa napríklad v krízových oblastiach Iraku a Afganistanu.
Zdroj: wikipedia.org
Titulná fotka: alamy.com