Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 26.5.2024
sk
Dušan
cz
Filip
Premium odznak

Vzostup milostných afér na pracovisku. V týchto zamestnaniach je najviac neverníkov

Jeden z piatich ľudí mal pomer s kolegom, väčšina nevier začína v práci.


Znie to ako klišé, no pracovisko je najbežnejšie miesto, kde ľudia stretávajú subjekty, s ktorými sú neverní svojim partnerom. Deje sa to častejšie, než by si tipoval. V skutočnosti sú milostné aférky medzi kolegami na vzostupe, najmä po uvoľnení z izolácie počas pandémie.

Keďže väčšinu bdelého stavu trávime v práci, nie je prekvapivé, že tento čas poskytuje priestor pre romantické či sexuálne vzťahy. Ľudia, ktorí spolu trávia celé dni, sa dôvernejšie spoznajú, vytvárajú si priateľstvá, zdieľajú svoje problémy. To za určitých okolností môže viesť k tesnejším citovým väzbám, než majú k svojim polovičkám.

Nevinné flirtovanie a žartovanie v kancelárii vedie k spoločnému obedu, k dvom-trom oroseným po fajronte, posielaniu správ aj mimo práce, ktorých zvýšená frekvencia spravidla signalizuje začiatok pohromy. Najmä ak v tvojom živote už niekto oficiálny existuje.

Začína to v zime

Dvakrát vyššia pravdepodobnosť aféry na pracovisku je počas zimných mesiacov. Je až 66 % šanca, že sa spustíš s kolegom medzi novembrom až marcom.

Najkritickejší je január. Hlavným spúšťačom je kombinácia sviatkov, viac času stráveného v interiéri a hlavne vianočné večierky, na ktorých sa drinkuje, debatuje v uvoľnenej atmosfére, slovo dá slovu… Niektoré výskumy ukazujú, že mesiac, v ktorom sa vyskytuje veľa pracovných nevier, je tiež september.

31 % ľudí, ktorí podľahli zvodom kolegu, sa prvýkrát bozkali na firemnom večierku alebo na služobnej ceste. Ak je človek single, nie je na tom nič zlé. Ale zamerajme sa predovšetkým na tých vo vzťahu.

zamestnanie, práca, vzťahy na pracovisku, milostná aféra
Shutterstock

1 z 5 mal v práci aféru

To však platí len pre tých, ktorí ju boli ochotní priznať. Skutočné číslo môže byť oveľa vyššie44 % ľudí tvrdí, že pozná niekoho z práce, kto aspoň raz podviedol svojho partnera s kolegom alebo šéfom. Aféra alebo len myšlienka na ňu môže byť vzrušujúca, mnohí sa vďaka nej cítia znova nažive. Aj skrz tento fakt sa nevera najčastejšie začína pri predmíľnikových narodeninách, teda vo veku 29, 39 a 49 rokov.

Asi najšokujúcejším zistením je, že až 90 % nevier začína na pracovisku. Takže, ak máš podozrenie, že v tvojom vzťahu je niekto tretí, je vysoká šanca, že tvoja sokyňa alebo rival pracuje s tvojím partnerom. No 38 % kancelárskych románikov zostane zatajených.

Nech to je ešte napínavejšie, podľa štúdií až 30 – 40 % nezosobášených párov zažije neveru. Ale odhalenie vedie k ukončeniu vzťahu iba v 15 % prípadov, takže 85 % párov funguje ďalej. Ozaj, vieš, že je až trojnásobne vyššia šanca, že ťa milý alebo milá podvedie, ak to už niekedy v minulosti urobil/a? Platí to, aj keď zahol v predošlom vzťahu.

Kde to najčastejšie začína?

 • Na pracovisku
 • V posilňovni
 • Na sociálnych sieťach
 • Cez priateľov
 • Na akcii
 • V kostole
zamestnanie, práca, vzťahy na pracovisku, milostná aféra
Shutterstock

Podľa prieskumu medzi 2 017 zamestnancami takmer polovica (45 %) uviedla, že aspoň raz vo svojej profesionálnej kariére mali niečo so svojím kolegom. Optikou štatistiky tak skoro polovica tvojich kolegov mala medzi sebou techtle-mechtle.

 „Aféry nie sú len fyzické. Existujú aj emocionálne nevery, pri ktorých dochádza k zdieľaniu hlbokých osobných pocitov, ale tiež k laškovným správam a debatám.“ Neil Wilkie, autorka knihy o paradigme vzťahov.

Zamestnania s vysokou mierou nevery

Teraz, keď sme si vyjasnili, ako sa veci majú, pozrime sa na mieru nevery v rôznych profesiách. Vo všeobecnosti majú ľudia v určitých povolaniach vyššiu tendenciu podviesť partnera. Na túto tému bolo realizovaných viacero prieskumov a, pochopiteľne, jednotlivé výsledky sa mierne líšia. V každom sa však na prvých miestach objavujú tie isté. Treba zdôrazniť, že údaje sa líšia aj v rámci pohlavia.

Muži

 1. Živnostníci
 2. Podnikatelia
 3. Maloobchod a pohostinstvo
 4. Finančný sektor
 5. Marketing a komunikácia
 6. Lekári
 7. Právo
 8. Učitelia
 9. Umenie a zábava
 10. Poľnohospodárstvo
 11. Sociálna práca
zamestnanie, práca, vzťahy na pracovisku, milostná aféra
Shutterstock

Ženy

 1. Lekárky a zdravotné sestry
 2. Učiteľky
 3. Podnikateľky
 4. Finančný sektor
 5. Sociálna práca
 6. Maloobchod a pohostinstvo
 7. Informačné technológie
 8. Marketing a komunikácia
 9. Živnostníčky
 10. Právo
 11. Umenie a zábava
 12. Politika

Zoznamka pre neverníkov

Zaujímavé sú údaje z prieskumu Ashley Madison, internetovej zoznamky, ktorá pomáha zadaným ľuďom vyhľadávať aféry. Aj tie ukazujú, že určité profesie majú tendenciu priťahovať záletníkov.

Podľa tohto prieskumu najviac podvádzajú muži – živnostníci, ktorí pracujú ako inštalatéri, elektrikári, stavbári, opravári a pod. Až 29 % neverníkov sa venuje tomuto biznisu. Dôvodom môže byť predovšetkým nepravidelný pracovný režim, ktorý im dáva príležitosť nenápadne podľahnúť popoludňajšiemu potešeniu.

U dám sa ako najnevernejšia profesia ukazuje práca v zdravotníctve, predovšetkým na poste lekárky, zdravotnej sestry či ošetrovateľky. Až 23 % žien, ktoré obnažili svoje zálety, koketuje s medicínou. Príčinou môže byť najmä kombinácia dlhých hodín stresujúcej práce a prirodzenej reakcie na odbúranie tohto stresu. 

zamestnanie, práca, vzťahy na pracovisku, milostná aféra
Shutterstock

Čísla zo štatistík inej zoznamky

V prieskume Illicit Encounters sa ukázala ako najnevernejšia profesijná oblasť vzdelávanie.33 % učiteliek a učiteľov priznalo, že mali na pracovisku aféru, v ktorej bol minimálne jeden z partnerov vo vzťahu. Dôvodom môže byť fakt, že prichádzajú do kontaktu s mnohými rodičmi, teda potenciálnymi sparing partnermi. Sektor financie a poisťovníctvo sa umiestnil na druhom mieste s 30 % neverníkov.

Na opačnom konci zoznamu sú pracovníci v pohostinstve, z ktorých „len“ 17 % uviedlo, že podviedlo svojho partnera s kolegom. 

Muži častejšie ako ženy priznali, že by mali sexuálny vzťah s kolegom kvôli zvýšeniu platu alebo povýšeniu, a to v pomere 10 % oproti 3 % žien.

zamestnanie, práca, vzťahy na pracovisku, milostná aféra
Shutterstock

Ak sa na problematiku pozrieme zo všeobecného pohľadu, potom top 10 pracovných oblastí, v ktorých pracujú najväčší neverníci, sú tieto.

 1. Financie (bankári, makléri, analytici)
 2. Letectvo (piloti, letušky, pracovníci na letisku)
 3. Zdravotná starostlivosť (lekári, zdravotné sestry, ošetrovatelia)
 4. Vzdelávanie (učitelia, lektori)
 5. Manažment (výkonní riaditelia, manažéri, sekretárky)
 6. Nočný život (DJ, tanečníci, čašníci)
 7. Marketing a komunikácia (novinári, PR, marketéri)
 8. Právo (právnici, prokurátori, sudcovia)
 9. Šport (športovci, inštruktori, reprezentanti)
 10. Umenie (hudobníci, modelky, herci, fotografi)

Tagy:

Monika Suchá
Píšem prstami, myslím hlučným vnútorným hlasom. Atakujem zaujímavými témami, ktoré musia prilákať najskôr mňa, kým ich vyzradím druhým. Konvenčne do nich badurkujem ironický a sarkastický tone of voice.Vo voľnom čase neznášam decká, obľubujem pondelky, bad days sú nedeľky. Rada si umývam zuby a šparchám sa vatovými tyčinkami v uškách. Také uspokojujúce.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.