Planet killer asteroid je obľúbeným protagonistom sci-fi a katastrofických filmov. Najmä vďaka nim si uvedomujeme teoretickú hrozbu, ktorú by pre Zem predstavoval jeho impakt. S novou aplikáciou sa teória stáva o niečo praktickejšou tým, že poskytuje zaujímavé útržky údajov o rozsahu takéhoto dopadu.
Zaujímavá webová stránka umožňuje do detailov simulovať úroveň a dozvuky deštrukcie ľubovoľného miesta, vrátane domu svokrovcov.
Škodoradostná zábavka na pár minút
Asteroid Launcher naprogramovaný Nealom Agarwalom robí to, čo hovorí. Umožňuje simulovať dopad asteroidu kdekoľvek na Zemi a poskytuje informácie o výslednom kráteri, úrovni uvoľnenej energie v gigatonách, dimenzii ohnivej gule a ďalšie relevantné dáta.
Môžeš si zvoliť jeho veľkosť, zloženie, rýchlosť a uhol, pod ktorým bude hate place zasiahnuté. Štandardne sa používa železný asteroid s priemerom 500 m, rýchlosťou pádu 17 km/s a uhlom zrážky 45 stupňov. Na základe vstupných údajov sa zobrazí veľkolepá animácia zrážky sprevádzaná jasným zábleskom, podobným jadrovému výbuchu a následným kráterom. Zoomovaním môžeš sledovať jeho hranice.
Wannabe bohovia ničenia si môžu vybrať medzi kométami, zlatými, železnými, kamennými a uhlíkovými asteroidmi, s rýchlosťou 1 až 100 km/s a priemerom do 1,5 kilometra.
Pocítiš spálené ľudské mäsko
Nájdeš tam podrobné informácie o výsledkoch zrážky, počte obetí v čase dopadu a z rázovej vlny, silu výbuchu v ekvivalente TNT, hlasitosti, vzdialenosti zničenia domov, rýchlosti vetra a počty obetí spätnej aerodynamickej vlny, ale i veľkosti následného zemetrasenia. Všetky modely sú sprevádzané animáciami požiarov, zemetrasení a rázových vĺn.
Launcher je o skutočných účinkoch dopadu na populáciu a rastliny, s výpočtom úmrtí odparovaním, horiacimi obeťami trpiacimi na brutálne popáleniny, stromami, vlnami trhajúcimi uši, kataklizmatickými zemetraseniami a ďalšími šmankotami.
Na príklade Moskvy
Ako experiment sme zvolili železný asteroid s priemerom 1 km, ktorý by zasiahol Moskvu rýchlosťou 31 km/s pod uhlom 35 stupňov. Pri zrážke by vznikla ohnivá guľa s priemerom 46 km. Teplo z gule spáli všetko v okruhu 378 km. Sila takejto explózie by bola 359 gigaton v ekvivalente TNT. Pre porovnanie, všetky jadrové zbrane na Zemi by vytvorili výbuch so silou iba jednej gigatony.
Následky takejto kolízie by boli enormné. Hlasitosť výbuchu by bola 247 decibelov, rýchlosť rázovej vlny 5 km/s. Pád asteroidu by spôsobil zemetrasenie s magnitúdou 8,2, ktoré by bolo cítiť v okruhu 449 km. Vznikol by kráter s priemerom 23 km a hĺbkou 752 m. Výbuch by zabil približne 8,2 milióna ľudí.
Najzaujímavejšie je, že podľa štatistík sa takéto zrážky dejú približne raz za 2,4 milióna rokov.
Na úplné vyhladenie života na Zemi by stačil len 96 široký asteroid, kométa či planetoid.
Pochmúrne zimné dni si spríjemni sledovaním dozvukov apokalypsy alebo, ak sa cítiš viac nadchnutý predstavou jadrovej zimy namiesto dopadu dino-kill asteroidu, vyskúšaj simulátor, ktorý robí to isté s jadrovou hlavicou.