Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 18.6.2024
sk
Vratislav
cz
Milan, Milana

Web, kde môžeš škodoradostne sledovať apokalypsu dopadu asteroidu podľa zvolenej veľkosti, rýchlosti a lokality

Už teraz vieme, ktoré mesto si vyberieš za cieľ.


Planet killer asteroid je obľúbeným protagonistom sci-fi a katastrofických filmov. Najmä vďaka nim si uvedomujeme teoretickú hrozbu, ktorú by pre Zem predstavoval jeho impakt. S novou aplikáciou sa teória stáva o niečo praktickejšou tým, že poskytuje zaujímavé útržky údajov o rozsahu takéhoto dopadu.

Zaujímavá webová stránka umožňuje do detailov simulovať úroveň a dozvuky deštrukcie ľubovoľného miesta, vrátane domu svokrovcov. 

Škodoradostná zábavka na pár minút

Asteroid Launcher naprogramovaný Nealom Agarwalom robí to, čo hovorí. Umožňuje simulovať dopad asteroidu kdekoľvek na Zemi a poskytuje informácie o výslednom kráteri, úrovni uvoľnenej energie v gigatonách, dimenzii ohnivej gule a ďalšie relevantné dáta.

Asteroid Launcher

Môžeš si zvoliť jeho veľkosť, zloženie, rýchlosť a uhol, pod ktorým bude hate place zasiahnuté. Štandardne sa používa železný asteroid s priemerom 500 m, rýchlosťou pádu 17 km/s a uhlom zrážky 45 stupňov. Na základe vstupných údajov sa zobrazí veľkolepá animácia zrážky sprevádzaná jasným zábleskom, podobným jadrovému výbuchu a následným kráterom. Zoomovaním môžeš sledovať jeho hranice.

Shutterstock

Wannabe bohovia ničenia si môžu vybrať medzi kométami, zlatými, železnými, kamennými a uhlíkovými asteroidmi, s rýchlosťou 1 až 100 km/s a priemerom do 1,5 kilometra.

Mohlo by ťa zaujímať:

Modré svetlo zo smartfónu a notebooku škodí tvojmu telu. Ako sa pred ním môžeš chrániť?

Pocítiš spálené ľudské mäsko

Nájdeš tam podrobné informácie o výsledkoch zrážky, počte obetí v čase dopadu a z rázovej vlny, silu výbuchu v ekvivalente TNT, hlasitosti, vzdialenosti zničenia domov, rýchlosti vetra a počty obetí spätnej aerodynamickej vlny, ale i veľkosti následného zemetrasenia. Všetky modely sú sprevádzané animáciami požiarov, zemetrasení a rázových vĺn.

Launcher je o skutočných účinkoch dopadu na populáciu a rastliny, s výpočtom úmrtí odparovaním, horiacimi obeťami trpiacimi na brutálne popáleniny, stromami, vlnami trhajúcimi uši, kataklizmatickými zemetraseniami a ďalšími šmankotami.

Shutterstock

Na príklade Moskvy

Ako experiment sme zvolili železný asteroid s priemerom 1 km, ktorý by zasiahol Moskvu rýchlosťou 31 km/s pod uhlom 35 stupňov. Pri zrážke by vznikla ohnivá guľa s priemerom 46 km. Teplo z gule spáli všetko v okruhu 378 km. Sila takejto explózie by bola 359 gigaton v ekvivalente TNT. Pre porovnanie, všetky jadrové zbrane na Zemi by vytvorili výbuch so silou iba jednej gigatony.

Následky takejto kolízie by boli enormné. Hlasitosť výbuchu by bola 247 decibelov, rýchlosť rázovej vlny 5 km/s. Pád asteroidu by spôsobil zemetrasenie s magnitúdou 8,2, ktoré by bolo cítiť v okruhu 449 km. Vznikol by kráter s priemerom 23 km a hĺbkou 752 m. Výbuch by zabil približne 8,2 milióna ľudí.

Asteroid Launcher

Najzaujímavejšie je, že podľa štatistík sa takéto zrážky dejú približne raz za 2,4 milióna rokov.

Na úplné vyhladenie života na Zemi by stačil len 96 široký asteroid, kométa či planetoid.

Pochmúrne zimné dni si spríjemni sledovaním dozvukov apokalypsy alebo, ak sa cítiš viac nadchnutý predstavou jadrovej zimy namiesto dopadu dino-kill asteroidu, vyskúšaj simulátor, ktorý robí to isté s jadrovou hlavicou.


Tagy:

Monika Suchá
Píšem prstami, myslím hlučným vnútorným hlasom. Atakujem zaujímavými témami, ktoré musia prilákať najskôr mňa, kým ich vyzradím druhým. Konvenčne do nich badurkujem ironický a sarkastický tone of voice.Vo voľnom čase neznášam decká, obľubujem pondelky, bad days sú nedeľky. Rada si umývam zuby a šparchám sa vatovými tyčinkami v uškách. Také uspokojujúce.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.