Kedysi nebol internet takou prirodzenou súčasťou našich životov, ako je dnes. Kým sme ešte nepodľahli sile Facebooku a Instagramu, zabávali nás aj tieto webové stránky.
Niektorí z nás chodili ešte len na základnú školu, keď sa rozšíril internet v domácnostiach. Avšak nebolo to také jednoduché. Wifi a mobilný internet boli ešte len budúcnosťou. V domácnostiach fičal najmä dial-up internet, ktorý fungoval za pomoci klasickej telefónnej linky a modemu. Pripájanie k internetu vydávalo však strašidelné zvuky, na ktoré určite nikto nezabudne.
Kým sme ešte nescrollovali sociálne siete, tak sme sa na internete zabávali doslova každou prkotinou. Od mnohých rôznych videí až po online hry. Občas nám stačilo aj obyčajné kreslenie, my sme jednoducho boli radi, že v dobe polyfunkčných zvonení, vôbec trávime čas na internete.
Birdz
Dá sa povedať, že je istým spôsobom tiež sociálna sieť, ktorá, čuduj sa svete, funguje doteraz. Najpopulárnejšie tam bolo písanie blogov a rôznych príspevkov a hneď za tým diskusné fóra. Na tých sa doteraz horlivo diskutuje na akékoľvek témy, ktoré ti (ne)napadnú.
Diskusné fóra
Na to, na čo viacerým dnes slúži Facebook, nám vtedy slúžili diskusné fóra. Ľudia s rôznymi záujmami sa združovali práve na takýchto weboch, kde diskutovali o svojich obľúbených témach. Fičali fóra, ktoré sa venovali hrám, umeniu, fotkám, ale aj hríbom. Áno, hríbom.
Stardoll
Ako malé dievčatá sme si vystrihovali z časopisov papierové bábiky, ktorým sme rovnako vystrihovali aj oblečenie, ktoré sme o ne zachytili papierovými “uškami“. Na podobnom princípe fungovala aj táto online hra, ktorá ti umožňuje obliekať rôzne celebrity, medzi ktorými boli herci, herečky, speváci a mnoho ďalších. Mal si aj vlastnú bábku, ktorá mala príbytok a rovnako si si ju mohol obliekať a nakupovať jej veci. Pre dievčatá bola táto hra doslova závislosť.
Pokec
Staré časy, keď sme ešte trávili čas chatovaním s cudzími ľuďmi a spoznávaním sa s mnohými rovesníkmi úchylmi. Chodili sme do rôznych miestností od záujmových až o tie neslušné, vytvorené používateľmi ako “hriešne chúťky“ alebo “násťroční“. Pokec bol preslávený tým, že si tam mohol vyplniť profil mnohými (zbytočnými) informáciami, a tiež si si tam mohol dať fotky do fotoalbumov, aj šteklivé od ktorých potom pýtali všetci hesielka. „Niekto RP?“
Myspace
Tá tiež fungovala kedysi obdobne ako pokec. Mohol si sledovať svojich obľúbených hudobníkov, upravovať si svoj profil, vkladať do neho obľúbenú hudbu, ale aj písať blogy. Bola to jedna z najpopulárnejších sociálnych sietí tej doby, kým neprišiel Facebook a úplne stránku neprevalcoval.
Last.fm
Bola perfektná stránka pre fanúšikov akejkoľvek hudby. Okrem toho, že si mohol spoznať ľudí, ktorí mali podobný hudobný vkus, si aj objavoval veľké množstvo neopočúvanej hudby. Po založení profilu si mohol objavovať hudbu a aj ďalší užívatelia mohli sledovať, čo práve počúvaš. Podobne, ako to momentálne funguje na Spotify. Táto stránka sa približne v roku 2002 tešila obrovskému záujmu a funguje dodnes.
Online hry
Okrem webov podobných sociálnym sieťam sme sa na internete hlavne hrali. Keď sme práve nekreslili v skicári, tak sme sa hrali na stránke onlinehry.sk alebo superhry.cz. Medzi obľúbené tiež patrili napríklad Divoké kmene, Travian alebo iné online hry. Taktiež sme chodili zháňať cheaty k hrám na web abcgames.sk.
Blogovanie
Baby mali v obľube blogovanie. Väčšinou si na stránke estranky.cz spravili vlastný blog, ktorému nesmeli v pozadí chýbať trblietky, glitríky a mnoho ďalšieho, len nech je to poriadne pestré. Vylievali si tam srdiečka a postovali rôzne obrázky z internetu. Áno, vtedy to bolo cool. Nesmieme zabudnúť na súťaže v kolorovaní, kedy sa čiernobiely obrázok vo Photoshope alebo inom editore prefarboval na jeho farebnú verziu.
Rozprávanie sa s umelou inteligenciou
Predchodcovia botov, s ktorými si si mohol a ešte stále môžeš pokecať na Facebooku, boli napríklad aj Ludvik. Ten fungoval v slovenčine a mohol si s ním nadviazať niekedy veľmi zaujímavé konverzácie.
Chatroulette
Stránka, ktorá u nás nebola tak veľmi populárna ako v zahraničí. Jej princíp spočíval v tom, že ti vždy hodilo náhodného človeka, s ktorým si sa videl na kamere a mohol si s ním chatovať. Bolo to veľmi vysoké riziko úchylákov, ale našli sa aj nejaké vtipné skvosty, prípadne hviezdy.
Deviantart
Na tomto webe sa zdržiavali a stále zdržiavajú ľudia, ktorí sa venujú umeniu a zaujíma ich umenie. Mohol si tu zdieľať svoje diela, či už si kreslil komiksy alebo maľoval dúhu olejovými farbami.