Wikipédia a ďalšie weby sú dnes mimo prevádzky. Dôvodom je veľký boj o budúcnosť internetu!

O budúcnosti európskeho internetu sa rozhodne už o päť dní!

Každý, kto si otvorí tento článok, zastáva asi ten názor, že internet je super vec. Slobodný priestor, plný zábavy, ktorý nám vďaka svojim zdrojom informácií neraz zachránil riť v škole. Nie všetci ale vedia, že internet, ako ho poznáme, sa nachádza na osudovej križovatke.

Slovenskému študentovi, ktorý má zajtra odovzdať seminárku, z ktorej nemá zatiaľ ani písmenko, dnes Wikipédia nepomôže. Keď ktokoľvek zavíta na slovenskú jazykovú mutáciu populárnej online encyklopédie, po otvorení stránky ho bude čakať takáto smutne vyzerajúca obrazovka a priamo k článkom sa ani nedostane.

https://sk.wikipedia.org/wiki/Hlavn%C3%A1_str%C3%A1nka

Nemecká, slovenská, česká a dánska Wikipédia, portál uloz.to a ďalšie weby zo všetkých krajín Európskej únie dnes vstúpili do protestu proti navrhovanej legislatíve z dielne Europarlamentu. Pracuje sa na nej už od roku 2013 a jej cieľom je zaviesť nové pravidlá, týkajúce sa autorských práv v digitálnej dobe. Minulý rok sa ju podarilo zastaviť, teraz je tu ale opäť!

https://cs.wikipedia.org/wiki/Hlavn%C3%AD_strana

Hrozbu pre slobodný internet predstavuje článok 11. Podľa neho by každé médium, ktoré zdieľa link s náhľadom na článok iného média, potrebovalo získať (platenú) licenciu na jeho zdieľanie. Čo znie ako riadny nezmysel.

Takéto nariadenie môže mať na fungovanie internetu zdrvujúci dopad – medzi možné následky sa dá zaradiť obmedzenie menších médií a blogerov a následné ovládnutie trhu niekoľkými silnými hráčmi. Článok 4 obmedzí výnimky na použitie copyrightovaného materiálu na vzdelávacie účely.

Ďalším kontroverzným bodom je článok 13. Ten od prevádzkovateľov webov, hosťujúcich veľké množstvo užívateľského obsahu, vyžaduje, aby bránili neoprávnenému publikovaniu akéhokoľvek materiálu, ktorý je chránený autorskými právami.

O schválení obsahu by, zrejme, rozhodovali nespoľahlivé automatické filtre, lebo stránky s miliónmi užívateľov predsa nemôžu manuálne kontrolovať každú jednu fotku či video. Na celej situácii je najhoršie to, že v prípade zavedenia novej legislatívy by Američania a ďalšie národy sveta mali skvelý dôvod posmievať sa nám.

-Harris

Gepostet von USABall am Freitag, 29. Juni 2018

Článok 13 môže zlikvidovať meme komunity, keďže väčšina formátov používa zábery z filmov, seriálov alebo platené fotky z fotobánk. Mnohí užívatelia internetu sa na apokalyptický scenár v podobe genocídy memes pripravujú už teraz a zhotovujú open-source meme šablóny, ktoré by sa vyhli prísnym filtrom a pravidlám.

https://knowyourmeme.com/memes/events/eu-copyright-directive-article-13
https://knowyourmeme.com/memes/events/eu-copyright-directive-article-13
https://knowyourmeme.com/memes/events/eu-copyright-directive-article-13
https://knowyourmeme.com/memes/events/eu-copyright-directive-article-13
https://knowyourmeme.com/memes/events/eu-copyright-directive-article-13
https://knowyourmeme.com/memes/events/eu-copyright-directive-article-13
https://knowyourmeme.com/memes/events/eu-copyright-directive-article-13

V uliciach miest Európskej únie sa konajú demonštrácie a k protestu sa pridávajú desiatky webov. Viacerí priekopníci internetu, ľudia, bez ktorých by táto technológia nikdy neprišla na svet, napísali predstaviteľom EÚ otvorený list.

V ňom okrem iného upozorňujú na to, že chystané opatrenia by internet ako slobodný a demokratický priestor zmenili na prostredie, sledujúce a kontrolujúce užívateľov.

BBC / wikipedia.org (https://fr.m.wikipedia.org/wiki/Fichier:George-orwell-BBC.jpg)

Čo môžu urobiť bežní občania Česka a Slovenska? Organizácie, ktorým osud slobodného internetu nie je ľahostajný, nabádajú k tomu, aby sme sa ozvali svojim europoslancom a rozumným a slušným spôsobom ich vyzvali k tomu, aby návrh nepodporili. Kontakty na slovenských europoslancov sa dajú nájsť tu. Česko zastupujú títo ľudia. Snáď sa nám spoločnými silami podarí zabrániť katastrofe.

Zdroj: cs.wikipedia.org, zachraninternet.cz
Titulná fotka: pixabay.com

Reagujte!
Grr Grr
7
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
17
Fňuk
Jeej Jeej
1
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Dôležité vlastnosti, ktoré by sme sa mali naučiť od zvierat

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME