Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 8.6.2023
sk
Medard
cz
Medard

Nevysvetliteľnú záhadu riešia v spolupráci s políciou vedci z nemeckého Kielu, ktorým zmizlo z morského dna neďaleko pobrežia obrovské podmorské laboratórium. Monitorovacia stanica, ktorá vážila 740 kilogramov, bola ukotvená v hĺbke 22 metrov a necelé dva kilometre od pobrežia, a bola zabezpečená silnými kovovými lanami.

Výrobcovia vylučujú, že by ju uvoľnili prírodné sily ako búrka, silné vlny či morské živočíchy. Laboratórium, ktoré patrí vedeckému stredisku Geomar, meralo od roku 2016 viacero ukazovateľov dôležitých na skúmanie klimatických zmien, okrem iného aj objem metánu v morskej vode. Zariadenie sa však zrazu 21. augusta odmlčalo a prestalo posielať akékoľvek údaje.

Wikimedia Commons (https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Behind_the_lab_work.jpg)

Vedci si najskôr mysleli, že ide o technickú poruchu a vyslali na miesto potápačov. Tí však zistili, že zariadenie na svojom pôvodnom mieste nie je a jediné, čo našli, boli uvoľnené laná. Riaditeľ Geomaru Hermann Bange sa pre nemecké médiá vyjadril, že vedci si túto situáciu zatiaľ nijako nevedia vysvetliť. Strata zariadenia, ktoré im „poskytovalo údaje neoceniteľnej hodnoty“, je pre nich veľkou ranou.

Geomar sa obracia na verejnosť s prosbou o akékoľvek informácie o prípadných podozrivých aktivitách v tejto oblasti, do ktorej inak nemajú prístup žiadne lode a dokonca ani malé rybárske člny.

Pixabay (https://pixabay.com/sk/photos/mikroskop-lab-v%C3%BDskum-zdravotn%C3%A9-316556/)

Zdroj: SITA / redakcia


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje