Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 18.4.2024
sk
Veľkonočný pondelok | Valér
cz
Velikonoční pondělí | Valerie
, Valérie, Valeria

Z busty kúpenej v bazári za pár dolárov sa vykľul 2000-ročný rímsky artefakt

Dobrý nákup!


Starí Rimania obľubovali tvorbu búst a pre vplyvné osobnosti išlo o otázku prestíže. Ak bola tvoja tvár zvečnená v kameni, každému bolo jasné, že niečo znamenáš! Ide teda o pomerne bežný artefakt z antických čias.

Kus histórie za bagateľ

Čo však vôbec nie je bežné, je nachádzať 2000-ročné busty v charitatívnych bazároch. Presne to sa však podarilo Američanke Laure Youngovej, keď pri návšteve predajne Goodwill zbadala mramorovú bustu s cenovkou 34,99 dolára (cca 34 eur).

Keďže Laura obchoduje so starožitnosťami, tušila, že tento objav môže mať ďaleko vyššiu hodnotu. Smiešnu sumu ochotne zaplatila a pustila sa do pátrania po pôvode tohto rímskeho artefaktu. Písal sa rok 2018.

Profimedia

Kto to je?

Laura požiadala o pomoc aukčné siete, vďaka ktorým sa dozvedela dôležité informácie: busta pochádza z prvého storočia nášho letopočtu a v 20. a 30. rokoch 20. storočia bola evidovaná v katalógu múzea v Nemecku.

Hoci sa to nedá tvrdiť s úplnou istotou, muž, ktorého busta vyobrazuje, je zrejme Drusus Germanicus, rímsky politik a vojenský veliteľ. Drusus počas svojho života viedol niekoľko úspešných výprav proti obávaným germánskym kmeňom. Na území dnešného Nemecka sa mu podarilo ovládnuť početné územia a podmaniť si miestne obyvateľstvo.

Cesta domov

Ako sa antická socha z nemeckého múzea dostala do Texasu? Zrejme ide o dôsledok druhej svetovej vojny. Predpokladá sa, že nejakému americkému vojakovi nasadenému v Nemecku jednoducho padla do oka rozhodol sa vziať si ju domov ako trofej. Žiaľ, taká je ľudská povaha a rabovanie sprevádza všetky konflikty.

Profimedia

Busta mala svoj domov v múzeu v nemeckom Aschaffenburgu, kde bola súčasťou zbierky takzvaného Pompejana. Pompejanum vzniklo v 19. storočí ako replika starorímskeho domu a vystavené v ňom boli mnohé antické artefakty. Počas druhej svetovej vojny však bolo vážne poškodené a jeho zbierka rozkradnutá.

Laura sa rozhodla ukradnutú bustu vrátiť naspäť do Nemecka. Z legislatívneho hľadiska nejde o jednoduchý proces a sprevádzalo ho mnoho vyjednávania a papierovačiek. Nakoniec sa podarilo dosiahnuť dohodu – busta zostane nejaký čas vystavená v Texase a budúci rok si po ňu prídu Nemci.

Zdroj: Profimedia


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.