Americký kardinál Robert Francis Prevost bol vo štvrtok zvolený za 267. pápeža katolíckej cirkvi, čím sa stal historicky prvým Američanom na Petrovom stolci. Šesťdesiatdeväťročný rodák z Chicaga prijal meno Lev XIV. Jeho profil priniesol portál Newsweek.
Voľba nového pápeža prišla v druhý deň konkláve počas štvrtého hlasovania, keď krátko po 18:00 z komína Sixtínskej kaplnky začal stúpať biely dym. Prevost, ktorý je plynulý v španielčine a taliančine, bol zvolený v čase, keď v katolíckej hierarchii narastajú rozdiely medzi kardinálmi ohľadom smerovania cirkvi po pápežovi Františkovi.
Životná cesta nového pápeža
Narodený na predmestí Chicaga, Prevost vyštudoval kánonické právo na Pápežskej univerzite svätého Tomáša Akvinského v Ríme. Bol vysvätený za kňaza v roku 1982. Značnú časť svojho kňazského života strávil v Peru, kde pôsobil dve desaťročia a dokonca získal peruánske občianstvo. V rokoch 2015 až 2023 slúžil ako biskup v severoperuánskom meste Chiclayo.
Pred svojím vymenovaním za kardinála v roku 2023 pôsobil ako predstavený Rádu svätého Augustína. Pápež František ho následne poveril vedením Dikastéria pre biskupov, vplyvného vatikánskeho úradu, ktorý dohliada na vymenovanie biskupov po celom svete.
Pastoračný prístup a názory
Nový Svätý Otec je známy svojím dôrazom na službu. V jednom z rozhovorov pre oficiálne vatikánske médiá minulý rok povedal: „Biskup nemá byť malým princom sediacim vo svojom kráľovstve,“ ale je „povolaný autenticky byť pokorný, byť blízko ľuďom, ktorým slúži, kráčať s nimi a trpieť s nimi.“

Prevost je považovaný za umiernený stred katolíckeho spektra. Otec Michele Falcone, kňaz z Rádu svätého Augustína, ho opísal ako predstaviteľa „dôstojného stredu cesty“. V otázkach týkajúcich sa LGBTQ+ komunity sa však zdá, že zaujíma konzervatívnejší postoj než jeho predchodca. V roku 2012 naznačil, že populárna kultúra vytvorila „sympatie pre presvedčenia a praktiky, ktoré sú v rozpore s evanjeliom.“
V otázkach imigrácie je známy svojou podporou venezuelských imigrantov počas svojho pôsobenia v Peru. Tým nadväzuje na dôraz pápeža Františka na starostlivosť o marginalizovaných.
Výzvy nového pontifikátu
Prevostov pontifikát začína v čase, keď cirkev čelí výzvam na viacerých frontoch. Kritika sa objavila aj ohľadom jeho minulého zaobchádzania s obvineniami z nevhodného správania. Podľa niektorých zdrojov údajne schválil ubytovanie pre kňaza obvineného zo zneužívania v Chicagu, hoci sa k týmto obvineniam verejne nevyjadril.
Jeho podporovatelia však tvrdia, že jeho skúsenosti a medzinárodné pôsobenie predstavujú návrat k pastoračnému vedeniu. To potrebuje globálna cirkev v tomto rozhodujúcom období.
Svet sa teraz obracia k Robertovi Prevostovi ako Levovi XIV., aby viedol viac ako miliardu katolíkov v čase rastúcich globálnych výziev.