Súčasná mladá generácia by sa mala pripraviť na výrazne nižšie dôchodky, než aké poznáme dnes. Demografický vývoj a klesajúca pôrodnosť predstavujú pre dôchodkový systém vážnu výzvu. Odborníci varujú pred možným kolapsom systému v horizonte 40 – 50 rokov a zdôrazňujú potrebu aktívneho prístupu k dôchodkovému zabezpečeniu. Na situáciu upozornil portál Pravda.
Dramatický pokles počtu pracujúcich
„Na jedného dôchodcu bude pripadať čoraz menej pracujúcich ľudí. Flexibilné formy práce a krátkodobé pracovné zmluvy navyše znižujú odvody do systému,“ upozorňuje analytik Tomáš Boháček. Situácia je alarmujúca – kým v roku 1964 pripadali na jedného seniora štyri deti, dnes je to len 0,85 dieťaťa. Prognózy hovoria, že v druhej polovici storočia tento pomer klesne až na 0,4 dieťaťa na seniora.
Budúcnosť penzií v dvoch scenároch
Odborník na dôchodky Igor Horváth načrtáva dva možné scenáre vývoja. Pesimistický variant predpokladá kolaps štátneho dôchodkového systému s následným prechodom na jednotnú dávku vo výške životného minima. Optimistický scenár počíta s príchodom investorov, zvýšením príjmov a prílevom pracovnej sily zo zahraničia.
„Mladí ľudia by mali rátať s tým, že také vysoké dôchodky, ako ich poznáme dnes, veľmi pravdepodobne dostávať nebudú,“ varuje analytik Radovan Ďurana. Podľa jeho slov bude nevyhnutné znižovať mieru náhrady príjmu v dôchodkovom veku.
Riešením môže byť posilnenie druhého a tretieho piliera, ktoré by mohli kompenzovať nižšie štátne dôchodky. Experti odporúčajú mladým ľuďom, aby sa začali o svoje dôchodkové zabezpečenie aktívne zaujímať už teraz a nespoliehali sa len na štát. Kombinácia súčasnej neochoty šetriť vo verejných financiách a starnutia obyvateľstva spôsobí prudký rast výdavkov a nárast dlhu.
Problémom zostáva aj nestabilita nastavenia systému z pohľadu častých zmien, čo zvyšuje neistotu a ohrozuje dlhodobé plánovanie. Odborníci sa zhodujú, že bez významných systémových zmien a aktívneho prístupu k osobnému dôchodkovému sporeniu bude zabezpečenie dôstojného života v starobe čoraz náročnejšie.