Štvrtok 6.10.2022
sk
Natália
cz
Hanuš

Podivné úmrtie mladej študentky Elisy Lam patrí k skutočne mrazivým udalostiam. Okolnosti celej tragédie sú natoľko bizarné a do veľkej miery záhadné, že v mnohých ľuďoch dokonca vyvolávajú podozrenie o tom, že v nej zohrali úlohu nadprirodzené sily. Skeptici o tom síce pochybujú, ale faktom je, že okolo úmrtia študentky vyvstáva mnoho otáznikov. V tomto článku sa trochu bližšie pozrieme na celý tento podivný a tragický príbeh.

Veselé dievča trápené depresiami

Elisa Lam sa narodila 30. apríla 1991 v kanadskom Vancouveri v rodine imigrantov z Hongkongu. Rada cestovala, bola aktívna na sociálnych sieťach a pravidelne písala na svoj blog s názvom Ether Fields. V čase svojho osudného výletu do Los Angeles študovala na univerzite. V jej osobnom živote však nebolo všetko úplne ideálne.

Elisa totiž trpela bipolárnou poruchou a depresiami. Na tieto ochorenia sa liečila a brala antidepresíva. Napriek tomu občas zažívala obdobia, keď sa jej choroba vrátila s veľkou silou a ona nebola schopná pracovať či učiť sa. Obávala sa, že by jej to mohlo skomplikovať štúdium na vysokej škole. Po nejakom čase sa ale, zdá sa, zotavila a opäť bola tým veselým a kamarátskym dievčaťom.

LAPD/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Death_of_Elisa_Lam#/media/File:Elisa_Lam_LAPD_flyer_photo.jpg)

Zmiznutie

V roku 2013 mala Elisa 21 rokov a vybrala sa na výlet do USA, konkrétne do Kalifornie. O tomto výlete informovala aj rodičov a nebolo na ňom nič neobvyklé, keďže Elisa vždy rada cestovala. Jej rodičia sa však napriek tomu o dcéru strachovali, keďže sa na cestu vybrala úplne sama. Elisa im ale sľúbila, že počas cesty im bude pravidelne telefonovať, aby vedeli, že je v poriadku.

Po príjazde navštívila zoologickú záhradu v San Diegu, na sociálne siete pridávala fotografie a zdalo sa, že si výlet užíva. 26. januára dorazila do Los Angeles a v hoteli Cecil si zaplatila izbu. Plánovala v ňom ostať do 1. februára, keď mala na svojej ceste vyraziť ďalej a zároveň sa ozvať rodičom. Nič z toho ale nesplnila.

Profimedia

Pátranie viazne

Rodičia sa začali obávať, že sa niečo stalo, a tak kontaktovali políciu. Muži zákona na základe Elisiných aktivít na internete a ďalších dôkazov veľmi rýchlo určili, že sa ubytovala v hoteli Cecil. Prehľadali okolie hotela aj samotné izby (z legálnych dôvodov však nemohli prehľadať úplne všetky), ale študentku sa im nepodarilo nájsť.

Z výpovedí svedkov sa dozvedeli, že Elisa bola v hoteli sama a pôsobila úplne normálne. Polícia vypočula aj majiteľku blízkeho kníhkupectva, do ktorého Elisa zašla. Majiteľka ju popísala ako veselé dievča, ktoré sa správalo veľmi priateľsky. V obchode kúpila darčeky pre svojich rodičov a jednu knihu. Polícia do pátrania zapojila aj vycvičené psy s cieľom nájsť stopy. Nepodarilo sa to. Zdalo sa, akoby sa mladá žena proste vyparila do vzduchu.

Profimedia

Znepokojivé video

Až 15. februára sa objavil potenciálne dôležitý a poriadne znepokojivý dôkaz. Polícia zverejnila videozáznam z jedného výťahu v hoteli Cecil z 1. februára, ktorý zachytil Elisu Lam v posledných momentoch jej života. Správa sa na ňom mimoriadne zvláštne.

V úvode vidíme, ako vchádza do výťahu, stlačí niekoľko tlačidiel a čaká. Dvere sa ale nezavrú. Elisa jednou nohou vykročí na chodbu, pozrie sa na obe strany a vráti sa do výťahu. Potom sa zdá, akoby sa skrývala. Pritlačí sa na stenu a vyzerá znepokojene. Opäť vyzrie von z výťahu, vyjde na chodbu a na moment sa stratí kamere z dohľadu.

Vráti sa do výťahu, opäť postláča niekoľko tlačidiel, ale dvere sa stále nezavrú. Vyjde na chodbu a začne vo vzduchu bizarne gestikulovať rukami, skoro sa zdá, akoby s niekým hovorila. Napokon odíde po chodbe mimo záberu a dvere výťahu sa až teraz zavrú. Video sa dostalo na internet a mnohí ľudia ho označili ako „mrazivé“ a „znepokojivé“.

Nález tela

Telo Elisy Lam sa našlo 19. februára 2013. Niekoľko hostí hotela sa sťažovalo, že z kohútikov tečie čierna voda s nepríjemnou chuťou. Polícia teda preskúmala veľké vodné nádrže na streche hotela. V jednej z nich našli nahé Elisino telo.

Jej oblečenie plávalo vo vode vedľa nej. Pri pitve sa zistilo, že na tele nie sú známky žiadnych rán ani zneužitia. Toxikologické testy odhalili prítomnosť predpísaných Elisiných liekov, ale aj prvky Ibuprofenu a lieku Sinutab, ako aj zanedbateľnú stopu alkoholu. Ako príčina smrti bolo uvedené utopenie v dôsledku nešťastnej náhody.

Profimedia

Nezodpovedané otázky

Bolo tu ale množstvo otáznikov. Ako sa Elisa vôbec dostala na strechu hotela? Po schodoch to nebolo možné, keďže kľúče od dverí na strechu mali výhradne pracovníci hotela. Jediným spôsobom, ako by sa tam mohla dostať, bolo po požiarnom schodisku. Ak by sa jej to aj podarilo, ako je možné, že dokázala odsunúť ťažké veko nádrže a následne ho za sebou zase zavrieť?

Veľkej pozornosti sa dostalo aj spomínanému videu, ktoré bolo zrejme natočené len krátko pred Elisinou smrťou. Študentka sa na ňom správala bizarne a mnohí si to vysvetľovali ako dôkaz toho, že ju niekto prenasledoval. Ďalší zase hovorili rovno o tom, že bola posadnutá nejakou nadprirodzenou silou.

https://www.facebook.com/Elisa-Lam-RIP-215933085212486/photos/215934131879048

Faktom je, že hotel Cecil mal veľmi pohnutú históriu. Odohralo sa v ňom totiž viacero vrážd, samovrážd aj znásilnení. Prebývalo v ňom tiež niekoľko sériových vrahov. Skeptici ale tieto tvrdenia odmietajú. Poukazujú skôr na to, že Elisa preukázateľne trpela bipolárnou poruchou a mohla dostať silný psychotický atak. To by vysvetľovalo jej podivné správanie a nepokoj.

Toxikologické testy síce odhalili prítomnosť predpísaných liekov, ale tiež to, že Elisa ich brala dosť nezodpovedne. V deň, keď ju vo výťahu zachytila kamera, si napríklad nevzala liek, ktorý spadal medzi antipsychotiká. To mohlo prispieť k jej ataku a následnej smrti.

Shutterstock

Neskôr bolo zverejnené, že poklop na vodnej nádrži bol v čase nájdenia tela otvorený. Elisa skočila dnu a následne za sebou nezavrela (keďže na to, logicky, nemala silu). Nie je tiež dokázané, že by ju niekto prenasledoval alebo napadol. Podľa výpovedí svedkov bola v hoteli vždy sama. Kritici však poukazovali na to, že pitevný protokol ignoroval niektoré zásadné veci, napríklad nález krvi v oblasti študentkinho análneho otvoru.

To by mohlo ukazovať na znásilnenie. Patológovia ale tvrdili, že v tomto prípade išlo skôr o následok prirodzeného rozkladu tela, ktoré bolo dlhší čas vo vode. Treba dodať, že nie všetci experti s týmito názormi súhlasili. Objavili sa aj takí, ktorí pochybovali, či Elisina smrť bola naozaj náhodná. Mohlo ísť podľa nich o vraždu či samovraždu. Je ale pravdou, že tieto domnienky nič nepotvrdzuje.

Odraz v kultúre

Keď sa prípad Elisy Lam dostal do novín na celom svete, ľudia si povšimli, že sa až podozrivo podobá na príbeh hororu Temné vody. Ide o remake japonského hororu, v ktorom sa mladá Dahlia (Jennifer Connelly) nasťahuje s dcérkou Ceci (Ariel Gade) do podivného bytu v panelovom dome.

Vo filme môžeme naraziť na tmavú vodu tečúcu z kohútikov, nefunkčný výťah aj mŕtve telo ženy vo vodnej nádrži na streche. Zaujímavé ale je, že film si odbil premiéru v roku 2005, teda dlho pred Elisinou smrťou.

Tragický príbeh Elisy Lam sa odrazil aj v seriáloch Vtierka Castle či Vražedné práva. Odkazy naň môžeme nájsť aj v piatej sérii populárneho hororového seriálu American Horror Story. Na motívy Elisinej záhadnej smrti vzniklo aj niekoľko piesní.

Buena Vista Pictures

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť