Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 5.2.2023
sk
Agáta
cz
Dobromila

Z dôvodu mimoriadnej situácie kúpil rezort vnútra jeden vrtuľník AW189

Staré stroje sovietskej výroby sú náročné na údržbu.


Z dôvodu mimoriadnej situácie pristúpilo Ministerstvo vnútra (MV) SR k nákupu jedného vrtuľníka typu AW189. Rezort sa pre nákup daného stroja rozhodol na základe analýzy Leteckého útvaru MV SR a potreby zachovania dostupnosti pomoci zo vzduchu pre občanov SR. Pre vojnu na Ukrajine a sankcie spojené s Ruskou federáciou Slovensko potrebuje nové stroje z dôvodu nedostupnosti náhradných dielov pre súčasne lietajúce vrtuľníky, čím je ohrozená kontinuita pri ochrane životov, zdravia a majetku občanov. V tlačovej správe to uviedla Zuzana Eliášová, hovorkyňa Kancelárie ministra vnútra.

Pomoc zo vzduchu je podľa ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO) pre občanov Slovenska veľmi dôležitá. Vrtuľníky rezortu vnútra využíva Policajný zbor na 63 percent, Hasičský a záchranný zbor na 20 percent a Horská záchranná služba na 17 percent. „Ak by sa táto pomoc stala nedostupnou, znamenalo by to vážny problém pri pomoci občanom zo vzduchu v nedostupných terénoch,“ uviedol Mikulec.

Po mnohých rokoch sa podľa neho podarí zabezpečiť záchranným zložkám rezortu vnútra stroj, ktorý im bude nápomocný pri podaní pomocnej ruky občanom v núdzi. Vrtuľník bude slúžiť na zabezpečenie schopnosti Slovenskej republiky plniť úlohy Policajného zboru, Hasičského a záchranného zboru a Horskej záchrannej služby.

Shutterstock

„Vrtuľníky sú pre hasičov dôležité najmä pri zdolávaní požiarov v nedostupnom teréne v prírodnom prostredí,“ povedal prezident Hasičského a záchranného zboru Pavol Mikulášek. Marek Biskupič, riaditeľ Horskej záchrannej služby, zdôraznil, že vrtuľník tiež pomáha zachraňovať ľudí v nedostupnom horskom teréne, ktorí sa v horách ocitnú v núdzi. „Ak by sa pomoc zo vzduchu stala nedostupnou, znamenalo by to vážny problém pri záchrane občanov v núdzi,“ vysvetlil. Pomoc zo vzduchu je dôležitá aj pri policajných pátraniach.

K nákupu vrtuľníka došlo podľa Eliášovej na základe priameho rokovacieho konania, ktoré sa uskutočnilo v súlade so zákonom. Navyše sa objavili nové skutočnosti, ktoré ešte viac eskalovali situáciu týkajúcu sa schopnosti udržiavať vrtuľníky Mi-171 v stave spôsobilom na let. „Jednému z vrtuľníkov chýba medzičasom už len 85 hodín do konca životnosti jedného z komponentov, ktorý aktuálne nie je možné zohnať z dôvodu vojny na Ukrajine, s tým spojených protiruských sankcií a recipročne zavedených sankcií zo strany Ruskej federácie, ktoré majú za následok nedostupnosť náhradných dielov,“ uviedol Andrej Ďurikovič, riaditeľ Leteckého útvaru MV SR. Po odobratí oprávnení na vykonávanie generálnych opráv údržbovým organizáciám neexistuje podľa Ďurikoviča výrobcom schválená organizácia, ktorá by mohla vykonať generálnu opravu vrtuľníka.

V ideálnom stave by podľa rezortu vnútra bolo vhodné mať vrtuľník na pomoc občanom v núdzi v každom regióne Slovenska. Súčasný počet vrtuľníkov pre Horskú záchrannú službu, Hasičský a záchranný zbor a Policajný zbor vrátane nového vrtuľníka je minimálny na to, aby sa letecky dokázala poskytnúť pomoc v prípade potreby všetkým ľuďom na Slovensku. „Ministerstvo vnútra muselo pristúpiť k tomuto kroku a kúpiť aspoň jeden vrtuľník okamžite, aby bolo naďalej schopné plniť požiadavky všetkých užívateľov a vykonávať zverené činnosti,“ dodala Eliášová.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť