Dovolenky sa budú už len zdražovať a zdražovať. Ešte nedávno sme ťa na EMEFKA informovali o tom, ako sa legendárny chorvátsky ostrov, no aj ďalšie obľúbené destinácie chránia proti návalom turistov a zavádzajú vyššie ceny a prísnejšie pravidlá. Ako informuje web TV Noviny, k destináciám, ktoré zavádzajú nové pravidlá sa teraz pridáva aj Španielsko.
Španielsko čelí obrovským masám turistov. Je to jedna z najobľúbenejších svetových dovolenkových destinácií a tak nie je prekvapením, že pravidlami pritvrdzuje. Nové pravidlá sa dotknú mnohých aspektov dovolenkového života. Od konzumácie alkoholu až po obmedzenia týkajúce sa obuvi za volantom. Pri porušení niektorých pravidiel budeš môcť vyfasovať pokutu vo výške stoviek, no aj tisícok eur.
Na začiatok si uvedieme jednoduchý príklad, ktorý perfektne ilustruje to, aké tvrdé pravidlá nastanú. V mestách ako Barcelona, Palma de Mallorca či Málaga po novom platí zákaz pohybu po verejnosti bez trička alebo v plavkách mimo pláže. Ide o priestupok, no za jeho porušenie ti hrozí pokuta až vo výške 300 eur.
Ubytovanie a turistické dane
Ubytovanie prejde v Španielsku taktiež vlnou sprísnenia. Každé ubytovanie, vrátane hotelov a aj apartmánov Airbnb, musí mať k dispozícii platnú licenciu. Akonáhle sa budeš chcieť ubytovať, budeš musieť poskytnúť osobné údaje, ako napríklad číslo pasu, kontakt a spôsob platby. Úrady sa týmto krokom snažia zvýšiť bezpečnosť cestovania, ale aj znížiť počet podvodov v ich krajine.
Turistické dane sa tiež zvyšujú. Napríklad v Barcelone si luxusné hotely účtujú až sedem eur za noc. Na Baleárskych ostrovoch si počas hlavnej sezóny priplatíš až šesť eur. Historické mestá, ktoré predtým daň nemali, si za turistickú daň účtujú približne eur až 2,5 eura na noc. Štvorčlenná rodina si tým pádom bude musieť priplatiť až 150 až 200 eur.
Alkoholizmus, nepriateľ číslo jedna
V Barcelone, v Madride a na Baleárskych ostrovoch sa stáva konzumácia alkoholu prísne zakázanou činnosťou. Nejde pritom len o individuálne popíjanie, ale aj o populárne organizované akcie známe ako „pub crawls“. V Barcelone sa tento typ zábavy stal už dávnejšie najviac regulovaný v štvrti Eiaxmple. Tá je medzi turistami jedna z tých najvyhľadávanejších.
Ak nové pravidlá porušíš, môžeš sa stať obeťou pokuty v hodnote až 3 000 eur. Samosprávy tak reagujú na neustále rastúce sťažnosti miestnych obyvateľov na hluk a neporiadok počas nočných hodín. Sprísnené opatrenia osa dotknú aj pláží. Na niektorých vybraných plážach si už nezafajčíš, ani nebudeš môcť používať sklenené fľaše či umývať sa mydlom. Aj tu môže porušenie pravidiel viesť k pokute vo výške niekoľko stoviek eur.
Dovolenky, hluk a taxislužby
Španielsko však najviac zakročilo proti hluku. V mestách ako Alicante či Palma de Mallorca si už len tak v noci nezakričíš. Pokuty za prekročenie povolenej hladiny zvuku v spálňach začínajú na 600 eurách. Organizovanie nepovolených podujatí pod holým nebom môže stáť až 12 000 eur. Ak sa teda v týchto mestách objavíš s bandou kamarátov, dávajte si pozor na reproduktory a vykrikovanie.
Úrady plánujú niektoré štvrte označiť za „zóny presýtené hlukom“. Maximálne pokuty na týchto miestach môžu dosiahnuť hodnotu až 300 000 eur. Reštaurácie a bary s terasami ešte k tomu budú musieť od polnoci do ôsmej ráno stíšiť zvuk televízorov, aby chránili pokoj obyvateľov. Tu sa to však stále nekončí.
Pod drobnohľad sa dostávajú aj taxikári. Používanie služieb nelicencovaných taxíkov môže turistov vyjsť až na 600 eur. Treba nasadnúť do toho správneho a hlavne oprávneného. Tieto opatrenia majú za úlohu zabrániť nelegálnym praktikám a ochrániť bezpečnosť turistov.
Autá sa v španielsku stanú taktiež obeťou striktnejších pravidiel. Požičovne áut musia o zákazníkoch zbierať osobné informácie a do niektorých miest sa autom počas sezóny nedostaneš. Vjazd je tam zakázaný, aby sa chránilo historické centrum. Pozor ale, dokonca aj jazda v šľapkách, naboso alebo len s jedlom v ruke ti môže priniesť pokutu vo výške 200 eur.
