Filmári často pri tvorbe scenárov siahajú po rôznych románoch, poviedkach či komiksoch. Väčšinou sa snažia zachovať určitú vernosť predlohe, alebo aspoň jej žánrové zaradenie. Niekedy sa však film od knihy odkloní tak veľmi, že môžeme hovoriť o úplne odlišnom žánri.
Z hororov sa stávajú komédie, z literatúry faktu komédie a tak podobne. V tomto článku si predstavíme 10 prípadov snímok, ktorých žáner nekorešponduje s predlohami, podľa ktorých boli natočené. Ale vlastne to ani veľmi nevadí.
1. Adaptácia
Pozoruhodnú dramédiu Adaptácia natočil Spike Jonze podľa scenára Charlieho Kaufmana. Kaufman je aj hlavným hrdinom (hrá ho Nicolas Cage), ktorý sa podujme sfilmovať knihu Zlodej orchideí od Susan Orlean. Kniha je však náročná na spracovanie a Kaufman sa dostáva do tvorivej krízy. Na pohode mu nepridáva ani jeho brat-dvojča Donald (tiež Nicolas Cage), ktorý hravo napíše scenár tuctového trileru, ktorý Hollywood okamžite kúpi.
Adaptácia je veľmi voľnou adaptáciou spomínaného Lovca orchideí od Susan Orlean. Kniha samotná však nie je beletriou, ale literatúrou faktu, ktorá sa točí okolo zadržania záhradníka Johna Larochea, ktorý kradol vzácne orchidey.
Jonzeho film tieto prvky síce obsahuje, ale zároveň ide o meta komédiu o tom, aké ťažké je pre Kaufmana napísať podľa tejto knihy scenár. Samotná autorka knihy Susan Orlean sa vo filme objavuje tiež v podaní Meryl Streep. Adaptácia si odniesla nadšené recenzie a má na konte aj štyri nominácie na Oscara a jednu sošku.
2. Ospalá diera
Horor Ospalá diera vznikol pod režisérskou taktovkou Tima Burtona. Rozpráva príbeh detektíva Ichaboda Cranea (Johnny Depp), ktorý prichádza do malej dedinky Ospalá diera vyšetriť sériu záhadných vrážd. Podľa miestnych za ne môže tajomný bezhlavý jazdec, ale Crane tieto tvrdenia odmieta. Neskôr ale zistí, že na nich zrejme bude niečo pravdy. Film si odniesol pozitívne recenzie, tri nominácie na Oscara a sošku za výpravu.
Burtonova snímka má predobraz v slávnej poviedke Legenda o Ospalej diere (v slovenčine vyšla aj pod názvom Povesť z Ospanlivej kotliny) od prozaika Washingtona Irvinga. Hoci sa v poviedke objavujú rovnakí hrdinovia, jej tón je radikálne odlišný. Ichabod Crane nie je detektív, ale učiteľ, a poviedka neobsahuje žiadne krvavé vraždy, odseknuté hlavy, čarodejnícke rituály a vlastne ani takmer žiadne hororové prvky.
Niektorí akademici ju síce radia medzi gotickú prózu, ale zároveň aj medzi detskú literatúru. Nejde síce vyložene o rozprávku, ale na rozdiel od filmu si ju pokojne môžu vychutnať aj deti. Poviedka bola sfilmovaná mnohokrát a v roku 2013 dostala aj vlastný seriál.
3. Jojo Rabbit
Dramédia Jojo Rabbit od Taiku Waititiho sa odohráva v posledných mesiacoch druhej svetovej vojny v nacistickom Nemecku. Hlavným hrdinom je 10-ročný Jojo (Roman Griffith Davis), oddaný člen Hitlerjugend, ktorý má ako imaginárneho kamaráta samotného Adolfa Hitlera (Taika Waititi).
Jeho život sa však zmení, keď zistí, že jeho matka (Scarlett Johansson) u nich doma ukrýva židovské dievča (Thomasin McKenzie). Snímka má na konte šesť nominácií na Oscara, pričom sošku si odniesol Taika Waititi za najlepší adaptovaný scenár.
Jojo Rabbit je adaptáciou románu Caging Skies (v češtine vyšiel ako Nebe v kleci) od Christine Leunens. Pokiaľ by si však od neho čakal podobnú zábavu ako film, budeš sklamaný. Príbeh sa síce odohráva počas druhej svetovej vojny a máme tu aj rovnaké postavy, ale román je oveľa temnejší, bez humoru a s dôrazom na psychológiu. Je taktiež výrazne znepokojivejší a zaujímavo skúma hranice medzi láskou, posadnutosťou či nenávisťou.
4. Gretel & Hansel
Fantasy horor Gretel & Hansel od Oza Perkinsa je adaptáciou známej rozprávky O perníkovej chalúpke z pera bratov Grimmovcov. Súrodenci Marienka (Sophia Lillis) a Janko (Samuel Leakey) sú ponechaní napospas osudu v temnom lese. Dorazia k podivnej chalúpke, ktorú obýva rovnako podivná staršia žena (Alice Krige). A tá s nimi má vlastné a temné plány.
Rozprávku od bratov Grimmovcov iste dobre poznáš. Hoci aj ona obsahuje isté hororové prvky, ako čistokrvný horor sfilmovaná nebola. Oz Perkins sa o to teda pokúsil a výsledok nebol vôbec márny. Oproti predlohe pridal na temnej atmosfére, mrazivosti, ale aj niekoľkých fantasy prvkoch. Vznikla tak zaujímavá a výtvarne pôsobivá žánrovka, ktorá určite nesadne každému, ale oplatí sa to s ňou skúsiť.
5. Maska
Bláznivú komédiu Maska natočil Chuck Russell a iste si ju mnohokrát videl. Hlavným hrdinom je outsiderský bankový úradník Stanley Ipkiss (Jim Carrey), ktorý jedného dňa objaví magickú masku. Tá ho premení na šialenca so zelenou tvárou a s celým arzenálom superschopností. Prečo ich teda nevyužiť? Film je dnes už klasickou komédiou, ktorá si svojho času odniesla aj viacero ocenení, vrátane nominácie na Oscara za efekty.
Zaujímavé ale je, že jej komiksová predloha nie je vôbec vtipná. Teda, aby sme boli presní, humor sa v nej občas objavuje, ale je to humor veľmi čierny a drsný. Komiksová Maska, ktorú vytvorili Mike Richardson a Mark Badger, sa žánrovo pohybuje v oblastiach temného trileru a hororu, ktorý je plný krvavých výjavov. Producenti pôvodne chceli zachovať tento štýl aj v prípade filmu, ale Chuck Russell sa napokon rozhodol pre rodinne ladenú zábavu.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane