6. Panna a netvor
Československý fantasy horor Panna a netvor režisérsky zaštítil Juraj Herz. Inšpiroval sa pri ňom klasickou rozprávkou Kráska a zviera z pera Jeanne-Marie Leprince de Beaumont (v skutočnosti verziu tejto rozprávky prinieslo veľa ďalších autorov). Hlavnou hrdinkou je Júlia (Zdena Studenková), ktorú jej otec prisľúbi hrozivému Netvorovi (Vlastimil Harapes).
Aj v tomto prípade ide o adaptáciu klasickej rozprávky, ktorej tvorcovia dali výrazne temný a hororový kabát. Film by sme síce mohli charakterizovať ako rozprávku, ale skôr pre dospelých. Nevieme si totiž predstaviť rodiča, ktorý by Pannu a netvora pustil svojim ratolestiam. Ak im teda nechce spôsobiť nočné mory.
7. Bezmocná
Tínedžerská komédia Bezmocná od Amy Heckerling rozpráva o mladej Cher Horowitz (Alicia Silverstone). Tá je veľmi obľúbená a dokonca sa rozhodne v tomto smere pomôcť aj zakríknutej novej spolužiačke Tai (Brittany Murphy). Ešte ale netuší, aké následky to bude mať.
Bezmocná je voľnou adaptáciou známeho romantického románu Emma od Jane Austen. Ten spadá do žánru, ktorý sa často popisuje ako „román mravov“. Odohráva sa na anglickom vidieku v 19. storočí, a hoci obsahuje nejaký ten humor, ako tínedžerskú komédiu by sme ho rozhodne neoznačili.
Tvorcovia filmu sa príbeh rozhodli preniesť bližšie k súčasnému divákovi, hoci ostali verní aj niektorým základným dejovým oblúkom predlohy. Román bol mnohokrát sfilmovaný, naposledy v roku 2020 v réžii Autumn de Wilde.
8. I’m Thinking of Ending Things
Surreálna dráma so štipkou hororu I’m Thinking of Ending Things od Charlieho Kaufmana nám predstavila mladú ženu (Jessie Buckley), ktorá so svojím priateľom Jakeom (Jesse Plemons) cestuje na návštevu k jeho rodičom. Má sa s nimi stretnúť prvýkrát, takže je trochu nervózna. Okrem toho sa ale začnú diať aj iné a znepokojivejšie veci.
Charlie Kaufman sa rozhodol do filmovej podoby preniesť rovnomenný román Iaina Reida (vyšiel aj v češtine pod názvom Asi to skončím). Hoci žánrovo ide o triler, rozhodne nie je taký bizarný a interpretačne otvorený ako film. Knižný príbeh je priamočiarejší a oveľa jednoduchšie pochopiteľný. Je teda predpoklad, že pokiaľ sa ti adaptácia nepáčila, pri knihe budeš spokojný.
9. Tajomstvo minulého leta
Slasher horor Tajomstvo minulého leta natočil Jim Gillespie. V centre príbehu je štvorica tínedžerov, ktorí počas leta nechtiac zrazia neznámeho muža. Svoj zločin sa rozhodnú zatajiť a tela sa zbavia. O rok neskôr ich však začne prenasledovať maskovaný vrah, ktorý tvrdí, že ich tajomstvo pozná.
Gillespieho film patrí viac-menej ku klasikám slasheru, hoci v domovských Spojených štátoch sa mu dostalo skôr vlažného kritického prijatia. Finančne však išlo o hit, takže sme sa neskôr dočkali ešte dvoch dielov a aj televízneho seriálu.
Pomerne málo ľudí ale vie, že Tajomstvo minulého leta je založené na rovnomennej knihe od Lois Duncan. Tá vyšla už v roku 1973 a žánrovo spadá pod young adult beletriu a triler. Základná príbehová kostra je rovnaká, ale román nie je žiadnym slasherom a ani hororom (nikto z hlavných hrdinov nezomrie). Cieli totiž na mladších divákov a sústredí sa skôr na odhaľovanie záhady a vzťahy medzi štvoricou kamarátov.
10. Muži v čiernom
Akčnú sci-fi komédiu Muži v čiernom na strieborné plátno priviedol Barry Sonnenfeld. Zoznámili sme sa v nej s tajnými agentmi K (Tommy Lee Jones) a J (Will Smith), ktorí majú za úlohu ochraňovať Zem pred mimozemskými votrelcami. Keď na našu planétu dorazí medzigalaktický terorista Edgar (Vincent D’Onofrio), je jasné, že budú mať plné ruky práce.
Muži v čiernom dnes patria medzi klasiku sci-fi komédií, stali sa obrovským hitom. Neskôr sme sa dočkali dvoch priamych pokračovaní a samostatného sequelu Muži v čiernom: Globálna hrozba s inými hrdinami. A to už nehovoríme o videohrách a animovanom televíznom seriáli.
Ako predloha v tomto prípade tvorcom poslúžila komiksová miniséria The Men in Black od Lowella Cunninghama a Sandy Carruthers. Tá vychádzala v rokoch 1990 až 1991 a dočkala sa aj viacerých pokračovaní a spin-offov. Aj v nej sa objavovali tajní agenti bojujúci s mimozemšťanmi (ale aj ďalšími potvorami ako zombíci, démoni, upíri či vlkolaci). Žánrovo sa však nepohybujeme v oblasti komédie, ale hororu.
Komiksom nechýbala temná atmosféra, napätie a drsné scény. Príliš veľký úspech ale u čitateľov nezaznamenali. Naproti tomu film sa stal hitom a okrem spokojných kritík a vysokých tržieb si odniesol aj tri nominácie na Oscara a jednu sošku (za najlepšie masky).